۱۰ مرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۶:۴۲
کد خبر: 82617690
۰ نفر
موزه عروسك و فرهنگ ايران در منطقه 12 تهران بازگشايي شد

تهران-ايرنا- بخش دوم موزه عروسك هاي ملل با عنوان موزه «عروسك و فرهنگ ايران» طي آييني با حضور معان امور اجتماعي و فرهنگي شهردار تهران در منطقه 12 بازگشايي شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، موزه «عروسك‌هاي ملل»، موزه‌اي هنري-خصوصي است كه سال 93 توسط مسعود ناصري و علي گلشن و با حمايت فريده ناصري با نمايش 700 عروسك فرهنگي از كشورهاي مختلف جهان تاسيس شد، اين موزه توانست پس از مدتي، تعداد يكهزار و 500عروسك را از 64 كشور جهان در آرشيو خود قرار دهد.
اين موزه براي 2 سال پي درپي از سوي شوراي بين‌المللي موزه‌ها، عنوان موزه برتر گروه خصوصي را در شاخص‌هاي آموزش، پژوهش، بازديد و كودك و نوجوان دريافت كرد.
متاسفانه سال 94 تعداد قابل توجهي از عروسك‌هاي اين موزه به همراه برخي از ابزار موزه‌اي همچون دوربين فيلمبرداري، دوربين عكاسي و ويدئو پروژكشن به سرقت رفت.
همچنين اين موزه تيرماه 95 به دليل مشكلات اقتصادي و عدم تمديد اجاره‌نامه به صورت موقت تعطيل شد.
بخشي از موزه عروسك‌هاي ملل سال گذشته با پشتيباني موسسه فرهنگي «خانه دوستان آشنا» به مناسبت روز جهاني كودك در منطقه 3شهر تهران، خيابان ميرداماد بازگشايي شد.
بخش دوم موزه عروسك‌هاي ملل با نام «موزه عروسك و فرهنگ ايران» با معرفي، اقوام، لباس‌ها، قصه‌ها و افسانه‌ها با همكاري شهرداري منطقه 12 روز سه شنبه با حضور مجتبي عبدالهي معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهردار تهران،عابد ملكي شهردار منطقه 12، مجتبي خشايار مدير گردشگري اين منطقه، عي گلشن و مسعود ناصري مديران موزه عروسك هاي ملل و طراحان و سازندگان موزه «عروسك و فرهنگ ايران» افتتاح شد.

*نمايش پوشش اقوام مختلف كشور
مجتبي عبدالهي معاون شهردار تهران در اين آيين با بيان اينكه موزه عروسك و فرهنگ ايران نمادي از پوشش اقوام و استان هاي مختلف و زبان گوياي آداب و رسوم و سنن اقوام ايران اسلامي است، اظهار كرد: اين موزه پيش از اين در مكان ديگري بود كه با توجه به وجود برخي مشكلات، با همكاري شهرداري منطقه 12 تهران و بخش خصوصي در اين منطقه برپا شده است.
وي افزود: اقشار مختلف مردم به ويژه دانش آموزان در اين موزه با بهره مندي از زبان هنر مي توانند با پوشش اقوام مختلف و آداب و رسوم آنان آشنا شود.
عبدالهي درباره توسعه موزه عروسك هاي ايراني گفت: شهرداري تهران همواره در ايجاد و توسعه موزه هاي مختلف با بخش خصوصي همكاري داشته كه اين موزه هم از لحاظ ساختار فيزيكي و كالبدي قابليت توسعه دارد و اميدواريم كه در آينده توسعه پيدا كند.
مجتبي خشايار مدير گردشگري منطقه 12 شهرداري تهران نيز در اين آيين هدف از برپايي موزه عروسك و فرهنگ ايران را آشنايي مردم شهر تهران با آداب و رسوم اقوام ايراني عنوان كرد و گفت: در اين موزه لباس ها و داستان هاي اقوام مختلف كشور به نمايش گذاشته خواهد شد.
وي با بيان اينكه موزه عروسك و فرهنگ ايران همه روزه از ساعت 9 تا 19 ميزبان علاقه مندان است، افزود: اين موزه با بازگشايي مدارس با برنامه هاي از جمله برگزاري كارگاه هاي داستان نويسي و ساخت عروسك ميزبان دانش آموزان است.
علي گلشن يكي از مديران موزه عروسك هاي ملل نيز در اين آيين گفت: در اين مجموعه پوشش 26 قوم و منطقه كشور از جمله تركمن، بلوچ، كرد، تالشي، گيلاني، سيستاني، كرماني به نمايش گذاشته شده است.
وي با اشاره به تنوع قومي و سليقه و پوشش در كشور افزود: نمونه هاي اصيل پوشش اقوام مختلف ايران در اين موزه به نمايش گذاشته شده كه طي حدود 15 سال از نقاط مختلف كشور گردآوري شده كه اين روند هم ادامه دارد.
گلشن ابراز اميدواري كرد: با بازگشايي موزه عروسك و فرهنگ ايران، مردم نيز با ارائه و معرفي پوشش قوم خود در تكميل اين مجموعه مشاركت كنند.
موزه عروسك و فرهنگ ايران، در خيابان دروازه دولت، سعدي شمالي، كوچه فيات، پلاك 2 واقع شده است.
*براي اطلاع از اخبار متنوع انتشار يافته در شبانه روز با كانال ايرنا استان تهران در تلگرام به نشاني IRNATEHRAN@ همراه شويد.
خبرنگار: معصومه جوان معبودي - انتشار دهنده: محسن فتاحي
تهرام/7245**1625