۱۱ مرداد ۱۳۹۶،‏ ۸:۲۹
کد خبر: 82618145
۰ نفر
ذكاوت سیاسی؛ خنثی كننده توطئه برجامی آمریكا

تهران- ایرنا- رییس جمهوری آمریكا از زمان ورود به كاخ سفید همواره با هدف تضعیف ایران و همچنین بی نتیجه جلوه دادن توافق هسته ای به عنوان یكی از بزرگترین دستاورد دموكرات ها به هر دستاویزی چنگ انداخته است اما توطئه های نخ نمای وی مبنی بر تحریك ایران برای خروج از برجام با هوشیاری مقامات جمهوری اسلامی نقش بر آب شده است.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، زمانی كه از برجام و توافق تاریخی ایران و 1+5 سخن به میان می آید ناخودآگاه نام «دونالد ترامپ»رییس جمهوری آمریكا و شش ماه توطئه های ضد برجامی وی نیز به ذهن متبادر می شود ؛ كسی كه در مقام نامزد انتخاباتی مدعی بود كه این برجام بدترین توافق تاریخ آمریكا است و در صورت موفقیت در انتخابات آن را در همان روزهای نخست پاره خواهد كرد.
در آن زمان تحلیل های بسیاری در ارتباط با كم و كیف عملیاتی شدن شعارهای ترامپ مطرح می شد. برخی او را فردی غیرقابل پیش بینی می پنداشتند كه به رغم هزینه های زیاد، وعده های خود را محقق خواهد كرد. شماری نیز معتقد بودند كه آگاهی از هنجارها و قواعد جهانی بین المللی و همچنین محذورات داخلی و خارجی باعث تعدیل رفتار ترامپ خواهد شد تا در اجرای برخی شعارهای خود تجدیدنظر كند.
با نگاهی به كارنامه شش ماهه ترامپ مشخص می شود كه سناریوی دوم عملی شده و هر چند ترامپ برخی شعارهای انتخاباتی خود را عملی ساخت اما بنا به دلایلی از ورود به برخی مسائل دیگر از جمله برجام اجتناب می كند.

** تلاش ترامپ با هدف خروج ایران از توافق
تا پیش از روی كار آمدن ترامپ، تنها كنگره آمریكا در اختیار جمهوریخواهان قرار داشت و این طیف سیاسی با اكثریت خود در قوه قانونگذاری این كشور، موانعی جدی در مسیر اقدامات دولت دموكرات اوباما ایجاد می كردند به طوری كه گذر برجام از كنگره به دشواری صورت گرفت.
در نیمسال گذشته اما اوضاع به كلی تفاوت كرد و علاوه بر كنگره كاخ سفید نیز در اختیار جمهوریخواهان قرار گرفت ؛ جناحی كه از همان روزهای نخست مذاكرات هسته ای با آن مخالفت ورزید.
تلاش برای كنار گذاشتن برجام و همچنین تحریك سایر اعضای 1+5 علیه برجام شكنی از سوی كاخ سید نتیجه نداد و سران این كشورها و به ویژه «فدریكا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بارها به ترامپ مبنی بر ضرورت پایبندی همه طرف ها به برجام تذكر دادند.
از طرفی، گزارش های مكرر «یوكیا آمانو» مدیر كل آژانس بین المللی انرژی اتمی با این مضمون كه ایران به برجام پایبند بوده، آمریكا را در موقعیت انفعالی قرار داد. به طوری كه پس از اجرای برجام این سازمان موثر بین المللی دست كم هفت بار در این باره گزارش داده است. ترامپ به این نتیجه رسید كه همراه ساختن اعضای 1+5 و حتی دیگر بازیگران عرصه بین المللی با نظرات و خواسته های او آن هم پس از گذشت دو سال از عمر پرثمر برجام و توافقات زیاد صورت گرفته در این مدت امكان پذیر نیست.
رییس دستگاه اجرایی آمریكا متوجه این قضیه شد كه در صورت پافشاری بر خروج از توافق هسته ای، حمایت متحدان سنتی خود را از دست خواهد داد و منافع ملی آمریكا به خطر خواهد افتاد.
از همین رو ترامپ برخلاف خواست باطنی خود تاكنون دوبار ناچار به تمدید تعلیق تحریم ها در قبال ایران شده است و با توجه به لزوم تایید هر سه ماه یكبار توسط رییس جمهوری آمریكا، وی در فصل پاییز نیز باید تعلیق تحریم ها را تمدید كند؛ مگر این كه اتفاق خاصی در این مدت پیش آید.
چندی پیش نشریه «فارین پالیسی» نوشت كه ترامپ از عملكرد «ركس تیلرسون» وزیر امور خارجه خود ناراضی است چرا كه وی نتوانسته ایران را به نقض برجام وادار كند. در نتیجه ترامپ كار رسیدگی به این موضوع را به چند نفر از افراد مورد اعتماد خود در كاخ سفید سپرده است تا بلكه با مهیا كردن بهانه ای تازه، از تمدید تعلیق تحریم ها سر باز زند.

** هوش سیاسی؛ خنثی كننده توطئه های آمریكا
توطئه های نخ نمای آمریكا از نگاه تیزبین مقامات مختلف كشورمان دور نمانده و با واكنش سنجیده و بجای آنان همراه بوده است. آنان به این نكته پی برده اند كه نباید در دام آمریكا گرفتار آمد و همانا تلاش آمریكا، معرفی ایران به عنوان ناقض برجام است.
در همین ارتباط، «سیدعباس عراقچی» معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه بتازگی در اظهاراتی در ارتباط با بررسی بسته جدید تحریمی آمریكا علیه ایران گفت: ترامپ و كلا آمریكا به دنبال كنار گذاشتن برجام است و می خواهند هزینه را به گردن ایران بیاندازند. آنها به دو روش می‌خواهند كه خود ایران برجام را نقض كند؛ نخست اینكه ایران عصبانی و احساسی شود و راه دوم این است كه در واقع آثار برجام برای این كم شود.
«البته ایران تا زمانی كه همه طرف ها به برجام احترام بگذراند همانند گذشته به آن پایبند خواهد ماند به عبارتی تا زمانی كه این توافق تامین كننده منافع ملی جمهوری اسلامی ایران نیز باشد.»
همان طور كه «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه چند روز پیش با بیان اینكه «ما هدیه خروج ایران از برجام را به آقای ترامپ نخواهیم داد»، اظهار كرد: گزینه خروج بر اساس متن توافق روی میز قرار دارد یعنی این خبر و اتفاق جدیدی نیست. در ماده 36 توافق و در قطعنامه شورای امنیت هم به ایران این امكان داده شده و به‌ عنوان حق ما به رسمیت شناخته شده است. برجام براساس بی‌اعتمادی متقابل نوشته شده، نه براساس اعتماد متقابل و در هر جمله از برجام این بی‌اعتمادی به چشم می‌خورد.
در مجموع، تاكنون مسوولان و نهادهای كشورمان بر پایه اصل «اقدام متقابل» در برابر زیاده خواهی های طرف آمریكایی ایستادگی كرده و به آن پاسخ گفته اند.
در همین زمینه، چندی پیش نمایندگان مجلس طرح «مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریكا در منطقه» را با اكثریت قاطع آرای نمایندگان حاضر در مجلس تصویب كرد؛ طرحی 16 بندی كه واكنش هایی متناسب با تحریكات آمریكا را در نظر گرفته است.
از جمله راه های دیگر بررسی پیمان شكنی آمریكا و پاسخگویی مناسب، برگزاری مداوم و موثر «هیات نظارت بر اجرای برجام» متشكل از مقامات عالی رتبه كشورو همچنین رجوع به «كمیسیون مشترك برجام» به عنوان گروهی متشكل از نمایندگان ایران و 1+5 است.
از این رو، اواخر تیرماه در جریان هشتمین كمیسیون مشترك ایران و 1+5 موضوع بدعهدی آمریكا روی میز این كمیسیون قرار گرفت و همچنین هیات نظارت بر اجرای برجام نهم مردادماه تشكیل جلسه داد تا با توجه به آخرین تحولات، راهكارهای سنجیده ای را برای خنثی سازی توطئه های آمریكا در نظر بگیرد.

پژوهشم**1969**1601**خبرنگار: حسن شكوهی نسب **انتشار: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، كانالی برای انعكاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.