۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۹
کد خبر 82624607
۰ نفر
17 وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم به مجلس معرفی شدند

تهران-ایرنا- معاون امور مجلس رییس جمهوری لیست 17 وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم را به مجلس شورای اسلامی تقدیم كرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، حسینعلی امیری دقایقی پیش با حضور در جایگاه هیات رییسه مجلس شورای اسلامی ، لیست وزیران پیشنهادی كابینه دولت دوازدهم را برای اخذ رای اعتماد به مجلس شورای اسلامی ارائه كرد.
مسعود پزشكیان نایب رییس مجلس كه ریاست ساعاتی از جلسه علنی روز سه شنبه مجلس را برعهده داشت، گفت: رییس جمهوری در نامه ای وزیران پیشنهادی دولت دوازدهم را به مجلس معرفی كرد.
اسامی وزیران پیشنهادی به شرح زیر است:
سید محمود علوی - وزارت اطلاعات
محمد جواد آذری جهرمی - وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
مسعود كرباسیان - وزارت امور اقتصادی و دارایی
محمد جواد ظریف - وزارت امور خارجه
محمد بطحایی - وزارت آموزش و پرورش
دكتر حسن هاشمی - بهداشت و درمان و آموزش پزشكی
علی ربیعی - وزارت تعاون ، كار و رفاه اجتماعی
محمود حجتی - وزارت جهاد كشاورزی
سید علی رضا آوایی - وزارت دادگستری
امیرحاتمی - وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
عباس آخوندی - راه و شهرسازی
محمد شریعتمداری - وزارت صنعت، معدن و تجارت
سید عباس صالحی - وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
عبدالرضا رحمانی فضلی - وزارت كشور
بیژن نامدار زنگنه - وزارت نفت
حبیب الله بیطرف - وزارت نیرو
مسعود سلطانی فر - وزارت ورزش و جوانان
مسعود پزشكیان نایب رییس مجلس با قرائت نامه معرفی وزیران پیشنهادی افزود: دكتر روحانی اسامی وزرای پیشنهادی را به مجلس معرفی كرده است كه نامه خطاب به دكتر لاریجانی بوده است و سپس این نامه خطاب به اینجانب نوشته شده است.
وی ادامه داد: در این نامه آمده است احتراما در اجرای اصل 133 قانون اساسی و همچنین ماده 188 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به پیوست اسامی وزرای پیشنهادی را به همراه شرح حال و برنامه آنان و همچنین خط مشی و اصول كلی و برنامه دولت برای اخذ رای اعتماد مجلس شورای اسلامی تقدیم می شود.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: بقیه اعضای وزیران پیشنهادی بعدا اعلام خواهد شد. این اقدام مبارك است كه نمایندگان مجلس بعد از یك هفته وارد تصمیم گیری خواهند شد.
به گزارش ایرنا، درحال حاضر 18 وزارتخانه در كشور وجود دارد كه رییس جمهوری وزیران پیشنهادی برای 17 وزارتخانه را به مجلس معرفی كرده است.
بر اساس ماده 204 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی رییس جمهوری ظرف دو هفته پس از انجام مراسم تحلیف كتبا اسامی هیأت وزیران را به همراه شرح حال هر یك از وزیران و برنامه دولت تسلیم مجلس می‏‌كند و رییس مجلس مكلف است در اولین فرصت در جلسه علنی وصول نامه معرفی‏ وزیران پیشنهادی را اعلام و پس از قرائت دستور تكثیر آن را صادر كند.
همچنین طبق ماده 205 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، یك هفته پس از معرفی دولت، برای بحث و بررسی خط مشی و اصول كلی برنامه دولت و أخذ رأی اعتماد برای هیأت وزیران جلسات مجلس به‏ طور متوالی تشكیل می‏‌شود.
مراسم تحلیف دكتر حسن روحانی رییس جمهوری - شنبه - با حضور 94 هیات خارجی و جمعی از مقامات عالیرتبه و مسوولان داخلی كشور در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
همچنین مراسم تنفیذ حكم ریاست جمهوری دكتر حسن روحانی پنج شنبه هفته گذشته در حسینه امام خمینی(ره) برگزار شد.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در انتخابات 29 اردیبهشت ماه 96 از مجموع 41 میلیون و 220 هزار و 131 رای موفق به كسب 23 میلیون و 549 هزار و 616 رای (57 درصد) آرا شد و برای دومین بار به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد.
سیام**9121**9254** 1336
خبرنگاران: سمیه لاری *سجاد خسروانیان* انتشار: مهرنوش خانزائی