روحانی: یكی از اهداف دولت دوازدهم ریشه‌كنی كامل فقر مطلق است/همه اقوام پاره تن مام میهن هستند

تهران - ایرنا - رییس جمهوری گفت: یكی از اهداف دولت دوازدهم ریشه كردن كردن كامل فقر مطلق از جامعه ایران و ایجاد نظام جامع تامین اجتماعی است و امیدوارم در پایان این دولت شاهد كارنامه درخشان تری برای نظام جمهوری اسلامی ایران در كاهش نابرابری باشیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنج شنبه در مراسم تنفیذ حكم ریاست جمهوری خوددر محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی افزود: دولت دوازدهم اولویت اصلی خود را افزایش تولید و اشتغال می داند و در تداوم حركت دولت یازدهم برنامه اقتصادی خود را بر مبنای سیاست های كلی نظام به ویژه سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی و اصل 44 قانون اساسی و با هدف ایجاد یك انقلاب اقتصادی طراحی كرده است.
وی تصریح كرد: همه واقفیم كه دستیابی به آرمان عدالت اجتماعی در گرو آن است كه در كشور ثروت ایجاد شود وگرنه به جای رفع فقر، شاهد توزیع فقر خواهیم بود به ویژه در شرایط فعلی كشور، رفع فقر در گرو ایجاد شغل است چرا كه یكی از مهمترین مجاری ایجاد فقر بیكاری است.
رییس دولت دوازدهم ادامه داد:گذر از دشوارترین تحریم ها با تركیبی از قدرت دیپلماسی و برخورداری از توان بازدارنده دفاعی اولین گام در چنین مسیری بوده است.
روحانی تصریح كرد: نظام جمهوری اسلامی ایران اگرچه از سرعزتمندی هزینه استقلال كشور را پرداخته و می پردازد، اما هیچ گاه تحمیل انزوا از سوی دشمنان را نمی پذیرد و تسلیم خواست بدخواهان در جهت عدم مشاركت فعال ایران در نظام جهانی و به دور ماندن از تحولات و دستاوردهای تجربه بشری را نخواهد پذیرفت.
وی تاكید كرد: برجام نشان حُس نیت جمهوری اسلامی ایران برای تعامل سازنده و موثر در سطح بین المللی بوده و هست .
رییس جمهوری همچنین گفت: ما اكنون با اعتماد به نفس بیشتر از گذشته و مستحضر به پشتیبانی یك ملت كه حماسه بزرگ انتخابات را آفرید برتعامل سازنده و موثر با جهان در چارچوب قانون اساسی تاكید داریم.
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: همه اقوام ایرانی پاره تن مام وطن هستند و حق دارند كه خواهان توجه و مشاركت بیشتر باشند تا توسعه اقتصادی ، سیاسی متوازن و عادلانه در همه كشور محقق شود .
وی ادامه داد: آموخته ایم كه جمهوری اسلامی ایران تركیبی از اسلامیت و جمهوریت است كه نباید هیچ كدام را نادیده گرفت.
وی تصریح كرد: ما باور كردیم كه به رغم گام های بلند هنوز تا رسیدن به جایگاه اقتصادی تاثیر گذار در سطح منطقه و جهان فاصله داریم.
رییس جمهوری تاكید كرد: تلاش دولت بر آن است كه مردم به حقوق خود دست یابند و ریشه كن كردن فقر و فساد، مهار تورم و رشد اقتصادی، دستیابی به بازار منطقه و جهان حق مردم است.

** ما امامت را از امام علی (ع)، شهادت را از امام حسین (ع) و شریعت را از امام صادق (ع) آموختیم
رییس جمهوری در ابتدای سخنان خود در این مراسم گفت : خدای بزرگ را سپاسگزارم كه یكی از بهترین روزها را برای آغاز به كار دولت دوازدهم مقرر فرمود. در آستانه ولادت ثامن الائمه امام علی بن موسی الرضا (ع) كه در دوران حیات پربركتش شیعه دوباره متولد شد. امامی كه فخر همه ما ایرانیان است از شیعه تا سنی ، از فارس تا آذری ، از كرد تا لر، از عرب تا بلوچ و تركمن . همه رو به این آستان دارند و خاضعانه و عاشقانه می گویند السلام علیك یا مولای یا علی بن موسی الرضا (ع).
وی افزود: آداب زیارت امام هشتم به هیچ قوم و مذهبی محدود نیست. همه ما در برابر آن حضرت خاضعیم و افتخار خادمی او را داریم كه او هماره ضامن استقلال كشورمان بوده و هست. ایران اگر امروز، ایران است اگر كشوری مستقل در جهان اسلام است، اگر با حفظ هویت دینی و اسلامی خود، استقلال ملی و تاریخی دارد یكی از عوامل برجسته آن وجود بارگاه شریف آن حضرت در این سرزمین است چراكه مزار آن امام همچون پرچم افراشته ای از پیوند هویت ملی و دینی ما ایرانیان است.
وی ادامه داد: ایران با همه عظمت و شوكت تاریخی اش در برابر اسلام از سر ادب و اعتقاد تسلیم شد و به شوق برابری انسان ها در برابر خداوند و حكومت قانون ، پیام وحی را به جان پذیرفت . آنچه ایران را به اسلام آورد نه برق شمشیر كه نور نبوت و امامت بود .
رییس جمهوری تصریح كرد: اینك هزاران سال بعد از ورود اسلام به این سرزمین آن را چنان با حكمت محمدی (ص) آمیخته كه جدایی آنها از هم ناممكن است. ما ایرانی هستیم و مسلمان و دوستدار اهل بیت ، ما امامت را از امام علی (ع) ، شهادت را از امام حسین (ع) و شریعت را از امام صادق (ع) آموختیم اما امام رضا (ع) به ما سیاست را آموخت، به ما آموخت كه چگونه می توان در سخت ترین دوران كه عصر جنگ قدرت است، عظمت شیعه را احیا كرد.
وی افزود: چون كه می توان در دورانی كه حریف، سرگرم جنگ قدرت است با یك تصمیم درست به نفع آرمان امامت عمل كرد . امام با اكراه و اجبار نیابت در حكومت را پذیرفت تا شیعه را به عنوان یك مذهب سیاسی و اجتماعی احیا كند و اركان سلطنت عباسی را كه به نام خلافت خود را وارث نبوت می خواندند به لرزه درآورد. وی یادآور شد: امام حكیمی كه توطئه جباران زمان را با سرانگشت تدبیر به فرصتی برای گسترش اندیشه و آرمان حق جویان بدل كرد. امام مهربانی كه با رفتار عملی خود ، درس مدارا و محبت را به ما آموخت. امام دانا و دانش گستری كه آیین احتجاج و گفت و گوی منطقی با پیروان مكاتب و مذاهب دیگر را به ما یاد داد و به ما نشان داد كه چگونه باید با دیگران با منطق سخن و زبان آنها سخن گفت تا عرصه ای برای پیروزی اهل علم و ایمان شود.
رییس جمهوری همچنین گفت: حمد و سپاس خدایی را كه حیاتمان را در عصر انقلاب اسلامی قرار داد تا شاهد حضور اراده الهی در این سرزمین در سقوط طاغوت و صعود حق باشیم . انقلابی كه حاصل مجاهدات امام و امت بود. امامی كه بعد از سالها تبعید و مبارزه، خودباوری، استقلال، آزادی و عزت را به ملتش ارزانی داشت و ملتی كه از میان همه نظام های حكومتی، جمهوری اسلامی را به عنوان تنها مسیر درست برای حراست از استقلال، آزادی و فرهنگ خود برگزید كه اولین و بزرگ ترین دستاورد حقوقی آن تصویب قانون اساسی بود تا پشتوانه اصلی استیفای حقوق ملت و ضامن اسلامیت و جمهوریت نظام باشد.
روحانی افزود: قرن شمسی حاضر كه به پایان آن نزدیك شده ایم، دوران تجربه اندوزی برای مواجهه هوشمندانه ایران اسلامی با جهان مدرن بود و ما در گذر چهار دهه گذشته، درس ها و عبرت های بسیاری آموختیم و همه آنها را توشه راهی خواهیم ساخت كه در پیش داریم. ما آموخته ایم كه جمهوری اسلامی ایران ، تركیبی یكپارچه از جمهوریت و اسلامیت است و نباید هیچیك از آن دو را نادیده گرفت.
وی ادامه داد: ما آموخته ایم كه جامعه ایرانی از لحاظ سبك زندگی دارای تنوع است، زنان، مردان، جوانان، روستاییان و شهرنشینان ما به یك شیوه زندگی نمی كنند و همه برداشت یكسانی از فرهنگ و هنر ندارند. این تفاوت و تنوع را باید به رسمیت شناخت و پاس داشت چه اینكه همه اقوام ایرانی پاره تن مام وطن هستند و حق دارند كه خواهان توجه و مشاركت بیشتر باشند تا توسعه اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی متوازن و عادلانه در همه كشور محقق شود.
رییس جمهوری خاطرنشان كرد: ما باور كرده ایم به رغم گام های بلندمان، هنوز تا رسیدن به جایگاه بلند قدرت اقتصادی تاثیرگذار در سطح منطقه و جهان فاصله داریم ،ما امروز می دانیم كه تحولات مربوط به شرایط جهانی، منطقه ای و ملی مرتبط با زنان و جوانان بر حال و آینده كشور بسیار تاثیرگذار خواهد بود و اذعان داریم كه برای ساختن آینده ای كه تجلی آزادی ، امنیت ، آرامش و پیشرفت باشد ، ناگریز از اتكای بیشتر بر توانمندی های بی پایانشان هستیم.
روحانی خاطرنشان كرد: پس از چهار دهه، همه فعالان سیاسی به این باور رسیده اند كه فراتر از شعارهای رنگارنگ، چاره ای جز بنا كردن جامعه عادلانه و با مشی اعتدالی نداریم . هدف عدالت و اعتدال، فراهم كردن فرصت های رشد و حمایت برابر و به دور از فساد برای همگان، بالا بردن آستانه تحمل و مدارا با دیگران ، داشتن نظام حمایت اجتماعی قدرتمند برای حفاظت از افراد جامعه در برابر سختی های زندگی است .
وی اظهاركرد: تلاش دولت بر آن است كه مردم به حقوق خود دست یابند . ریشه كن شدن فقر و از بین رفتن فساد، حق مردم است. مهار تورم، رشد اقتصادی و سربلندشدن ایران در محافل بین المللی حق مردم است. دستیابی به بازار منطقه و جهان، حق مردم است. رشد فضای آزاد و معنوی ، حق مردم است. دسترسی آسان به اطلاعات، حق مردم است. برابری در برابر قانون، حق مردم است. داشتن آینده ای مطمئن، حق مردم است. رییس دولت دوازدهم تاكید كرد: اظهار نظر و گفت و گو ، دانستن و درجریان امور كشور قرار گرفتن ، حق مردم است. این احقاق حقوق مردم جز با همیاری و همدلی ، اعتدال و دوری از افراط و تفریط، اصالت دادن به حاكمیت قانون و فرهنگ قانون گرایی ، حاصل نخواهد شد.
روحانی یادآور شد: امروز ما مفتخریم كه پس از 39 سال از حیات جمهوری اسلامی ایران، همه مردم و جریان های سیاسی، اتفاق نظر دارند كه در جمهوری اسلامی میزان ، رای ملت است.
وی همچنین گفت: ملت از طریق صندوق رای نظر خود را درمورد سیاست وشیوه های اداره كشور اعلام می كند و نظام امین رای مردم است و رای مردم را حق الناس می داند و بر همین اساس توانسته است اعتماد شهروندان را به صندوق های رای جلب كند.
رییس جمهوری افزود: در این انتخابات مردم با تمام وجود به میدان آمدند وبا زبان رای دوباره با نظام و رهبری و دولت و منتخب خود تجدید پیمان كردند. ملت به زیبایی كار خود را به پایان رساند وخواست خود را به زبان آورد واكنون بار مسئولیت را بردوش ما نهاده است.
روحانی ادامه داد: اینك ما هم باید اعلام كنیم برای اعتلای اسلام، سربلندی ایران ، اقتدار نظام وبرای خدمت به همه ایرانیان دوباره آمده ایم، صدای مردم را بار دیگر شنیده ایم و باید به امید واعتماد آنان با همه وجود توجه كنیم. ما بركات بزرگ این مردم سالاری دینی را به خوبی مشاهده كردیم.
وی اظهاركرد:نخستین بركت آن است كه مردم می بینند خواسته ها وعلایق شان از طریق نامزدهای مختلف مطرح و نمایندگی می شود سپس از طریق رای دادن به نامزد مورد نظر خود احساس می كنند كه در تعیین سرنوشت شان مشاركت دارند واین فرآیند سبب می شود كه دلبستكی مردم به نظام افزایش یابد ونظام جمهوری اسلامی ایران برخلاف نظام های پیشین نظامی عاریتی نباشد وامروز این نظام درعواطف وقلوب مردم ایران ریشه دارد.
رییس جمهوری اضافه كرد: دومین بركت مردم سالاری آن است كه چون نظام جمهوری اسلامی متكی بر آرا و خواست مردم است به انجماد و بن بست دچار نمی شود، در نظام های دیكتاتوری چون حكومت خود را فارغ از خواست مردم می داند و اصولا در پی فهم واطلاع از آن نیست، امكان انطباق حكومت با مردم و تحولات اجتماعی از بین می رود و لذا با یك انقلاب و یك شورش حاكمان گویا از خواب بیدار می شوند وتازه صدای مردم را بشنوند .
وی افزود: اما نگاه حكیمانه امام (ره) در پی ریزی نظام جمهوری اسلامی سبب شده كه امروز نظام جمهوری اسلامی ایران همراه با تحولات شتابان اجتماعی خود را بازسازی كند .
رییس جمهوری تصریح كرد: سومین بركت مردم سالاری آن است كه پذیرفتیم در یك جامعه 80 میلیونی به حكم طبیعت انسانی درمورد موضوعات مختلف سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی طیف گسترده ای از دیدگاه ها وجود دارد و البته پذیرفته ایم كه در نهایت برای اداره كشور این رای مردم است كه از بین دیدگاه های مختلف راه مورد نظر خود را انتخاب می كند.
روحانی خاطرنشان كرد: اینكه همه ما به نقش تعیین كننده صندوق آراء گردن نهاده ایم، بیانگر بلوغ و رشد جامعه ونیروهای سیاسی كشور است . بدون شك این دستاورد بزرگ مردم سالاری دینی ما مرهون راهبری امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب است كه با یك نگاه راهبردی وبا مشی پدرانه وبا سعه صدر بستر رشد و نمو برای فرزندان انقلاب با سلایق سیاسی مختلف را فراهم كرده است.
وی گفت:نظام جمهوری اسلامی در كنار دستاوردهای بزرگ استقلال ، آزادی و جمهوری اسلامی و امنیت ، دستاورد مهمی نیز درحوزه رفع فقر داشته است عدالت اجتماعی ورفع فقر از جمله ارمان های انقلاب اسلامی بوده است واز ابتدای انقلاب تا كنون دولت ودیگر نهادهخای نظام خدمات گسترده ای را ارائه كرده است تا رفاه عمومی وفرصت های پیشرفت به صورت عادلانه ای در مناطق مختلف كشور فراهم شود در نتیجه این خدمات نظام جمهوری اسلامی تواتنسته است نسبت درآمد 10 درصد غنی به 10 درصد فقیر جامعه را از حدود 25 برابر از سال 56 به حدود 14 برابر در سال 94 كاهش دهد .
روحانی گفت: دولت یازدهم نیز از طریق بازگرداندن ثبات اقتصادی وكاهش تورم وافزایش خدمات عمومی از طریق ایجاد بیمه همگانی وانجام طرح تحول سلامت قدم های مهمی در این راستا برداشته است .
وی ادامه داد: با این حال هنوز هم وضعیت فقر ونابرابری در كشور شایسته ملت بزرگ ایران ونظام جمهوری اسلامی نیست همانطور كه در دوران انتخابات وعده دادم یكی از اهداف دولت دوازدهم ریشه كن كردن كامل فقر مطلق از جامعه ایران وایجاد نظام جامع تامین اجتماعی است وامیدوارم در پایان دولت دوازدهم شاهد كارنامه درخشان تری از نظام جمهوری اسامی در كاهش نابرابری باشیم .
رییس جمهوری ادامه داد: اما همگی واقفیم دستیابی به آرمان عدالت اجتماعی در گروآن است كه در كشور ثروت ایجاد شود وگرنه به جای رفع فقر شاهد توزیع فقر خواهیم بود به ویژه در شرایط فعلی كشور رفع فقر در گرو ایجاد شغل است چراكه در مجاری ایجاد فقر بیكاری است وكشور امروز با موج بزرگ افراد جویای شغل مواجه است وبه همین دلیل كشور نیازمند آنست كه در سال های آینده شرایط لازم را برای رشد شتابان اشتغال فراهم كند .
روحانی ادامه داد: همانطور كه در دوران انتخابات وعده دادم یكی از اهداف دولت دوازدهم ریشه كردن كردن كامل فقر مطلق از جامعه ایران و ایجاد نظام جامع تامین اجتماعی است و امیدوارم در پایان دولت دوازدهم شاهد كارنامه درخشان تری برای نظام جمهوری اسلامی در كاهش نابرابری باشیم.
رییس جمهوری یادآور شد: اما همه واقفیم كه دستیابی به آرمان عدالت اجتماعی در گرو آن است كه در كشور ثروت ایجاد شود وگرنه به جای رفع فقر، شاهد توزیع فقر خواهیم بود به ویژه در شرایط فعلی كشور، رفع فقر در گرو ایجاد شغل است چرا كه یكی از مهمترین مجاری ایجاد فقر بیكاری است.
روحانی افزود: كشور امروز با موج بزرگ افراد جویای شغل مواجه است به همین دلیل كشور نیازمند آن است كه در سال های آینده شرایط لازم را برای رشد شتابان اشتغال فراهم شود و ایجاد شغل و ثروت مستلزم سرمایه گذاری های گسترده و دسترسی به بازار و فناوری های پیشرفته است.
وی گفت: دولت دوازدهم اولویت اصلی خود را افزایش تولید و اشتغال می داند و در تداوم حركت دولت یازدهم برنامه اقتصادی خود را بر مبنای سیاست های كلی نظام به ویژه سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی و اصل 44 قانون اساسی و با هدف ایجاد یك انقلاب اقتصادی طراحی كرده است.
رییس جمهوری افزود: امروزه ملل جهان به رغم فاصله های جغرافیایی و تنوع های فرهنگی و اختلاف های سیاسی در جهانی به شدت در هم تنیده در همسایگی یكدیگر قرار گرفته اند و نمی توان توسعه پایدار و ملی را بدون برنامه روشن و قابل اعتمادی از تعامل سازنده با جهان كه در سند چشم انداز بر آن تاكید شده است میسر ساخت.
روحانی ادامه داد:گذر از دشوارترین تحریم ها با تركیبی از قدرت دیپلماسی و برخورداری از توان بازدارنده دفاعی اولین گام در چنین مسیری بوده است.
وی گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران اگرچه از سر عزتمندی هزینه استقلال كشور را پرداخته و می پردازد، اما هیچ گاه تحمیل انزوا از سوی دشمنان را نمی پذیرد و تسلیم خواست بدخواهان در جهت عدم مشاركت فعال ایران در نظام جهانی و به دور ماندن از تحولات و دستاوردهای تجربه بشری را نخواهد پذیرفت.
رییس جمهوری تاكید كرد: برجام نشان حس نیت جمهوری اسلامی ایران برای تعامل سازنده و موثر در سطح بین المللی بوده و هست .
روحانی همچنین گفت: ما اكنون با اعتماد به نفس بیشتر از گذشته و مستحضر به پشتیبانی یك ملت كه حماسه بزرگ انتخابات را آفرید برتعامل سازنده و موثر با جهان در چارچوب قانون اساسی تاكید داریم.
وی افزود: من بار دیگر در این محفل با عظمت اعلام می دارم كه با پایان انتخابات فصل همدلی و همكاری آغاز شده است و وقت آن است كه همه باهم در سایه گفت و گو، اجماع و انتخاب بهترین راهكارها و با استفاده از توان و ابتكار همه نیروهای خلاق كارآمدی نظام را ارتقاء بخشیده و رضایت مردم را به ارمغان آوریم.
رییس جمهوری گفت: دستانم را به سوی همه كسانی كه به عظمت ایران می اندیشند دراز می كنم و از آنها برای ساختن آینده ای درخشان در مسیر پیشرفت كشور كمك می طلبم و از خداوند بزرگ عزت و عظمت روز افزون برای این ملت غیور و صبور مسالت می كنم.
روحانی افزود: «خدایا این ملت كه بهترین های خود را در راه تو هدیه كرده و آماده هدیه كردن است شایسته بهترین ها است. از تو می خواهم كه بهترین نعمت های خود را بر این مردم سربلند ارزانی دار. خدایا اینك كه این ملت بزرگ بار دیگر این بنده كوچك برای خدمت به خود برگزیده است پرتو عنایت و هدایت را بر من بتابان و من را شایسته خدمت به آرمان های بلند این ملت قرار ده».
وی ادامه داد:« ای آغاز گر هستی ها و ای جبران كننده كاستی ها یاری ام كن. یاری ام كن تا در تحمل سختی ها و نامهربانی ها صبور و در مقابله ظلم و جور، جسور و در بازشناسی كژی ها و ناراستی ها بینا و در فرو ریختن دیوار دروغ و حسد توانا، در كنار زدن پرده ریا و تزویر توانمند، در شنیدن صدای مردم شنوا، در پاسخ به خواست جوانان مصمم و در پای فشاری مصالح ملت پابرجا باشم».
رییس دولت دوازدهم افزود: «ای آشكار كننده زیبایی ها و پوشاننده زشتی ها از تو عزت می خواهم نه خودخواهی، از تو كرامت می خواهم نه خودپسندی، از تو شرافت می خواهم نه خودرایی ای دانای همه نهان ها و شنونده همه شكوه ها از تو می خواهم كینه توزی ها را به مهربانی، حسادت ها را به همكاری و بدبینی ها را به همدلی بدل فرمایید».
به گزارش ایرنا، مراسم تنفیذ حكم ریاست جمهوری حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری منتخب مردم در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری امروز - پنج شنبه - با حضور سران قوا، مقامات كشوری و لشگری، سفیران كشورهای مختلف و جمعی از هیات های خارجی در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد.
سیام * 1053 **1058** 9185 **1336
خبرنگاران: حمید شریفی كیا**محمد افضلی*حسینی خواه**انتشار: مهرنوش خانزائی