تحريم هاي يكجانبه فعاليت هاي بشردوستانه را با مشكل روبرو مي كند

دمشق - ايرنا - نماينده دائم سوريه در سازمان ملل متحد گفت: اقدامات اقتصادي يكجانبه تحميلي بر ملت سوريه، فعاليت هاي بشردوستانه در كشور را دشوار كرده است.

به گزارش روز پنجشنبه خبرگزاري رسمي سوريه (سانا) بشار الجعفري در جلسه شوراي امنيت ويژه بررسي اوضاع انساني در سوريه افزود: گروه هاي تروريستي تكفيري داعش و النصره و تروريست هاي وابسته، درگيري ميان تروريست ها، تحريم هاي اقتصادي يكجانبه و ادامه دخالت منفي برخي طرف هاي منطقه اي و بين المللي در امور سوريه از مهمترين مشكلات فعاليت هاي انساني در سوريه است.
وي اضافه كرد: داعش و جبهه النصره و تروريست هاي وابسته به آن ها و درگيري دائمي ميان گروه هاي تروريستي و اجازه ندادن به ارسال كاروان هاي كمك ها يا پاكسازي مين ها از مسيرها و توافق نكردن براي اداره گذرگاه نخستين مشكل در مسير فعاليت هاي انساني در سوريه، به شمار مي رود.
الجعفري اظهار داشت: اقدامات اقتصادي يكجانبه تحميلي آمريكا، اتحاديه اروپا و ديگر كشورها بر ملت سوريه كه تاثيرات منفي خطرناكي بر وضعيت انساني به ويژه خدمات اساسي بهداشتي، آب و برق و آموزش گذاشته است و اين اقدامات مشكلات تداركاتي در مسير اجراي برنامه هاي انساني مانند محدوديت ارسال كاميون هايي كه هلال احمر سوريه با وجود كمبود سوخت مي تواند روانه كند در كنار بمباران و تخريب جايگاه هاي سوخت، ايستگاه آب و زيربناها از سوي جنگنده هاي ائتلاف آمريكايي را افزايش داده است.
وي بيان كرد: سومين مشكل در مسير فعاليت هاي انساني در سوريه، عقب نشيني كشورهاي كمك كننده از تعهدات ناچيز خود است كه در همايش هاي نمايشي بين المللي به عهده گرفته اند و حكومت سوريه تنها طرف فعال در اين مورد است به طوري كه كمك هاي بين المللي تاكنون بيش از 12 درصد فعاليت هاي انجام شده را نيز پوشش نداده است.
نماينده دائم سوريه در سازمان ملل متحد گفت: چهارمين مشكل در اين باره، ادامه دخالت هاي منفي طرف هاي منطقه اي و بين المللي در امور داخلي سوريه است كه با هدف اجراي اهداف و برنامه هاي خود و طولاني كردن عمر بحران و سنگ اندازي در مسير حل و فصل مسالمت آميز بحران از طريق سياسي بدون دخالت خارجي است.
الجعفري اضافه كرد: من در اين جا به عنوان يك فرد مطلع باشما سخن مي گويم زيرا در طول سه ماه گذشته به دليل شركت در نشست هاي آستانه و ژنو غايب بودم و درآنجا شاهد بودم كه چه طرف هايي در مسر دستيابي به توافق در آستانه و ژنو سنگ اندازي مي كردند.
وي درباره گزارش ماهانه سازمان ملل پيرامون وضعيت انساني در سوريه بيان كرد: امروز براي بررسي چهل و يكمين گزارش گرد آمده ايم و پس از سه سال و نيم از اين فعاليت ماهيانه هنوز شاهد گزارش هاي غيرحرفه اي و ناپخته جمع آوري شده از امان، بيروت و جاهاي ديگري هستيم و هيچ گزارشي از نمايندگان سازمان ملل در دمشق ارائه نشده است.
الجعفري افزود: اين گزارش ها با اهداف والاي انساني كه بايد از طريق فعاليت هاي انسان دوستانه محقق شود در تناقض است و موفقتين اين فعاليت ها بدون همكاري و هماهنگي انساني ميان حكومت سوريه و سازمان ملل متحد و بدون ملاحظات سياسي امكان پذير نيست.
شبك**6116**1392**انتشار: ابوالفضل بابايي