خبرنگاران با رشد آگاهي مردم نقش مهمي در توسعه جامعه دارند

تهران - ايرنا - رئيس سازمان پدافند غيرعامل كشور در پيامي به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار اين روز را كه به نام شهيد صارمي مزين است را به خبرنگاران تبريك و تصريح كرد: خبرنگاران با رشد آگاهي مردم نقش مهم و ويژه‌اي در توسعه جامعه دارند.

به گزارش ايرنا از اعلام روز دوشنبه سازمان پدافند غير عامل كشور، در ابتداي پيام تبريك سردار سرتيپ پاسدار غلامرضا جلالي آمده است: سلام و درود خدا بر تمامي وقايع‌ نگاراني كه حرمت قلم و آگاهي را پاس مي‌‏دارند و قلم خويش را جز در مسير حق و عدالت به كار نمي‌‏گيرند. سلام و درود خدا بر تمامي خون‏‌نگاران شهيد كه قلم را سلاح خويش و رسانه را سنگر دفاع از استقلال و آزادي و مقابله با زر و زورمندان بريده از انسانيت و قدرت‌هاي سلطه‌‏گر جهاني قرار دادند و در اين راه پر افتخار به لقاء محبوب رسيدند.
در ادامه اين پيام آمده است: 17 مرداد روز پاسداشت تلاش بي‌وقفه انسان‌هاي آگاهي است كه با سلاح قلم در سرزمين آگاهي قدم مي‌زنند. طلايه داران راستين خدمت به نظام خبررساني در جمهوري اسلامي ايران همواره سعي بر آن داشته‌اند كه با تلاش وافر، جهان را با هاله‌اي از قداست در هم آميزند، تا آنچه را كه عرضه مي‌دارند ارزش خدايي به خود گيرد. خبرنگاران به راستي تجسم امانت، مسئوليت، تعهد، دلسوزي و وظيفه‌اند. خبرنگاران وجدان بيدار جامعه جهاني و تصويرگر زمان خويشند، زيرا همواره در عمق جامعه زندگي مي‌كنند و سلامت فرهنگي و فكري هر جامعه‌اي، مرهون تلاش‌هاي شبانه روزي آن‌هاست.
رئيس سازمان پدافند غيرعامل كشور در اين پيام آورده است: در عصر قدرت بلامنازع ارتباطات، قطعا نقش خبرنگاران به عنوان ابزار اطلاع رساني، نقشي مؤثر و حياتي است. بدون ترديد حضور اصحاب رسانه در عرصه‌هاي مختلف خبررساني و انعكاس صحيح و به موقع اخبار و اطلاعات گوناگون، نقش بسزايي در ارتقاي اطلاعات در جامعه دارند و نمي‌گذارند جامعه در بي‌خبري بماند و با رشد آگاهي مردم نقش مهم و تعيين‌كننده‌اي به عنوان رابط بين مسئولين، سازمان‌ها و مردم در اطلاع رساني صحيح خدمات دولت و سازمان‌ها از يك سو و پيگيري و حل مشكلات مردم از سوي ديگر ايفا مي‌كنند و زمينه رشد و توسعه همه جانبه جامعه را فراهم مي‌آورند.
سردار جلالي در اين پيام تصريح كرده است: خبرنگار بايد بداند و مي‌‏داند كه آن كس كه آگاه‌‏تر است مسئول‏‌تر است، مسئول در قبال ملت و كشور، مسئول در قبال باورها و اعتقادات مردم، مسئول در قبال پايداري ملي، مسئول در قبال تجاوز فكري و انديشه‌هاي بيگانه‏ به مرزهاي فرهنگي، مسئول در قبال اخلاق جامعه و اين مسئوليت و مسئوليت‌ها نه تنها محدوديت نمي‌‏آفريند، بلكه راه رسيدن به كمال را در اين حرفه مقدس براي او هموار و هموارتر مي‌‏سازد و خبرنگار به جايگاهي مي‌‏رسد كه جز رضايت حضرت دوست نمي‏‌بيند.
وي در پايان اين پيام آورده است: اينجانب ضمن عرض تبريك روز خبرنگار و گرامي‌داشت ياد و خاطره شهداي عزيز خبرنگار و نكوداشت استادان و پيشكسوتان عرصه اطلاع رساني و خبر، از تلاش خستگي ناپذير خبرنگاران، عكاسان، گزارشگران و همه عزيزاني كه در جهت رشد و شكوفايي فرهنگ پايداري و آگاهي مردم عزيز و اعتلاي كشور در امر پدافند غير عامل، شبانه روز تلاش مي‌كنند و بدون توجه به سختي‌هاي موجود در اين عرصه از هيچ تلاشي فرو گذار نكرده و نخواهند كرد، تشكر و قدرداني مي‌كنم.
محمود صارمي خبرنگار ايراني و مسوول دفتر خبرگزاري جمهوري اسلامي در مزار شريف بود كه در سال 1377 در جريان كشتار ديپلمات هاي ايراني در مزار شريف شهيد شد و شوراي فرهنگ عمومي كشور در اولين سالگرد اين رخداد، 17 مرداد ماه را به عنوان روز «خبرنگار» نامگذاري كرد. ايرنا افتخار دارد كه شهداي ديگري نيز از جمله مسعود مشايخي، حسين فرهادي كوهپايه، علي نبي پور انگجي، سپهدار ساجدي، سيدمهدي ميرافضلي، داريوش گودرزي كيا را طي هشت سال دفاع مقدس و سانحه هوايي تقديم كرده است. همچنين كاظم اخوان خبرنگار و عكاس ايرنا يكي از چهار ديپلمات ربوده شده ايران در لبنان در سال 1361 است.
اجتمام(1) ** 9136 ** تنظيم: فرزانه جلاليان
آگاهي از آخرين اخبار اجتماعي و حوادث ايران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعي ايرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej

سرخط اخبار جامعه