كاربرد فنآوری نوین برای پرواز هواپیمای جنگنده از عرشه ناوهواپیمابر تازه آمریكا

تهران – ایرنا – یك فروند هواپیمای جنگنده برای نخستین بار با استفاده از فنآوری نوین موسوم به 'منجنیق الكترومغناطیس' از عرشه ناوهواپیمابر یو اس اس جرالد فورد (USS Gerald R. Ford) نیروی دریایی آمریكا، پس از به كارگیری عملیاتی آن، به پرواز درآمد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از تارنماهای خبری نیوی تایمز 'navytimes' و پاپیولارمكانیك 'popularmechanic'، نیروی دریایی آمریكا برای نخستین بار فنآوری منجنیق الكترومغناطیس 'EMALS' را به منظور به پرواز درآوردن یك فروند جنگنده از عرشه ناوهواپیمابر این كشور، به كار گرفته است.
این پرواز آزمایشی جمعه گذشته (برابر با ششم امرداد ماه) درست 6 روز پس از به كار گرفتن عملیاتی این ناوهواپیمابر مدرن صورت گرفت.
نیروی دریایی آمریكا تا پیش از این برای برخاستن جنگنده ها از عرشه ناوهای هواپیمابر به دلیل كوتاهی باند، از سامانه منجنیق 'پرتابگر' برای سرعت بخشیدن هر چه بیشتر به هواپیماها در هنگام برخاستن از باند استفاده می كرد.
این سامانه ها قدرت خود را از نیروی 'بخار' كه توسط موتور هسته ای این ناوها تامین می شود، بدست می آورند كه به نوشته تارنمای خبری پاپیولارمكانیكس، فنآوری آن مربوط به جنگ دوم جهانی می باشد.
به نوشته این تارنمای خبری، استفاده از نیروی بخار برای اینگونه پرتابگرها بر روی عرشه ناوهای هواپیمابر، برای پرتاب جنگنده ها مناسب بوده، اما تنظیم آن برای به پرواز درآوردن هواپیماهای كوچك تر، دشوار است.
به نوشته این نشریه، سامانه تازه به كار گرفته شده دراین ناوهواپیمابر خالی از اشكال نبوده و آزمایش های اولیه آن با مشكل مواجه می شد كه یكی از دلایل تاخیر در تحویل این ناو مدرن به نیروی دریایی آمریكا، وجود اشكال در این سامانه بوده است.
به گزارش نیوی تایمز (navytimes)، دراین آزمایش یك فروند جنگنده اف 18 (F/A-18F) از عرشه این ناوهواپیمابر با استفاده از فنآوری جدید برخاست.
ناو هواپیما بر یو اس اس جرالد فورد، پیشرفته ترین و گرانقیمت ترین ناوهواپیمابر در نوع خود به شمار می رود كه هزینه ساخت آن حدود 13میلیارد دلار برآورد شده است.
این ناو هواپیمابر كه در سال 2013 به آب انداخته شد و در22 ژوئیه 2017 (برابر با 31 تیر ماه 1396) رسما به خدمت نیروی دریایی آمریكا درآمد، به سامانه های پیشرفته از جمله سیستم های الكترومغناطیس جهت برخاستن جنگنده ها و پهپادها مجهز شده است.
اروپام **1302**1486**تهیه كننده خبر: بهروز وفاداری**انتشار: محسن شریفی**

سرخط اخبار جهان