ساخت 20 كيلومتر كانال آبياري در خراسان شمالي

بجنورد- ايرنا- مدير آب و خاك و امور فني و مهندسي خراسان شمالي گفت: از ابتداي امسال تاكنون 20 كيلومتر كانال آبياري با صرف 120 ميليارد ريال در اين استان ساخته شده است.

بهروز عربي شنبه در گفت و گو با ايرنا با بيان اينكه اين ميزان كانال آبياري از محل تفاهم نامه همكاري آستان قدس رضوي و سازمان جهاد كشاورزي اجرا شده است، اظهار كرد: براي ساخت اين ميزان كانال آبياري 60 ميليارد ريال اعتبار دولتي و همچنين 60 ميليارد ريال از سوي آستان قدس رضوي هزينه شده است.
وي گفت: مجموع كل كانال هاي آبياري در استان خراسان شمالي، 11 هزار و 500 كيلومتر است كه تاكنون چهار هزار و 350 كيلومتر كانال بتني اجرا شده است.
عربي با بيان اينكه سال گذشته 58 كيلومتر كانال آبياري و انتقال آن در خراسان شمالي اجرا شد افزود: براي اجراي اين ميزان طرح، 7 ميليارد ريال اعتبار هزينه شد.
مدير آب و خاك و امور فني و مهندسي خراسان شمالي گفت: در سال 95 پي گيري هاي لازم صورت گرفته كه از محل اعتبارات وزراتخانه 64 كيلومتر كانال انتقال آب در اين استان اجرا شود و هم اكنون 170 كيلومتر ديگر براي انتقال آب و لوله گذاري پيشنهاد داده شده است كه در حال پي گير هستيم از محل ساير اعتبارات اين امر تحقق يابد.
استان خراسان شمالي در منطقه نيمه خشك واقع شده و ميانگين سالانه بارش باران در اين استان حدود بين 250 تا 260 ميلي متر است كه در سال هاي اخير، به دليل كاهش بارش ها و بروز خشكسالي، به اين ميانگين نرسيده است.
اين استان 344 هزار هكتار عرصه كشاورزي دارد كه از اين سطح حدود 40 هزار هكتار باغ و مابقي زراعت است.
*نشاني سايت ايرناي خراسان شمالي http://www.irna.ir/nkhorasan ، كانال تلگرامي https://t.me/irnabojnurd و صفحه اختصاصي ايرناي خراسان شمالي هم در اينستاگرام ttps://www.instagram.com/irnabojnurd است.
7186/ 6042 خبرنگار: فاطمه مقدسي باجگيران** انتشاردهنده: سيدحسين قدسي