آوایی از دادستانی دزفول تا وزیر پیشنهادی دادگستری

تهران - ایرنا - سال 59 با حكم شهید قدوسی كار خود را بعنوان دادستان دزفول در مجموعه قضایی آغاز كرد و بهترین تجربه كسب شده خود را در گفت وگو با ایرنا سمت ریاست دادگستری كل استان تهران می داند.

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، علیرضا آوایی كسی كه نامش در بین وزرای پیشنهادی ریاست جمهور به چشم می خورد سابقه فعالیت 36 ساله در دستگاه قضایی و اجرایی كشور دارد.
او متولد دزفول است و نخستین جایی هم كه به عنوان دادستان عمومی و انقلاب مشغول فعالیت شد، زادگاهش بود.
آوایی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار قضایی ایرنا درباره سابقه فعالیت خود گفت: اوایل سال 59 با ابلاغ شهید قدوسی برای تصدی دادستانی انقلاب دزفول كار خود را در مجموعه قضایی، آغاز كردم و تا سال 62 آنجا بودم؛ از آن زمان تا سال 65 دادستان كردستان بودم و سپس به دزفول برگشته و مجددا دادستان این شهر شدم.
رئیس دفتر بازرسی رییس جمهوری اظهار كرد: از سال 67 تا 73 دادستان اهواز بودم و یك سال بعد بعنوان قائم مقام دادگستری خوزستان ابلاغ خوردم؛ 4 سال رئیس دادگستری استان لرستان و به همین میزان رئیس دادگستری استان مركزی و حدود 4 سال هم رئیس كل دادگستری استان اصفهان بودم.
آوایی از سال 84 به سمت رئیس كل دادگستری استان تهران منصوب شد و هشت سال و نیم در این سمت فعالیت كرد.
از سال 84 كه غلامحسین اسماعیلی بعنوان رئیس كل دادگستری استان تهران جایگزین او شد، آوایی در دادگاه عالی انتظامی قضات به مدت یك سال فعالیت كرد.
رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور بعد از آن، در پست دیگری به فعالیت خود ادامه داد كه این بار پست او نه قضایی بلكه بیشتر اجرایی و زیرمجموعه قوه مجریه بود و او بعنوان معاون وزیر كشور و با سمت رئیس سازمان ثبت احوال به فعالیت خود ادامه داد.
آوایی اضافه كرد: بعد با درخواست روحانی، رئیس بازرسی ویژه رئیس جمهور شدم.
یكی از موارد قابل توجه رئیس دفتر بازرسی ویژه در سوابق وی این است كه اتحادیه اروپا طی تصمیم مورخ 18 مهر 1390 (10 اكتبر 2011)، 32 مقام ایرانی از جمله سیدعلیرضا آوایی را با ادعای آنچه كه نقش در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی خوانده می شد، از ورود به كشورهای این اتحادیه محروم كرد. كلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف شد.
اتحادیه اروپا براساس ادعاهای بی اساسی همچون نقض حقوق بشر، بازداشت غیرقانونی، عدم رعایت حقوق زندانیان و افزایش اعدام‌ها در زمان تصدی ریاست دادگستری تهران، آوایی را تحریم كرده است.
آوایی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا مبنی بر اینكه آیا این همه سابقه در كارنامه كاری اش می تواند در تصدی گری وزارت دادگستری مثمر ثمر باشد یا نه ، گفت: مطمئنا تجارب به فرد كمك می كند تا بتواند مسیرها را درست تر تشخیص دهد و تعاملات جدی تر و سریع تر ارائه كند.
وی رئیس كلی دادگستری استان تهران را تجربه مفید و در حقیقت بهترین تجربه خود عنوان كرده و افزود: یكی از مهمترین كارهای وزیر دادگستری تعامل و ارتباط بین سه قوه است كه فكر می كنم بتوانم در صورت گرفتن رای اعتماد از مجلس ، قدم های خوبی در این وزارتخانه بردارم.
اجتمام** 7329 **1569
خبرنگار: لیلا اسماعیل نژاد ** انتشار: علی حبیبی
برای آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej