سالانه2هزار كودك وارد مراكز بهزیستی می شوند

تهران - ایرنا - معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی كشور گفت: سالانه بالغ بر دو هزار كودك وارد سیستم مراكز نگهداری كودكان و مراكز شبانه روزی سازمان بهزیستی می شوند كه از كودكان رها شده تا كودكان بی سرپرست و بدسرپرست هستند كه البته همه آنها در این مراكز ماندگار نمی شوند.

حبیب الله مسعودی فرید روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تعدادی از كودكان هنگامی كه وارد مراكز نگهداری كودكان می شوند بعد از یك مدتی با همكاری قوه قضائیه ، اقوام سببی و نسبی آنان شناسایی می شوند و اولویت نگهداری این كودكان با جد پدری و سپس خانواده مادر هست.
وی ادامه داد: اگر اقوام كودكان دارای صلاحیت باشند و قاضی تائید كند، كودكان نزد خانواده های نزدیك خود می روند اما اگر اقوام صلاحیت نداشته باشند ، كودك وارد مراكز نگهداری كودكان می شود.

**فقط برخی كودكان قابلیت فرزندخواندگی را دارند
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی كشور گفت: هنگامی كه كودكان به ویژه كودكان خیلی كوچك وارد سیستم بهزیستی می شوند اگر بی سرپرست باشند، معمولا زمان خیلی كمی می مانند و بطورمثال كودكان كمتر از چهار سال در اسرع وقت با توجه به تعداد زیاد متقاضیان پشت نوبتی، به فرزندخواندگی می روند.
مسعودی فرید افزود: اگر كودكان شرایط فرزندخواندگی نداشته باشند و موقتا عدم صلاحیت پدر یا مادر، احراز شده باشد ، كودك نمی تواند به فرزندخواندگی برود؛ بطورمثال اگر پدر اعتیاد داشته باشد یا تك والد است و پدر یك سال به زندان رفته است یا اینكه پدر یا مادر بیماری صعب العلاجی دارد كه فعلا نمی تواند از كودك نگهداری كند یا اگر هر دوی والدین اعتیاد داشته باشند، كودك بطورموقت در مراكز بهزیستی نگهداری می شود و نمی تواند به فرزندخواندگی سپرده شود.
وی ادامه داد: همچنین درصورتیكه والدین نتوانند از كودك خود مراقبت كنند یا موارد متعدد كودك آزاری در خانواده مشاهده شود، كودكان وارد مراكز بهزیستی شوند. اگر شرایط عدم صلاحیت خانواده ، تداوم داشته باشد، قاضی می تواند حكم عدم صلاحیت دائم بدهد و این كودكان نیز قابلیت رفتن به فرزندخواندگی را پیدا می كند.
مسعودی فرید اضافه كرد: اگر نداشتن صلاحیت والدین به دلایل گوناگون مانند اعتیاد، موقت باشد و بطورمثال والد تا 6 ماه دیگر می تواند مراحل بهبودی را طی كند یا بیماری اختلال روان دارد كه فعلا بیمار است اما بعدا می تواند با دارو و درمان ، وضعیتش بهتر شود یا زندانی است و دو سال دیگر بازمی گردد، كودكان آنان را نمی توانیم به فرزندخواندگی دهیم.
وی اظهار داشت: برخی دیگر از كودكان نیز نزد امین موقت می روند به آن معنا كه به فرزندخواندگی نمی روند اما تجربه ای نزد افراد مراقبی خواهند داشت تا افراد امین بتوانند مراقبت های بهتر و بیشتری از جنس عاطفی از كودكان به عمل بیاورند.
به گفته وی در حال حاضر در مجموع ، 10 هزار كودك در 590 مركز شبه خانواده بهزیستی ، نگهداری می شوند.
اجتمام**9185**1569**مصاحبه كننده: سادات حسینی خواه ** انتشار:علی حبیبی
برای آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej