۱۴ مرداد ۱۳۹۶،‏ ۷:۵۱
کد خبر: 82620980
۰ نفر
عسل؛ تیغی دولبه در درمان زخم های دیابتی

تهران- ایرنا- استادیار دانشكده پزشكی دانشگاه آزاد و فوق تخصص جراحی پلاستیك و ترمیمی، استفاده از عسل برای درمان زخم به ویژه زخم های دیابتی را تیغی دولبه عنوان كرد كه می تواند به بهبود زخم یا ایجاد آلودگی های میكروبی و گسترش و شدت زخم منتهی شود.

دكتر امیررضا معتبر در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار كرد: برای درمان زخم های دیابتی با استفاده از عسل فقط می توان از عسل های درمانی تولیدشده توسط شركت های دارویی استفاده كرد؛ البته به صورت مقطعی باید باشد و اگر زخم به درمان جواب نداد و شدیدتر شد، باید استفاده از این دارو قطع و از روش های دیگری تحت نظر پزشك معالج استفاده كرد.
وی افزود: این داروها كه از عسل ساخته شده اند، به صورت پماد یا پانسمان های مخصوص آغشته به عسل هستند و هنوز به طور حتم نمی توانیم بگوئیم كه تاثیر درمانی شگرفی در درمان زخم دارند.
معتبر ادامه داد: به طور كلی استفاده از محصولات جدید مانند یك تیغ دولبه عمل می كند كه باید در استفاده از آنها دقت و توجه كافی از سوی پزشك و بیمار صورت گیرد و در صورت مشاهده هر نوع عارضه ای درمان با استفاده از محصول مربوطه متوقف شود.

** استفاده از عسل طبیعی برای درمان زخم دیابتی ممنوع
استادیار دانشكده پزشكی دانشگاه آزاد در خصوص استفاد از عسل طبیعی و عسل هایی كه در بازار وجود دارد برای درمان زخم های دیابتی گفت: استفاده از عسل به صورت سنتی، از هر نوع و به هر شكلی را توصیه نمی كنیم زیرا می تواند با خطرات و آلودگی های میكروبی زیادی همراه باشد و عوارض جبران ناپذیری را برای بیمار ایجاد كند.
معتبر ادامه داد: درحال حاضر تنها عسلی كه برای درمان زخم تایید شده است، عسل خاصی است كه به آن 'عسل مانوكا' می گویند و در كشورهای استرالیا و اندونزی وجود دارد؛ در تولید این نوع عسل زنبورها از گل های خاصی تغذیه می كنند و هیچ نوع ناخالصی ندارد با این حال این عسل ها نیز قبل از توزیع به عنوان دارو با اشعه های مخصوصی استریل می شوند و سپس به عنوان عسل درمانی مورد استفاده قرار می گیرند.
وی گفت: این نوع عسل ممكن است در كشور ما نیز وجود داشته باشد اما از آنجایی كه تحقیقاتی در این زمینه صورت نگرفته نمی توانیم استفاده از عسل به صورت سنتی را برای درمان زخم توصیه كنیم.
فوق تخصص جراحی پلاستیك و ترمیمی، تاكید كرد: برای استفاده از عسل برای درمان زخم باید روی آن تحقیقات آزمایشگاهی صورت گیرد و با آزمایش هایی مخصوص، میزان اسیدیته (PH) عسل، میزان آب، شكر و املاح آن مشخص شود.
معتبر خاطرنشان كرد: بیش از 350 نوع عسل در دنیا وجود دارد و اگر عسل های موجود در بازار كه بیشتر آنها طبیعی نیستند و حتی عسل هایی كه اطمینان به طبیعی و خالص بودن آنها وجود دارد، روی زخم گذاشته شود علاوه بر اینكه منجر به عفونت می شود، تغذیه مناسبی برای میكروارگانیسم ها و باكتری هایی كه در بستر زخم هستند، محسوب می شوند و درمان را سخت تر می كند.
وی گفت: پمادهای دارویی كه از عسل تهیه شده اند، دارای اسیدیته لازم بوده، آب كمی دارند و به عنوان جاذب آب عمل می كنند؛ همین ویژگی ها سبب می شود كه خاصیت ضدباكتریایی داشته باشند.

** كنترل قندخون اولین گام در بهبود زخم دیابتی
فوق تخصص جراحی پلاستیك و ترمیمی بهترین راه بهبود زخم دیابتی را كنترل قندخون عنوان كرد و گفت: در درمان زخم دیابتی ابتدا باید قندخون ییمار كنترل شود و اینطور نیست كه در شرایط بالا بودن قندخون بتوان با استفاده از یك پانسمان، زخم را ترمیم كرد.
معتبر ادامه داد: برای زخم های دیابتی درمان های موازی و متعددی وجود دارد و پزشكان و پرستاران باید از تمام این درمان ها آگاهی داشته باشند؛ اما نباید به عنوان مثال فقط به استفاده از یك پانسمان به صرف اینكه درمانی نوین است، اكتفا كنند بلكه باید یك دید كلی نگر نسبت به مساله داشته باشند و كاهش قندخون را در اولویت قرار دهند.

** افزایش جمعیت سالمندان و افزایش زخم های فشاری (بستر)
استادیار دانشكده پزشكی دانشگاه آزاد اظهار كرد: با افزایش و بهبود شاخص های سلامت، جمعیت سالمندان كشور روبه افزایش است؛ سالمندان یك جمعیت آسیب پذیر محسوب می شوند كه از طرف بیماری های سیستمیك در معرض خطر هستند؛ بخشی از بیماری های سیستمیك زخم های فشاری یا زخم بستر است كه بخش زیادی از جمعیت سالمند با آن مواجه هستند.
معتبر افزود: علاوه بر سالمندان، جمعیت جوان زیادی نیز كه در اثر تصادفات دچار آسیب های نخاعی شده اند، ممكن است به زخم های فشاری مبتلا شوند كه در صورت نبود توجه به موقع می تواند عوارض شدید و مزمنی را به همراه داشته باشد.
وی با بیان اینكه زخم های بستر بار روانی و مالی سنگینی را بر خانواده ها تحمیل می كند، افزود: با توجه به هزینه های زیادی كه این بیماری به همراه دارد، بهترین راه برای مقابله، پیشگیری از بروز و در صورت بروز درمان به موقع آنها است.
علمی**1834**1440
خبرنگار: ناهید شفیعی ** انتشار: گلشن