۹ مرداد ۱۳۹۶،‏ ۱:۵۷
کد خبر: 82615506
۰ نفر
تحریم های جدید امریكا علیه صنعت نفت ونزوئلا

تهران – ایرنا – روزنامه 'وال استریت ژورنال' گزارش داد: مقام های آمریكایی درحال بررسی افزایش تحریم ها علیه صنعت نفت ونزوئلا هستند.

به گزارش بامداد دوشنبه ایرنا به نقل از وال استریت ژورنال، منابع آگاه گفته اند كه شاید این تحریم ها امروز (دوشنبه) اعلام شود.
آمریكا چهارشنبه گذشته سیزده مقام بلندپایه ونزوئلا را به اتهام فساد، نقض حقوق بشر و ضربه زدن به دموكراسی در این كشور آمریكایی جنوبی تحریم كرد. قرار است تحریم های بیشتری علیه سایر مقامات دولتی ونزوئلا وضع شود.
مایك پنس معاون رئیس جمهوری آمریكا روز جمعه اعلام كرد كه اگر رای گیری درباره تشكیل مجمع ویژه بازنویسی قانون اساسی برگزار شود، «اقدامات قوی و سریعی» اتخاذ خواهد شد.
دولت ونزوئلا تحریم ها و هشدارهای واشنگتن را رد كرده و مادورو و مشاورانش تاكید كرده اند كه در رای گیری روز یكشنبه به پیروی خواهند رسید.
ناظران می گویند كه تحریم های گسترده علیه ونزوئلا باعث خواهد شد كه فروپاشی اقتصاد این كشور تسریع شود و كاراكاس به مرحله ای برسد كه نتواند بدهی های خود را پرداخت كند.
در حال حاضر، شدیدترین تحریم ها كه شامل تحریم صادرات نفت ونزوئلا به آمریكاست، روی میز قرار ندارد. به گفته منابع آگاه، ممكن است این تحریم ها بعدا اعمال شود.
گزینه های دیگری كه قرار است در قبال ونزوئلا اجرا شود، عبارت است از ممنوعیت فروش نفت و تولیدات پالایش شده نفتی آمریكا به ونزوئلا و محدودیت مالی علیه شركت دولتی نفت ونزوئلا. این اقدامات به طور بالقوه برای دولت ونزوئلا فلج كننده است اما تاثیر چندانی بر آمریكا ندارد. البته هنوز در این باره تصمیم قطعی گرفته نشده است.
مهمترین گزینه تحریمی آمریكا این است كه صادرات نفت خام سبك و تولیدات نفتی پالایشگاهی به كاراكاس ممنوع شود. ونزوئلا نفت خام سبك را با نفت خام سنگین مخلوط كرده و دوباره به آمریكا می فروشد. اگر آمریكا صادرات نفت خام سبك را تحریم كند ونزوئلا مجبور خواهد شد نفت خام سبك را از كشورهای دورتر مانند الجزایر و نیجریه و با قیمت بالاتر وارد كند.
گزینه دیگر تحریمی علیه ونزوئلا آن است كه شركت نفتی «پترولئوس د ونزوئلا» از استفاده از سیستم بانكی و ارز آمریكایی منع شود.
پالایشگاه های آمریكایی از جمله «والرو انرژی»، «فیلیپس 66» و «شورون» قویا با تحریم واردات نفت از ونزوئلا مخالفت كرده اند زیرا این شركت ها برای تولید سوخت وابسته به نفت ونزوئلا هستند.
ونزوئلا روزانه 750 هزار بشكه نفت به آمریكا می فروشد كه بخش اعظم آن به پالایشگاه ها خلیج آمریكا فروخته می شود.
بخش دیگری از نفت ونزوئلا نیز برای بازپرداخت بدهی ها به چین فرستاده شده یا با تخفیف زیادی به كوبا و سایر كشورهای حوزه دریای كارائیب فروخته می شود.
تلاش برای تحریم كاراكاس درحالی است كه دولت نیكولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا روز یكشنبه انتخاباتی برای تشكیل یك مجمع ویژه جهت بازنویسی قانون اساسی برگزار كرد. مخالفان دولت ونزوئلا این رای گیری را تحریم كردند.
هدف از این انتخابات، تعیین 545 عضو مجلس مؤسسان است كه قرار است اختیارات بسیار گسترده آن هم برای مدتی نامحدود داشته باشد.
رویترز گزارش داد: معترضان به برگزاری رای گیری روز یكشنبه با نیروهای امنیتی درگیر شدند.
همچنین دادسرای ملی ونزوئلا از كشته شدن یك نامزد انتخاباتی خبر داد. «خوزه فلیكس پیندا» وكیل 39 ساله از شهر سیودات بولیور در جنوب شرقی ونزوئلا نامزد انتخابات مجلس موسسان شده بود.
اعتراض های ماه های اخیر علیه نیكولاس مادورو در مجموع بیش از یكصد كشته برجای گذاشته است.
شبك**اروپا**9423**1392**انتشار: ابوالفضل بابایی