فاز نخست منطقه ويژه اقتصادي جهرم سال 96 در اختيار سرمايه گذاران قرار مي گيرد

شيراز- ايرنا- معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: فاز نخست منطقه ويژه اقتصادي جهرم كه هم اينك عمليات ساخت آن در دست انجام است تا پايان سال 96 در اختيار متقاضيان سرمايه گذاري قرار مي گيرد.

به گزارش ايرنا منصور معظمي، چهارشنبه در حاشيه بازديد از منطقه ويژه اقتصادي جهرم بيان داشت: منطقه ويژه اقتصادي جهرم در مجموع در فضايي به وسعت 339 هكتار زير نظر سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو) در حال آماده‌سازي است و فاز نخست آن كه حدود 70 هكتار است در سال آينده به بهره برداري خواهد رسيد.
وي افزود: اين منطقه ويژه اقتصادي، علاوه بر برخورداري از تجهيزات لازم براي ايجاد صنايع، داراي قسمت هايي از جمله انبارهاي سرپوشيده، پاركينگ ماشين آلات سبك و سنگين، مسجد، رستوران، ساختمان هاي آتش نشاني، اورژانس، محيط زيست، بخش اداري و گمركي و فضايي براي فرود بالگرد است.
رئيس سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو) بيان كرد: هدف اصلي اين سازمان، حمايت از بخش خصوصي و توسعه صنعتي در كشور است و براي بخش خصوصي كه سرمايه گذاران آن قصد سرمايه گذاري در مناطق ويژه اقتصادي دارند، تسهيلاتي در نظر گرفته شده است.
معظمي اظهار داشت: هم اينك سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو) در شهرستان كرج مركز استان البرز و گرمسار از توابع استان سمنان داراي منطقه ويژه اقتصادي فعال است.
وي ادامه داد: بدون ترديد سرمايه‌گذاري دراين مناطق منجر به ايجاد اشتغال، افزايش توليد و ثروت در كشور مي‌شود.
منطقه ويژه اقتصادي جهرم، در جاده شيراز به جهرم و در فاصله حدود 30 كيلومتري شهر جهرم واقع شده است. مطالعات جامع اين منطقه ويژه در سال 1391 و با هدف گسترش حوزه صنعت و افزايش اشتغال در اين منطقه آغاز شد.
اين منطقه ويژه زير نظر سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو) و با گراش تجاري - صنعتي در قالب 2 فاز راه اندازي خواهد شد.
فاز نخست آن در فضايي به وسعت حدود 73 هكتار و فاز دوم آن در زميني به مساحت حدود 266 هكتار و در مجموع اين منطقه ويژه اقتصادي در 339 هكتار آماده بهره برداري خواهد شد.
شهرستان جهرم در فاصله 193كيلومتري جنوب شرقي شيراز واقع شده است.
در استان فارس در حال حاضر شيراز داراي منطقه ويژه اقتصادي است و راه اندازي اين منطقه براي شهرستان فسا نيز مصوب شده است.
منطقه ويژه اقتصادي، محدوده جغرافيايي مشخصي در مبادي ورودي يا در داخل كشور است كه با هدف جذب سرمايه هاي خارجي و داخلي و همچنين ايجاد عرصه فعاليت هاي توليدي و تجاري براي افزايش صادرات كالا و ارائه بهينه خدمات براي حضور فعال در بازارهاي منطقه اي و بين المللي ايجاد مي شود.
از جمله مزاياي منطقه ويژه اقتصادي، صدور مجوز ساخت و پايان كار سرمايه گذاري و توليدي به صورت رايگان، تبعيت از قانون كار مناطق آزاد تجاري و صنعتي، ورود ماشين آلات خط توليد و ابزار و اثاثيه بدون عوارض گمركي، فعاليت گمركي تا سقف ارزش افزوده و پرداخت عوارض گمركي مازاد بر ارزش افزوده قطعات خارجي در توليدات، خرده فروشي كالا براي اتباع خارجي و تخفيف مالياتي ويژه است.
7369 /6118
خبرنگار: بهرام بشيرزاده جهرمي ** انتشاردهنده: پرويندخت پاردسويي شيرازي

سرخط اخبار استان‌ها