تلاش براي تعطيلي بازداشتگاه مانوس/ قطع آب وبرق بزرگترين بازداشتگاه پاپوآ گينه نو

كوالالامپور - ايرنا - ميزان تنش ها در بازداشتگاه 'مانوس' به عنوان بزرگترين بازداشتگاه پناهجويان استراليا در كشور پاپوا گينه نو پس از قطع آب و برق بازداشتگاه به منظور تعطيلي آن تشديد شد.

به گزارش ايرنا، تارنماي راديو نيوزيلند روز سه شنبه اعلام كرد كه دولت پاپوا گينه نو تلاش داشت پناهجويان مستقر در اين بازداشتگاه را به يك مركز جابجايي در نزديك شهر 'لورنگوو' منتقل كند و اقدام به قطع آب و برق بازداشتگاه مانوس گرفت.
بازداشت شدگان در اين مركز اعلام كردند مقامات تلاش داشتند آنها را مجبور به انتقال به مراكز انتقالي در نزديكي اين بازداشتگاه كنند.
براساس اين گزارش، استراليا خواستار تعطيلي مركز بازداشت جنجال برانگيز خود در جزيره دورافتاده 'مانوس' در پاپوآ گينه نو است كه باعث انتقادات گسترده اي از سوي سازمان ملل و گروه هاي حقوق بشر محلي و بين المللي شده است.
با اين وجود، تلاش ها براي اسكان مجدد 800 مرد كه در اين بازداشتگاه به سر مي برند، بعد از توقف پيمان مبادله پناهجويان با آمريكا متوقف شده و پناهجويان به دليل مواجهه با خشونت ها در جامعه پاپوآ گينه نو تمايلي براي خروج از بازداشتگاه ندارند.
مقامات پاپوآ گينه نو هفته گذشته به بازداشت شدگان مركز 'فوكستروت' كه در اين بازداشتگاه قرار دارد، اعلام كرده بودند تا سه شنبه مهلت دارند نسبت به تخليه آن اقدام كنند.
اين مقامات هشدار داده بودند پس از اين زمان آب و برق اين بخش قطع مي شود.
يكي از پناهجويان سوداني در تماس تلفني با رسانه ها اعلام كرد: ما از جدي بودن اين هشدار مقامات آگاه نبوديم و مي پنداشتيم كه اين هشدار بخشي از تاكتيك هاي هراس انگيز آنها باشد.
مقامات استراليا و پاپوآ گينه نو تاكنون در قبال اين وضعيت اظهار نظر نكرده اند.
'پيتر داتون' وزير مهاجرت استراليا نيز اخيرا اعلام كرد صدها پناهجو كه در بازداشتگاه هاي دورافتاده پاپوآ گينه نو به سر مي برند تا پايان اكتبر حتي با وجود نبود يقين در مورد پيمان اسكان مجدد با آمريكا جابجا مي شوند.
تاريخ نهايي اكتبر پس از آن در دستور كار قرار گرفت كه دادگاه عالي پاپوآ گينه نو سال گذشته اعلام كرد نگهداري پناهجويان در بازداشتگاه هاي مانوس در تضاد با قانون اساسي است.
نگهداري پناهجويان در نائورو و پاپوآ گينه نو از سال 2004 تاكنون بيش از چهار ميليارد دلار هزينه براي استراليا در پي داشته است.
براساس برخي آمارها هم اكنون حدود 450 ايراني در بازداشتگاه نائورو و مانوس در پاپواگينه نو بسر مي برند و درخواست آنها براي پناهندگي رد شده است.
مهاجرت هاي غيرقانوني ايرانيان طي سال هاي گذشته با سياه نمايي غرب از ايران و بهشت نمايي كشورهايي مانند استراليا انجام شد كه بسياري از مهاجران با در بسته مواجه شدند و چند سال از عمر خود را در بازداشتگاه هاي غيراستاندارد استراليا در نائورو و جزيره مانوس در پاپوا گينه نو سپري كردند.
تعدادي از اين افراد در برخورهايي در بازداشتگاه كشته، خودسوزي كرده و تعدادي از كودكان مورد آزار جنسي قرار گرفتند.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپيمان يغمايي