پرداخت 13 میلیارد ریال وام خود اشتغالی به مددجویان زندانهای كردستان

سنندج- ایرنا- مدیركل زندان های كردستان گفت: در سال گذشته بیش از 13 میلیارد ریال وام خود اشتغالی و بدون بهره به مددجویان واجد شرایط زندانی آزاد شده زندانهای استان پرداخت شده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از روابط عمومی اداره كل زندان های كردستان، اسحاق ابراهیمی افزود: این اداره كل،100درصد اعتبارات مصوب در این خصوص را جذب كرده و مورد استفاده قرار داده است.
وی اضافه كرد: كسب رتبه اول درصد جذب اعتبارات اشتغالزایی اداره كل زندانهای كردستان در میان زندانهای سراسر كشور مهر تاییدی بر تلاش های شبانه روزی این اداره كل، مبنی بر اقدامات پیشگیرانه در زمینه كاهش آسیب های اجتماعی و عدم بازگشت مجدد زندانیان به زندان است.
او توجه به اشتغال و حرفه آموزی مددجویان را یكی از مهم ترین برنامه های مراكز اصلاحی و تربیتی استان عنوان كرد و گفت: به طور قطع در جامعه كنونی یكی از مهم ترین علل وقوع جرم، بیكاری و عدم درآمد كافی است و چنانچنه مسئولین و دست اندركاران در جهت رفع این معضل اجتماعی گام بر ندارند، نمی توان انتظار زندگی در جامعه ای با حداقل ناهنجاری ها را داشت.
مدیركل زندان های كردستان با بیان اینكه یكی از خصوصیات زندانبانی اسلامی حمایت از زندانیان پس از آزادی از زندان است ادامه داد: در همین راستا و در اداره كل زندانهای استان مجموعه ای تحت عنوان 'مركز خدمات اجتماعی و مراقبت بعد از خروج زندانیان' فعالیت می كند كه از شاخص ترین وظایف آن حمایت از زندانیان آزاد شده و دارای مهارت است.
ابراهیمی افزود: مركز خدمات اجتماعی ومراقبت بعد ازخروج زندانهای كردستان با برگزاری جلسات ماهیانه و در حضور متقاضیان، پرونده های افراد واجد شرایط را بررسی كرده و پس از بررسی طرح های اشتغالزایی با همكاری صندوق كارآفریی امید، وام های اشتغالزایی بدون بهره تا سقف 200 میلیون ریال را به این افراد پرداخت می كند.
وی اینگونه وام های اعطایی به زندانیان را زمینه ساز ایجاد اشتغال پایدار در جامعه دانست و گفت: با توجه به پایین بودن سرانه درآمد مردم در كردستان، شرایطی فراهم شده تا فرد دریافت كننده با فشار مالی كمتری مواجه و تسریع در ایجاد شغل، درآمد حلال و بازگشت سعادتمندانه به جامعه برای این دسته از افراد فراهم شود.
مدیركل زندانهای كردستان نبود مهارت شغلی، سرمایه و همچنین عدم ارائه آموزش های كافی در حوزه كارآفرینی و كسب و كار را یكی از علل بیكاری در جامعه دانست و اظهار كرد: در زندانهای استان، مددجویان به محض ورود به زندان توسط كارشناسان حوزه های مختلف از جمله حوزه حرفه آموزی مورد سنجش و ارزیابی قرار گرفته و چنانچه بیكاری را در وقوع جرم موثر بدانند فرد مورد نظر را در دوره های آموزشی و مهارتی كه دارای علاقه و استعداد است، شركت می دهند.
ابراهیمی از برگزاری بیش از 47 دوره فنی و حرفه ای در زندانهای استان خبر داد و گفت: حرفه ها و مشاغلی كه به زندانیان آموزش داده می شود بر اساس نیاز بازار كار است كه از آن جمله می توان به رشته هایی از جمله مكانیك خودرو، الكترونیك، برق صنعتی، كامپیوتر، معرق كاری، تعمیر لوازم خانگی وجوشكاری اشاره كرد.
وی اعطای گواهینامه های معتبر را یكی از مهم ترین مزایا و نقاط قوت دوره هایی دانست كه در زندان به مددجویان آموزش داده می شود و ادامه داد: آن دسته از مددجویانی كه در مدت زمان تحمل حبس با شركت در كلاس های حرفه آموزی دارای مهارت شوند، پس از شركت در آزمونی كه توسط كارشناسان اداره كل فنی و حرفه ای برگزار می شود به آنان گواهینامه های معتبر مهارت داده می شود.
به گفته ابراهیمی، مددجویان زندانهای استان در سال گذشته موفق به دریافت بیش از 2 هزار و 400 گواهینامه مهارت در رشته های مختلف فنی و حرفه ای شدند.
هم اكنون در استان كردستان، 6 زندان،2 بازداشتگاه، یك كانون اصلاح و تربیت و یك اردوگاه حرفه آموزی مشغول ارائه خدمت به زندانیان هستند.
7355/ 3020
**خبرنگار: وریا كرمی/**انتشاردهنده: عبدالله رحمانی
** آگاهی از آخرین اخبار استان كردستان در كانال زیر:
@IRNASANANDAJ
https://telegram.me/joinchat/DHygAj7hzZXSBJmWuX3Bvg