نيش زنبور جان دختر 19 ساله اي در ايرندگان خاش را گرفت

زاهدان - ايرنا - نيش زهرآگين زنبورهاي مهاجم جان يك دختر 19 ساله ساكن بخش ايرندگان خاش سيستان و بلوچستان را گرفت.

به گزارش ايرنا با توجه به اينكه در فصل خرماپزان و به اصطلاح هامين (فصل برداشت محصول خرما) قرار داريم فراواني زنبورهاي مهاجم در بالاي نخل ها و محل هاي نگهداري خرما در نقاط مختلف ايرندگان مشهود است به همين سبب ضروريست ساكنان روستايي و عشايري و بويژه كشاورزان سخت كوش جوانب احتياط را رعايت كنند.
آرزو ايرندگاني از ساكنان منطقه ايرندگان خاش به خبرنگار ايرنا گفت: مردم بخش محروم ايرندگان خاش سالهاست كه با كمبود امكانات و تجهيزات پزشكي و درماني رو به رو هستند.
وي مدعي شد: فوت اين دختر جوان ايرندگاني بر اثر نيش زنبور ناشي از كمبود امكانات و تجهيزات پزشكي بود و ساكنان اين بخش 15 هزار نفري از نبود و يا كمبود شديد امكانات پزشكي و درماني رنج مي برند.
محمد ايرندگاني هم بيان كرد: نبود تجهيزات و امكانات درماني و پزشكي معضل چندين ساله اي است كه دامن گير مردم اين بخش شده و همچنان ادامه دارد.
وي ادامه داد: مركز بخش محروم ايرندگان در فاصله حدود 100 كيلومتري مركز شهر خاش قرار دارد.
رئيس شوراي بخش ايرندگان شهرستان خاش گفت: دختر 19 ساله خاشي با هويت 'س.ايرندگاني' بر اثر نيش زنبورهاي سياه جان خود را از دست داد.
محسن دادكاني افزود: اين بيمار پس از مراجعه به مركز بهداشتي و درماني بخش ايرندگان خاش مورد معالجه قرار گرفت و به منزل بازگشت اما به علت سم زياد نيش زنبورهاي سياه در منزل فوت كرد.
وي بيان كرد: اطرافيان اين بيمار گفته اند كه زنبورهاي سياه به دختر حمله كردند و طبق مشاهدات انجام شده چندين زنبور وي را نيش زده بودند.
دادكاني ادامه داد: طولاني بودن فاصله ميان اين بخش با مركز شهرستان خاش و نبود امكانات در بسياري از موارد به ويژه در حوزه بهداشت و درمان مردم اين بخش را با مشكلات زيادي رو به رو كرده كه بايد مسئولان دست اندركار در زمينه ايجاد مراكز تخصصي در اين بخش اقدام كنند.
وي بر لزوم برگزاري دوره هاي آموزشي و ارائه آموزش هاي لازم در زمينه پيشگيري از حيوان گزيدگي و گزش زنبور، عقرب و مار در روستاها و بخش هاي تابعه شهرستان خاش از سوي جمعيت هلال احمر تاكيد كرد.
دادكاني بر ضرورت استقرار ايستگاه آتشنشاني، ايجاد اورژانس و تامين خودرو و امكانات و تجهيزات درماني براي مقابله با حوادث ناگوار تهديد كننده سلامت مردم منطقه تاكيد كرد.
هنوز مسئولان شبكه بهداشت و درمان خاش در خصوص زنبور گزيدگي و فوت دختر 19 ساله ايرندگاني اظهار نظر نكرده اند.
به گزارش ايرنا خاش در 185 كيلومتري جنوب زاهدان مركز سيستان و بلوچستان واقع شده است.
7310**6081 خبرنگار: محمدامين ميربلوچزهي **انتشار دهنده: حيدر سراياني

سرخط اخبار استان‌ها