۱۷ مرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۵۰
کد خبر: 82624723
۰ نفر
مغز زنان فعال تر از مردان است

تهران- ایرنا- یافته های یك مطالعه نشان می دهد كه بسیاری از بخش های مغز زنان به ویژه قشر قدامی مخ فعال تر از مغز مردان است.

به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه خبری انگلیسی مدیكال نیوز تودی، این یافته حاصل مطالعه محققان كلینیك امن در شهر نیوپورت ایالت كالیفرنیا است كه بررسی های برگرفته از 46 هزار و 34 تصویر اسپكت (مقطع‌نگاری رایانه‌ای تك‌فوتونی) دریافتی از 9 كلینیك مختلف را مقایسه كردند. این مقایسه با هدف تعیین كمیت تفاوت ها بین مغز زنان و مردان انجام و در نشریه بیماری آلزایمر منتشر شد.
دانیل امن روانپزشك و محقق ارشد این مطالعه می گوید: این مطالعه برای درك تفاوت های مغزی با مبنای جنسیتی بسیار مهم است. تفاوت های قابل تبدیل به كمیت كه بین زنان و مردان یافتیم از این جهت مهم هستند كه به درك مخاطرات اختلالات مغزی مانند بیماری آلزایمر بر مبنای جنسیت كمك می كنند. استفاده از ابزارهای تصویربرداری عصبی كاربردی؛ مانند تصاویر اسپكت برای رسیدن به داروهای درمان بیماری های مغزی بسیار مهم است.
بر اساس این گزارش، مغز زنان در بخش های بیشتری فعال تر از مردان بود، به ویژه در قسمت قشر قدامی مخ كه وظیفه تمركز و كنترل ضربان قلب را در دست دارد؛ همچنین بخش های احساسی مغز كه حالات روحی و احساسات آنجا درك می شود. در عوض مراكز بینایی و هماهنگی در مغز در مردان قوی تر هستند.
تصویربرداری اسپكت می تواند پرفیوژن خون (گردش خون) را در مغز اندازه بگیرد. تصویر به دست آمده از شركت كنندگان در تحقیق در حال استراحت یا انجام مهارت های شناختی مختلف نشان دهنده وضعیت جریان خون آنها در مناطق گوناگون است. شركت كنندگان شامل 119 داوطلب بزرگسال سالم و 26 هزار و 683 فرد در شرایط گوناگون روانشناختی مانند آسیب مغزی، اختلالات دوقطبی، اختلالات روحی و روانی، شیزوفرنی یا كاهش توجه و اختلال بیش فعالی بوده اند. در مجموع 128 منطقه مغزی در این افراد حین انجام مهارت های نیازمند توجه مورد بررسی قرار گرفت.
درك تفاوت ها از این جهت اهمیت دارد كه اختلالات مغزی به اشكال گوناگونی بر زنان و مردان تاثیر می گذارد. آمار ابتلا به آلزایمر، افسردگی (كه خود منشا آلزایمر است) در زنان بیشتر و میزان ابتلا به اختلال كم توجهی/بیش فعالی، مشكلات مرتبط با رفتار، تا 1400 درصد در مردان بیشتر است.
جرج پری سردبیر نشریه بیماری آلزایمر و استاد برجسته كالج علوم دانشگاه تگزاس در سن آنتونیو می گوید: تعیین مبنای ساختاری و روانشناختی تفاوت جنسیتی در كاركرد مغز به شناخت بهتر بیماری و درك بیماران كمك می كند.
یافته های مطالعه در مورد جریان خون بیشتر در لوب پیشانی یا قدامی مغز در زنان در مقایسه با مردان می تواند توضیح دهد چرا زنان توانایی بیشتری در زمینه های همكاری، خودكنترلی، بینش، همدلی و نگرانی مثبت از خود نشان می دهند. این مطالعه همچنین نشان می دهد جریان خون بیشتر در مناطق كناره ای مغز زنان می تواند تا حدی دلیل آسیب پذیری بیشتر آنها را نسبت به افسردگی، بیخوابی، اختلات تغذیه و اضطراب بیان كند.
علمی**9157
مترجم: منصوره شوشتری**انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me