۱۰ مرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۶:۲۹
کد خبر: 82617675
۰ نفر
آینده پزشكی در گوشی های هوشمند

تهران- ایرنا- كاربردهای فناوری های اطلاعات و ارتباطات در حوزه های مختلف از جمله بانكداری، گردشگری و كسب و كار در سال های اخیر گسترش چشمگیر یافته است؛ حوزه سلامت هم از این امر بی بهره نمانده است و با تداوم این روند، ظاهرا آینده پزشكی را باید در گوشی های هوشمند جستجو كرد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، برخی از خدمات حوزه سلامت مانند ارائه مشاوره پزشكی و معاینه مجازی از طریق برنامه های نرم افزاری اینترنتی یا گوشی های همراه امكان پذیر شده و بیماران به جای حضور در مطب پزشكان، از این طریق می توانند از خدمات حوزه سلامت و بهداشت بهره مند شوند.
بهره گیری از فناوری های پیشرفته، تحولات خوبی را در حوزه سلامت ایجاد كرده است كه به طور حتم با شتاب بیشتری ادامه خواهد یافت و در نتیجه آن، مردم به خصوص بیماران در تمام مناطق داخل كشور و حتی اقصی نقاط دنیا از تجربیات و اندوخته های علمی پزشكان مجرب بهره مند خواهند شد.
با پیشرفت های فناورانه در حوزه سلامت، گردشگری سلامت نیز متحول شده و ظرفیتی را ایجاد كرده است كه بیماران با استفاده از آن می توانند از پتانسیل و توانمندی پزشكان مجرب در اقصی نقاط كشور و حتی جهان بهره مند شوند.
به واقع، كشورهای مختلفی در دنیا با بهره گیری از پزشكی از راه دور (تله مدیسین) به ارائه خدمات با كیفیت، ارزان و مناسب در حوزه سلامت پرداخته اند تا از این طریق بیماران بیشتری را به سوی كشورهای خود جذب كنند.
ایران هم با توجه به برخورداری از ویژگی هایی مانند پیشرفت های علمی، پزشكان برجسته، كیفیت خدمات پزشكی، قیمت مناسب، جاذبه های گردشگری و موقعیت جغرافیایی، شرایط مناسبی برای پذیرش بیشتر بیماران خارجی به خصوص از كشورهای منطقه دارد و بهره گیری از تله مدیسین، شرایط را برای پذیرش بیشتر بیماران خارجی فراهم می كند.
پزشكی از راه دور (تله مدیسین) به استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای فراهم آوردن مراقبت سلامت، خدمات و حمایت از بیمار یا امدادشونده در زمانی كه بین دو گروه پزشكی و گیرنده خدمات پزشكی فاصله وجود دارد، اطلاق می‌شود.
بهبود مراقبت از بیمار، بهبود دسترسی و مراقبت پزشكی برای نواحی روستایی و محروم، دسترسی بهتر به پزشكان، ارائه مشاوره پزشكی، كاهش هزینه‌ های مراقبت‌ های پزشكی، ایجاد خدمات مراقبت پزشكی (در سطح جغرافیایی و جمعیتی وسیع) و كاهش نقل و انتقال بیماران به مراكز درمانی از جمله مزیت های پزشكی از راه دور است.
پزشكی از راه دور شامل خدماتی همچون مشاوره، جراحی، درمان امراض پوستی، آسیب‌ شناسی و درمان اختلالات شناختی است.
امروزه پزشكی از راه دور به حدی پیشرفت كرده‌ كه امكان انجام جراحی از راه دور نیز به وجود آمده ‌است. به عبارت دیگر، یك جراح در منطقه‌ ای دورتر از بیمار در یك كشور با بهره‌گیری از ارتباطات اینترنتی بسیار قوی و زیرساخت‌های فنی دقیق، این امكان را می‌یابد كه در اتاق جراحی در كشوری دیگر، به وسیله ربات‌ ها، عمل جراحی انجام دهد.

** گسترش نرم افزارهای موبایلی در حوزه سلامت
رئیس انجمن تله مدیسین ایران در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا درباره پزشكی از راه دور، با اشاره به افزایش تعداد نرم افزارهای موبایلی در كشورمان، اظهار كرد: بر این اساس، آینده پزشكی را می توان در گوش های تلفن همراه جستجو كرد.
دكتر فاطمه نعمت الهی ادامه داد: جوانان خلاق و نوآور كشورمان با طراحی و ساخت نرم افزارهای مختلف برای ارائه خدماتی مانند مشاوره و معاینه مجازی، بستری را برای ارائه خدمات بهتر به بیماران در اقصی نقاط كشور فراهم اورده اند.
نعمت الهی افزود: استفاده از این فناوری ها علاوه بر ارائه خدمات مطلوب تر به بیماران، سبب كاهش ترددهای درون و برون شهری، هزینه های درمانی و آسیب به محیط زیست شده است.
وی اظهار كرد كه این خدمات زمینه همگیر شدن پزشكی از راه دور و بهره گیری از مزیت های آن را در كشور فراهم می آورد تا مردم راحت تر از مشاوره و خدمات درمانی پزشكان در اقصی نقاط كشور بهره مند شوند.

**تله مدیسین و تقویت توریسم درمانی
وی به وجود ظرفیت ها و توانمندی های كادر پزشكی به خصوص پزشكان باتجربه و متخصص اشاره كرد و گفت: تله مدیسین می تواند زمینه تقویت توریسم درمانی را در كشور ما فراهم كند و از این طریق، علاوه بر استفاده بهینه از ظرفیت های حوزه پزشكی، می توان در جذب بیماران خارجی به خصوص كشورهای همسایه و ارائه خدمات به آنان موفق تر عمل كرد و در نهایت موجب افزایش درآمد ملی شد.
رئیس انجمن تله مدیسین ایران تاكید كرد: كشور ما در بخش هایی از حوزه پزشكی مانند سلول های بنیادی پیشرفت های بسیار خوبی داشته و در حال حاضر فرصت طلایی برای كشور فراهم شده تا از این فناوری پیشرفته برای پذیرش بیماران به خصوص از كشورهای همسایه اقدام كرد.
نعمت الهی ادامه داد: هرچند تعدادی از بیماران كشورهای حوزه خلیج فارس و سایر كشورهای همسایه مانند عراق برای دریافت این گونه خدمات به ایران مراجعه می كنند اما با استفاده از پزشكی از راه دور می توان شاهد حضور گسترده تر آنان بود.
وی بیان كرد: تله مدیسین فرصتی بی نظیر را فراهم خواهد كرد تا از ظرفیت های كشور در حوزه پزشكی به نحو مطلوب استفاده شود و با برنامه ریزی مناسب و بهره گیری از این ظرفیت، جایگاه علمی ایران در سطح دنیا را حفظ كرد.
نعمت الهی ادامه داد: زیرساخت های این كار باید با استفاده از فناوری های جدید در كشور فراهم شود تا با بهره گیری از توان پزشكان مجرب و باسابقه بتوان خدمات بهینه را به بیماران داخلی و خارج ارائه كرد.

**كاهش هزینه های بیماران از فواید پزشكی از راه دور
وی، كاهش هزینه های درمانی، كاهش سفرهای درون و برون شهری و ارائه خدمات به بیماران در مناطق محروم و دورافتاده را از جمله مزیت های پزشكی از راه دور برشمرد و گفت: این طرح علاوه بر رفاه حال بیشتر بیماران، سبب كمك به محیط زیست هم می شود.
رئیس انجمن تله مدیسین ایران، یكی دیگر از دلایل بهره گیری از پزشكی از راه دور را مدیریت مصدومان و مجروحان حوادث غیرمترقبه و بلایا اعلام كرد و گفت: باتوجه به این كه حوادث و بلایا در هر نقطه ای از دنیا می تواند رخ دهد، پزشكان با استفاده از این فناوری می توانند خدمات درمانی ضروری را به مصدومان ارائه كنند.
وی تاكید كرد با بهره گیری از این امكانات و فناوری ها، نیاز چندانی به حضور همه پزشكان در محل حادثه نیست بلكه آنان می توانند خدمات مورد نیاز را از هر كشوری به مناطق حادثه دیده ارائه كنند.
نعمت الهی، یكی از مهمترین مزایای پزشكی از راه دور را ارائه خدمات درمانی به بیماران خارجی اعلام كرد و گفت: قبل از این كه بیماران به ایران مراجعه كند از طریق تله مدیسین غربالگری می شوند تا خدمات درمانی مناسب بهد آنان ارائه شود.
نعمت الهی ادامه داد: ما نباید به فروش نفت وابسته باشیم بلكه از این طریق می توانیم به دنیا خدمات پزشكی بفروشیم. ما توان فروش این خدمات را داریم؛ هر چند تحریم ها كارها را برای ما قدری مشكل كرده است.
وی افزود: پزشكی از راه دور می تواند یك ارتباط دوطرفه ایجاد می كند؛ هم بیماران ایرانی می توانند از ظرفیت های پزشكان برجسته دنیا استفاده كنند و همه افراد خارجی از امكانات ما بهره مند شوند.

** لزوم تدوین قوانین برای ارائه خدمات پزشكی از طریق فناوری های پیشرفته
در همین حال، تهیه تدوین قوانین و مقررات لازم را می توان از الزامات به كارگیری پزشكی از راه دور ذكر كرد.
در همین خصوص، رییس مركز تحقیقات پزشكی از راه دور دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی به ارائه خدمات حوزه سلامت از طریق فناوری های پیشرفته اشاره كرد و گفت: قوانین و مقررات مورد نیاز برای ارائه خدمات از طریق نرم افزارها و پزشكی از راه دور باید تدوین شود تا مردم با آرامش خاطر این طریق خدمات را دریافت كنند.
لیدا فدایی زاده اظهار كرد: چهارچوب كار باید به طور دقیق مشخص شود كه این اقدامات در چه محدوده ای انجام خواهد شد. علاوه بر چهارچوب نحوه كار، تعرفه آنها هم باید مشخص و ابلاغ شود.
وی اظهار كرد: اگر بخواهیم خدمات تخصصی و فوق تخصصی را به مناطق دوردست و محروم ارائه دهیم باید از پزشكی از راه دور به نحو مطلوب استفاده كنیم. باتوجه به اینكه دسترسی به پزشك در نقاط دور افتاده كشور كمتر است، از این فناوری می توان برای ارائه خدمات بهره برد.
فدایی زاده بر لزوم تهیه شرایط و امكانات لازم برای این كار در كشور، گفت: وزارت بهداشت درصدد ایجاد و توسعه این كار در كشور است كه امیدواریم با تحقق آن در آینده، شاهد ارائه خدمات مطلوب به بیماران در اقصی نقاط كشور باشیم.
وی، یكی از مهمترین مزیت های پزشكی از راه دور را دسترسی آسان و سریع مردم به خدمات تخصصی و فوق تخصص پزشكی اعلام كرد و گفت: با استفاده از این فناوری نیازی نیست كه مریض و خانواده اش از مناطق دور دست به شهرهای بزرگ از جمله تهران منتقل شوند.
علمی ** 1201 **
خبرنگار: عبدالكریم جبارپور*انتشار: زهره محتشمی پور