فيليپين پرسرعت ترين ميزان رشد ابتلا به اچ.آي.وي را در آسيا – اقيانوسيه دارد

كوالالامپور - ايرنا - گزارش برنامه مشترك ملل متحد در زمينه ايدز نشان مي دهد فيليپين در منطقه آسيا و اقيانوس آرام به كشوري با پرسرعت ترين ميزان رشد ابتلا به ايدز در منطقه تبديل شده است.

به گزارش ايرنا، تارنماي روزنامه 'فيل استار' روز چهارشنبه با استناد به گزارش برنامه مشترك ملل متحد در زمينه ايدز، اعلام كرد شمار مبتلايان جديد به اين ويروس در فيليپين با افزايش 140 درصدي از چهار هزار و 300 نفر در سال 2010 به 10 هزار و 500 نفر در سال گذشته رسيد.
فيليپين يكي از 8 كشوري است كه بيش از 90 درصد ابتلا به ويروس اچ.اي.وي' را در منطقه آسيا و اقيانوس آرام به خود اختصاص داده است. البته، شمار مبتلايان جديد در اين كشور به اندازه بسياري از كشورهاي منطقه كه هر ساله دهها هزار نفر در آن به اين ويروس مبتلا مي شوند، نيست.
'امون مورفي' مدير تيم حمايت برنامه مشترك ملل متحد در زمينه ايدز در منطقه آسيا و اقيانوس آرام، گفت: در صورتي كه برنامه هاي مقابله با اچ.آي.وي تمركز خود را بر افراد در معرض خطر قرار دهند، اين اطمينان وجود دارد كه نه تنها شرايط اين كشور بهبود مي يابد، بلكه تا سال 2030 تهديد سلامت عمومي از ناحيه ايدز پايان خواهد يافت.
سال گذشته ميلادي 83 درصد از ابتلاي به ويروس اچ.اي.وي در فيليپين در بين مرداني رخ داد كه داراي انحرافات جنسي بودند. علاوه بر اين، بيشترين ميزان اين ابتلا در رده سني 15 تا 24 سال رخ داده است.
از اين جمعيت در معرض خطر، تنها 35 درصد دانش درست نحوه انتقال اچ.آي.وي و نحوه پيشگيري از آن را مي دانستند. در عين حال، شمار مرداني كه داراي انحرافات جنسي بودند و آزمايش ابتلا به اچ.آي.وي را انجام داده اند از پنج درصد در سال 2005 ميلادي در فيليپين به 16 درصد در سال 2015 رسيدند، اگر چه اين ميزان همچنان رضايت بخش نيست.
وزارت بهداشت فيليپين كه مقابله با اين بيماري را از اولويت هاي اصلي دولت مي داند با كمك شوراي ملي ايدز و همچنين ديگر بخش هاي دولتي و تشكل هاي غيردولتي در تلاش براي متوقف كردن ابتلا به اچ.آي.وي و پايان دادن به شيوع آن در اين كشور 100ميليون نفري است.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپيمان يغمايي