حضور سران كشورهای خارجی در مراسم تحلیف؛ نماد تعامل و همگرایی بین المللی

تهران- ایرنا- حضور مقام های بلندپایه خارجی در مراسم تحلیف حسن روحانی رییس جمهوری منتخب را می توان به عنوان گشایش افق های نوین در عرصه تعاملات بین المللی دانست كه نمادهای عملیاتی آن در دولت یازدهم به عنوان اقدامی ابتكاری در این زمینه آغاز شد و تداوم آن در این دوره از مراسم تحلیف، عزم راسخ دولت دوازدهم را جهت تعامل سازنده و موثر با دیگر كشورها نشان می دهد.

چهاردهم مرداد، مراسم تحلیف حسن روحانی، دوازدهمین رییس ‌جمهوری ایران در صدویازدهمین سالگرد فرمان مشروطیت برگزار می شود.

حضور میهمانان خارجی در یازدهمین مراسم تحلیف ریاست جمهوری برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران ثبت شد تا حمایت خود را از رییس جمهوری ایران علنی و ملموس اعلام كنند. تا پیش از این دوره، مراسم تحلیف روسای جمهور مختلف با حضور سفرای كشورهای خارجی در تهران برگزار می‌شد و دعوت خاصی از مقامات بلندپایه كشورها برای این مراسم انجام نمی‌‌گرفت.

تمایل رهبران كشورها برای سفر به تهران و حضور در دومین مراسم تحلیف حسن روحانی قبل از دعوت رسمی، به معنی اعلام حمایت و پشتیبانی عملی آنها از برنامه های روحانی برای تنش زدایی در سطح خارجی و خروج ایران و غرب از روند تقابل است.

اینك یكی از مهمترین میهمان‌های مراسم تحلیف، «فدریكا موگرینی» دومین مسوول زن سیاست خارجی اتحادیه اروپا است. او قرار است ١٤ مردادماه به‌ عنوان رییس كمیسیون مشترك برجام برای شركت در مراسم تحلیف رییس‌جمهوری به ایران سفر كند تا در دیدارهای دوجانبه با مقام های كشورمان وضعیت اجرای توافق هسته ای و مسایل و موضوعات منطقه ای را بررسی كنند.

حسن روحانی برای آغاز دولت جدید خود در انتظار برگزاری مراسم تحلیف در مجلس دهم شورای اسلامی است. وی در وعده های خود تعامل با دنیا را بسیار مهم دانسته و اینك لیستی از میهمانان بلندپایه خارجی مشتاق به شركت در مراسم تحلیف، نشانگر این امر است.

در مراسم تحلیف قرار است 100 هیات خارجی، 18 رییس مجلس و هفت رییس جمهوری در تهران حضور به هم برسانند و در این مراسم باشكوه شركت كنند.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت دوازدهمین مراسم تحلیف و آغاز دومین دوره ریاست جمهوری حسن روحانی و حضور سران بلندپایه دیگر كشورهای جهان در روز 14 مرداد به گفت وگو با «مهدی مطهرنیا» كارشناس مسایل بین الملل و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد پرداخت.

** دعوت رسمی سران بلندپایه كشورها از دوره یازده ریاست جمهوری
مهدی مطهرنیا با بیان اینكه آغاز دعوت رسمی سران بلندپایه خارجی از دوره یازدهم ریاست جمهوری نشان از تعاملات سازنده با نظام بین الملل دارد، گفت: دعوت از سران دیگر كشورها برای شركت در مراسم تحلیف در واقع تاكید بر ورود ایران به تعامل های سازنده با نظام بین المللی در جهت ایجاد فضای مثبت برای حركتی سازنده با سیاست های منطقه ای و بین المللی است.

دنیای كنونی دنیای فرامرزی است كه در آن مرزهای ملی بسیار كمرنگ شده ومی توان آنرا به تعبیری گوی بلورین نامید. به عبارتی دیگر در 1960 میلادی مك لوهان جهان را دهكده جهانی نامید و در 2005 میلادی میلتون فریدمن آن را جهان مسطح خواند و من در 2010 جهان را اتاق شیشه ای نامیدم. دنیای امروز به مانند گوی بلورینی می ماند كه در آن سیاه چاله های اطلاعاتی و دانش تبدیل به فهم، ادراك و در نهایت دانایی شده است تا اینگونه مرزهای بین المللی از میان رفته و زمینه های همگرایی میان دولت ها به وجود آید.

** دولت ها؛ نماینده ملت ها در عرصه بین المللی
این كارشناس مسایل بین الملل دولت ها را نماینده ملت ها دانست و بیان داشت: دولت ها به عنوان نماینده ملت ها اگر بخواهند در زمان باقی بمانند و هیچ گونه تعاملی با جهان پیرامون خود نداشته باشند نمی توانند تصمیم های درستی برای اداره امور مملكت خویش بگیرند. از این رو تعامل بیشتر دولت ها به عنوان نماینده ملت با دیگر كشورها در پرتو درهم تنیدگی در عناصر فضا و مكان می تواند نماد روشنگری و باز شدن دریچه ها به طرف افق های نوین در عرصه تعاملات بین المللی باشد. نمادهای عملیاتی آن ایجاد فضای مثبت در مراسمی است كه دولت یازدهم به عنوان پیشرو در این زمینه آغاز كرد و تداوم آن در این دوره از مراسم تحلیف نشان از عزم راسخ دولت دوازدهم جهت تعامل سازنده و موثر با دیگر كشورها است.

در سند چشم انداز 1404 كه به وسیله رهبر معظم انقلاب اسلامی در 1382 خورشیدی به روسای سه گانه ابلاغ شده می توان به وضوح شاهد این موضوع بود كه چشم انداز سیاست خارجی باید مبتنی بر تعامل سازنده باشد، لذا ساز وكارهای یك تعامل موثر در گرو همگرایی بیشتر دولت حاكم بر تهران با دیگر دولت های منطقه و در نظام بین المللی برای كاهش هزینه ها و دسترسی به منافع بیشتر در ساحت حیات گوناگون ملی ایرانیان است.

** همراهی اتحادیه اروپا با دولت روحانی
او حضور فدریكا موگرینی به عنوان دومین مسوول زن سیاست خارجی اتحادیه اروپا كه بعد از كاترین اشتون كه قرار است به‌ عنوان رییس كمیسیون مشترك برجام برای شركت در مراسم تحلیف به ایران سفر كند، نشان از همراهی اتحادیه اروپا با دولت روحانی در مقابل بدعهدی‌ها و عهدشكنی‌های دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریكا دانست و خاطر نشان كرد: عملكرد اتحادیه اروپا و آنچه كه پس از تنش های بسیاری در اجرایی شدن برجام به انجام رسید تا حدود زیادی نشان دهنده آن است كه غرب سیگنال های مثبتی را در جهت تحرك بیشتر برای افزایش تعامل با تهران ایفا می كند و از این جهت ادراك قابل توجهی از جایگاه ژنوم ژئواستراتژیك(موقعیت جغرافیایی) ایران در غرب حاصل شده است.

باید بپذیریم كه اتحادیه اروپا از جهتی با ایالات متحده آمریكا همواره در رقابت است. همكاری ایران و اتحادیه اروپا و سفر فدریكا موگرینی به تهران جهت شركت در مراسم تحلیف حسن روحانی می تواند حامل پیامی برای دونالد ترامپ رییس جمهور آمریكا باشد. اتحادیه اروپا با این عمل می خواهد مواضع خود را نسبت به ایران مثبت و موضع مستقل تری نسبت به هیجان های ایجاد شده در دولت نومحافظه كار ایالات متحده آمریكا بعد از امضای برجام داشته باشد. ایالات متحده آمریكا در دوران ترامپ در پی ایجاد یك فضایی است كه محدود سازی همكاری بین المللی ایران و همین طور محاصره منطقه ای تهران را دنبال كند.

دولت یازدهم با تحرك دكترین تعامل سازنده و ایجاد فضای مثبت در جهت همكاری و تبادل امتیاز بیشتر میان ایران و اتحادیه اروپا بود و این فرصتی شد تا بتواند مقتدرانه در نظام بین الملل با اندیشه ورزی سیاسی ضمن حفظ اصول و ارزش های برخواسته از انقلاب اسلامی، جهت گیری خردورزانه و مجرب خود در حوزه سیاست خارجه را در نظام بین الملل به نمایش بگذارد و با هزینه های كمتر منافع بیشتر را به ارمغان آورد. بنابراین باید گفت كه دستگاه سیاست خارجی ایران با توجه به محدودیت های بین المللی، باید جهت گیری منطقه ای خود را بیش از گذشته مورد توجه قرار داده و با حفظ صیانت از برجام در چارچوب ماموریت های دیپلماتیك زمینه ایجاد فضای مثبت در جهت كاهش تنش های منطقه ای باشد.

** استقبال سران بلندپایه خارجی در مراسم تحلیف حسن روحانی
مطهرنیا استقبال و اعلام حضور سران دیگر كشورها برای شركت در مراسم تحلیف را نشان از قدرت ایران در منطقه دانست و تصریح كرد: ایران دارای موقعیت جغرافیایی بسیار ممتازی در منطقه است كه به آن قدرت ذاتی می بخشد و به دلیل موقعیت حساس و مهم در منطقه خاورمیانه و با توجه به نیروی انسانی كارآمد و منابع بسیار غنی تجاری و اقتصادی به عنوان یك ابرقدرت شناخته می شود. سیاستمداران و سران نظام اگر بتوانند موقعیت و قدرت خویش را در جهت تامین منافع ملی به كار گیرند می تواند به جایگاه ویژه در سطح نظام بین المللی برسد. استقبال سران و رییسان جمهور دیگر كشورها علاوه بر اهمیتی كه از نظر مباحث داخلی دارد از نگاه روابط بین‌الملل نیز حایز اهمیت بوده و به نوعی نشان ‌دهنده روابط گسترده كشورها با یكدیگر است و پشتوانه خوبی برای قدرت مانور كشور در عرصه بین المللی محسوب می شود. این اقدام به عنوان یك سنگ بنا می تواند از این پس به رویه و سنت تبدیل شود تا در آینده نیز در هر مراسم تحلیف شاهد دعوت از سران كشورها برای حضور بود.

*گروه اطلاع رسانی
خبرنگار: مریم همتی**انتشار دهنده: شهربانو جمعه
پژوهشم**9117**9131
ایرنا پژوهش، كانالی برای انعكاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.