راه اندازي بانك اطلاعاتي محصولات فناورانه صادراتي كشور

تهران- ايرنا- بانك اطلاعاتي محصولات فناورانه صادراتي كشور با هدف جمع‌آوري اطلاعات محصولات شركت‌هاي دانش‌بنيان و فناور كشور، با حمايت معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري ايجاد شد.

به گزارش روز شنبه ايرنا از معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، اين طرح با هدف جمع‌آوري اطلاعات محصولات شركت‌هاي دانش‌بنيان و فناور كشور در تمامي حوزه‌هاي فناوري و ارزيابي و پايش اين اطلاعات، با ايجاد بانك اطلاعاتي اقدام به معرفي توانمندي‌هاي فناورانه صادراتي كشور كرده است.
شركت‌هاي دانش‌بنيان داراي توان صادرات جهت ثبت محصولات خود مي‌توانند از طريق لينك ثبت نام موجود در سايت اقدام كنند. مراحل ثبت نام شامل ثبت اطلاعات اوليه مربوط به شركت و محصول، ارزيابي اوليه، ثبت اطلاعات تكميلي شركت و محصول و ارزيابي ثانويه است. در صورت تاييد محصول توسط كارشناسان در مرحله چهارم، اطلاعات مورد نياز جهت نمايش محصول به چهار زبان انگليسي، روسي، عربي و فرانسوي ترجمه خواهد شد.
بانك اطلاعاتي محصولات فناورانه صادراتي كشور به آدرس hitechexport.ir حاوي اطلاعات فني محصولات به همراه كاربرد و تصاوير بصورت دسته‌بندي شده بر اساس حوزه فناوري است كه اطلاعات مذكور به زبانهاي فارسي، انگليسي، عربي، فرانسوي و روسي ارائه شده‌است. اين سايت جهت معرفي ظرفيتهاي كشور و بازاريابي بين‌المللي محصولات فناورانه به صورت رسمي در دسترس مخاطبين داخلي و خارجي قرار گرفته ‌است.
از ديگر اقدامات انجام گرفته در راستاي معرفي محصولات دانش بنيان كشور، حمايت از درج محصولات در سايتهاي چند زبانه B2B است كه امكان معرفي توليدات دانش بنيان به تجار و سرمايه گذاران خارجي را فراهم مي كند. سايت‌هاي 2exim.com و Zoodel.com از جمله اين بسترهاي B2B هستند.
سايت Zoodel بعنوان بستر تجارت آنلاين B2B با مأموريت تسهيل و بهبود تجارت ميان ايران با كشورهاي همسايه و جاده ابريشم ايجاد شده است كه در يك بستر آنلاين، راههاي برقراري ارتباط بين فروشندگان و خريداران داخلي و خارجي را فراهم مي‌كند تا از اين طريق تمام نيازهاي تجاري آنان رفع شود. فروشندگان و خريداران در بستر تجاري زودل مي‌توانند تجارت خود را گسترش دهند.
از طريق اين بستر تجارت ميان ايران و كشورهاي همسايه (افغانستان، عراق، عمان، تركيه) و كشورهاي جاده ابريشم (ارمنستان، آذربايجان، گرجستان، قزاقستان، قرقيزستان، پاكستان، روسيه، تاجيكستان، تركمنستان و ازبكستان) تسهيل مي‌شود.
«زودل» به فروشندگان و خريداران كمك مي‌كند تا زنجيره تامين خود را بهبود بخشند. سايت زودل به زبانهاي فارسي، انگليسي، عربي، روسي، تركي استانبولي و چيني ايجاد شده و خدمات متنوعي را جهت توسعه بازار صادراتي به اعضا ارائه مي‌دهد. در حال حاضر اين سايت حاوي اطلاعات يك هزار و 349 محصول از بالغ بر 230 شركت دانش‌بنيان بعنوان يكي ديگر از بانكهاي اطلاعاتي به‌شمار مي‌آيد.
«سايت 2exim» سامانه بين‌المللي ايراني است كه با شيوه هاي نوين بازاريابي صادراتي به معرفي محصولات ايراني در بازارهاي خارجي مي پردازد. اين سامانه يك بازار مجازي بين المللي ايراني است كه در آن خريداران و فروشندگان با نيازها و پيشنهادات يكديگر آشنا شده و به كمك متخصصين و مترجمين 2exim به مذاكره و تبادل اطلاعات مي پردازند.
بازارهاي هدف ايران با توجه به ميزان صادرات در دو سال اخير در گام اول كشورهاي عراق، امارات، چين، افغانستان، هند، تركمنستان، تركيه، آذربايجان، پاكستان است. ايجاد سايت 2exim به زبان‌هاي فارسي، انگليسي، عربي و روسي محصولات صادراتي را به شيوه‌اي عملي و مناسب به بازارهاي هدف معرفي مي‌كند. اين پايگاه نيز در حال حاضر حاوي اطلاعات 299 محصول از 76 شركت دانش‌بنيان است.
همچنين از جمله بانكهاي اطلاعاتي محصولات دانش‌بنيان كشور كه رويكرد صادرات ندارند؛ اما بستر اطلاعاتي خوبي هستند مي‌توان به Iranlabexpo.ir كه حاوي اطلاعات 9 هزار و 455 تجهيزات و 421 مواد از 394 شركت حوزه مواد و تجهيزات آزمايشگاهي به دو زبان فارسي و انگليسي، سايت Nanoproduct.ir كه حاوي اطلاعات 187 محصول در حوزه مواد و تجهيزات نانوفناوري به دوزبان فارسي و انگليسي و همچنين سايت daneshbonyankala.ir كه حاوي اطلاعات 338 محصول در حوزه‌هاي دانش‌بنيان اشاره كرد.
علمي**9031**1440
خبرنگار: عادل پازيار* انتشار: انتشار: گلشن
براي اطلاع از اخبار متنوع علمي و فناوري، با كانال علمي ايرنا در تلگرام همراه شويد:
irnaelm@
https://telegram.me