خط 8 مترو تهران در مسیر شهرآفتاب - فرودگاه امام افتتاح شد

شهرری - ایرنا- خط 8 مترو تهران در مسیر شهرآفتاب تا فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) عصر امروز - دوشنبه - با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و شهردار تهران افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، طرح احداث متروی خط 8 (شاهد - پرند) بر اساس موافقت نامه ای بین وزارت راه و شهرسازی و شركت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) در حد فاصل ایستگاه شاهد، فرودگاه حضرت امام خمینی(ره) و شهر پرند به طول 50 كیلومتر و به منظور تأمین دسترسی و اتصال به شبكه مترو تهران، نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب، شهر واوان، فرودگاه حضرت امام خمینی(ره) و شهر جدید پرند از ابتدای سال 91 آغاز شد.
فاز اول این خط حدفاصل ایستگاه شاهد تا نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب در اردیبهشت 95 همزمان با افتتاح نمایشگاه بین المللی كتاب به بهره برداری رسید و فاز دوم شامل حدفاصل ایستگاه نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب تا فرودگاه امام خمینی (ره) روز جاری به بهره برداری رسید.
700 متر از این خط در زیر زمین احداث شده كه در محله كهریزك از زیر زمین خارج و مابقی مسیر تا فرودگاه به صورت روگذر احداث شده است.
تعداد 18 زیرگذر به منظور تسهیل تردد ساكنان شهرك‌ها و روستائیان احداث شده است.
خط 8 مترو اولین خط سریع السیر با سرعت 120 كیلومتر بر ساعت است كه با افتتاح فاز بعدی این خط از فرودگاه امام خمینی (ره) تا شهر پرند، مسیر 50 كیلومتری بین تهران و پرند در زمان 34 دقیقه ای طی می‌ شود.
برای این خط 10 رام قطار در نظر گرفته شده است.
مراسم افتتاح خط 8 مترو تهران با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، محمدباقر قالیباف شهردار تهران، رئیس و جمعی از اعضای شورای شهر و برخی از مدیران شهری تهران برگزار شد.
به گزارش ایرنا، معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی امروز اعلام كرد كه شهرداری با مراجعه به دادگاه، موفق به اخذ حكمی فقط برای افتتاح خط مترو فرودگاه امام خمینی (ره) شده و طبق حكم صادره تا زمان تایید شورای عالی فنی امور زیربنایی شركت مترو تهران حق بهره‌برداری از این خط را ندارد.
خبرنگار: عاطفه نژادسالاری - انتشار دهنده: محسن فتاحی
تهرام/9353**1625