زنگ خطر كاهش سن استعمال سيگار در آذربايجان غربي

اروميه- ايرنا- كاهش سن استعمال سيگار در آذربايجان غربي زنگ خطري براي والدين، نهادهاي فرهنگي، متوليان بخش سلامت و عوامل انتظامي است زيرا سلامت سيگاري ها و افراد در معرض سيگار در اين استان بيشتر از ساير مناطق كشور دود مي شود و هزينه هاي اين دود بسيار سرسام آور است.

به گزارش ايرنا امروزه دخانيات از چالش هاي پيش روي بخش سلامت به ويژه در كشورهاي در حال توسعه به شمار مي رود و آمار سيگاري ها در استان هاي مختلف كشور به عنوان يك شاخصه مهم براي سلامت فردي و اجتماعي مورد تجزيه و تحليل قرار مي گيرد؛ آماري كه در برخي از استانها از جمله آذربايجان غربي بالاتر از ميانگين كشوري است.
به گفته معاون امور بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني آذربايجان غربي تعداد افراد سيگاري در اين استان از ميانگين كشوري بالاتر و سن شروع استعمال سيگار نيز در استان پائين تر از ميانگين كشوري بوده و از 17 سالگي به 10 سالگي كاهش يافته است.
رسول انتظار مهدي افزود: بيش از نيمي از كودكان اين استان نيز دست كم يك بار در معرض دود سيگار قرار دارند كه اثر منفي اين دود، كمتر از سيگار كشيدن نيست.
وي اضافه كرد: طبق بررسي ها، افزايش يك درصد شيوع مصرف سيگار سرانه هزينه مراقبت هاي بهداشتي را 35.5 دلار افزايش مي دهد كه رقم سنگيني به شمار مي رود.
وي اظهار كرد: با مصرف سيگار به طور متوسط 13 سال از عمر سيگاري هاي بزرگسال دود مي شود و اطرافيان و به ويژه كودكان نيز آسيب مي بينند.
وي ادامه داد: كودكاني كه از سنين پايين در معرض دود سيگار قرار دارند، در سن جواني بيشتر از فردي كه در 30 سالگي دخانيات مصرف كرده است از عوارض دخانيات رنج مي برد.
وي به آثار مصرف سيگار در بدن انسان اشاره كرد و گفت: نيكوتين موجود در سيگار و تنباكو به سرعت جذب خون مي شود، در 30 ثانيه به مغز مي رسد و بر سلول هاي عصبي فرد سيگاري تاثير مي گذارند.
معاون امور بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني آذربايجان غربي با ارائه گزارشي از وضعيت عرضه مواد دخاني در استان بيان كرد: از 10 هزار و 350 مركز عرضه مواد دخاني شهري در استان تنها هزار و 288 مركز داراي مجوز است كه 12.5 درصد را شامل مي شود.
به گفته انتظار مهدي از چهار هزار و552 مركز عرضه مواد دخاني روستايي نيز 304 مورد داراي مجوز عرضه است كه اين رقم كمتر از متوسط شهري و فقط حدود هفت درصد را شامل مي شود.
وي اظهار كرد: پايش مستمر وضعيت شيوع مصرف دخانيات، حفاظت از افراد در برابر تماس با دود محيطي دخانيات، اجراي ممنوعيت جامع تبليغ، ترويج و حمايت از دخانيات، افزايش ماليات مواد دخاني و حمايت نمايندگان مجلس شوراي اسلامي از طرح هاي اجرايي اين بخش از جمله راهكارهاي كاهش مصرف دخانيات به شمار مي رود.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني آذربايجان غربي نيز گفت: اين استان دومين استان پرمصرف دخانيات در كشور است و اين روند بايد اصلاح شود زيرا مصرف دخانيات سرمنشا بسياري از بيماري هاي قلبي، عروقي، تنفسي، ريه و انواع سرطان‌هاست.
جواد آقازاده اضافه كرد: يكي از بيماري هاي شايع در مردان، سرطان ريه به شمار مي رود كه عمده ترين علت آن سيگار است و استعمال دخانيات حتي در برخي بيماري ها از جمله ديسك بين مهره اي نيز كه علتي مكانيكال دارد، موثر است.
وي با اشاره به اينكه امروزه در سطح جهان مبارزه جدي عليه مواد دخاني آغاز شده است، ادامه داد: در بسياري از كشورهاي توسعه يافته اين مبارزه موفقيت آميز بوده و توانسته اند بر آن غلبه كنند كه علت آن رعايت قوانين مربوطه و همچنين هماهنگي بين سازمان هاي دخيل است.
يك فروشنده مواد دخاني در اروميه نيز به خبرنگار ايرنا گفت: بازار مواد دخاني در استان پرسود است و برخي افراد به همين خاطر، اقدام به اجاره مغازه هاي ميليوني براي فروش مواد دخاني در اين شهرستان مي كنند.
وي افزود: خريداران مواد دخاني و به ويژه سيگار را مي توان در ميان تمامي افراد و اقشار مختلف جامعه جستجو كرد و مصرف نخ به نخ آن در روزهاي اوليه به استعمال بسته به بسته تبديل مي شود.
وي اظهار كرد: در برخي فروشگاه هاي عمده مواد دخاني، ميزان فروش روزانه به 10 ميليون ريال مي رسد كه اين امر نشان مي دهد كه سود خوبي در اين فروش وجود دارد.
اين فروشنده مواد دخاني افزود: قانون مناسبي بايد براي مقابله با مواد دخاني به ويژه دخانيات قاچاق كه در بسياري از فروشگاه ها فروخته مي شود، وضع شود.
نوجوان اروميه اي كه تازه به سيگار كشيدن روي آورده نيز در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: ابتدا به صورت پنهاني سيگار مي كشيدم ولي در چند روز گذشته آنان سيگار كشيدن من را فهميدند و چون پدرم سيگاري است، تاكنون اعتراضي در اين خصوص نكرده است.
وي اظهار كرد: مسئولان براي كاهش مصرف سيگار، دخانيات و حتي مواد مخدر به فكر ايجاد تفريح گاه ها در استان باشند تا جوانان زمان خود را به بطالت نگذرانند و به دام سيگار نيفتند.
معاون سياسي امنيتي و اجتماعي استاندار آذربايجان غربي نيز معتقد است كه اقدام هاي سلبي و ايجابي بايد به صورت توام در راستاي مبارزه با شيوع مصرف دخانيات مورد توجه قرار گيرد و مشوق ها، آموزش ها، آگاه سازي ها و جريمه ها بايد در كنار هم انجام شود.
عليرضا رادفر گفت: اگر بخواهيم به دخانيات نه بگوييم بايد همه آحاد جامعه باور داشته باشند كه مصرف دخانيات مضر و كليد ورود به بزهكارها و آسيب هاي اجتماعي است.
وي اضافه كرد: كشور ما جزو معدود كشورهايي است كه قانون منع مصرف دخانيات را دارد لذا با اجراي دقيق آن مي توان به موفقيت هاي كم نظير رسيد.
وي افزود: ممنوعيت تبليغ، ممنوعيت حمايت هاي مالي از دخانيات، كمك به ترك سيگار، پايش سياست هاي پيشگيري و كنترل دخانيات در كنوانسيون جهاني مبارزه با مواد دخاني مورد توجه قرار گرفته است كه بايد در اين استان به اجرا دربيايد.
معاون سياسي امنيتي و اجتماعي استاندار آذربايجان غربي بر استفاده از توان روحانيان و منبرها، وسايل ارتباط جمعي، سازمان هاي مردم نهاد و آموزش و پرورش در مبارزه با استعمال دخانيات تاكيد كرد و براي اين امر انجام فعاليت هاي مستمر آموزشي، تبليغي و آگاهي سازي را ضروري دانست.
رادفر اظهار كرد: تنها در سه ماه اول امسال 38 ميليون و 283 هزار نخ سيگار قاچاق در استان توسط نيروهاي نظامي و انتظامي كشف شده كه تعداد بسيار زيادي است.
وي ادامه داد: اين تعداد سيگار كشف شده 80 درصد بيشتر از ميزان كشفيات صورت گرفته در مدت مشابه سال گذشته بوده و نشان دهنده عزم جدي مسئولان نظامي، انتظامي و امنيتي آذربايجان غربي در مبارزه با ورود مواد دخاني قاچاق به كشور و استان است.
به گزارش ايرنا، عزم همگاني براي كاهش مصرف دخانيات اجتناب ناپذير است و بايد همه از جمله خانواده ها، مسئولان فرهنگي، مسئولان شهري و حتي مديران بخش هاي نظامي و انتظامي دست در دست هم بدهند تا اين معضل به نحو مطلوبي حل شود.
طبق پايش هاي صورت گرفته در حال حاضر بيش از يك ميليارد و 400 ميليون نفر شامل 18 درصد از جمعيت هشت ميلياردي جهان سيگاري هستند كه از اين رقم 84 درصد در كشورهاي در حال توسعه زندگي مي كنند؛ اين پايش ها همچنين مصرف دخانيات توسط هشت ميليون نفر در ايران را گزارش مي دهد.
8137/3072
** گزارشگر: سيده فاطمه سجادي ** انتشار دهنده: عليرضا فولادي

سرخط اخبار استان‌ها