پوران درخشنده با فيلم ' زير سقف دودي ' به بابل مي آيد

ساري - ايرنا - رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي بابل گفت كه پوران درخشنده كارگردان صاحب نام كشور فيلم تازه اش با نام ' زير سقف دودي ' را براي نخستين بار در بابل اكران مي كند.

عيسي محمدي فيروز جاهي روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود : اين فيلم امشب در دو سئانس ساعت ١٩ و ٢١ در سالن سينما هنر و تجربه بابل روي پرده مي رود.
وي گفت كه خانم درخشنده پس از نمايش فيلم به پرسش هاي هنردوستان پاسخ خواهد داد.
فيروز جاهي با اشاره به اينكه اكران فيلم با حضور كارگردان و صاحب اثر براي نخستين با در مازندران اتفاق مي افتد، هدف از آن را استقبال بيشتر شهروندان از سينما اعلام كرد.
زير سقف دودي فيلمي به كارگرداني، نويسندگي و تهيه‌كنندگي پوران درخشنده محصول سال ۱۳۹۵ است. فيلمبرداري اين اثر از ۱۰ مهر ۱۳۹۵ آغاز و در ششم آذر ۱۳۹۵ به پايان رسيد. اولين نمايش اين فيلم، سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر بود. اين فيلم از تاريخ ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ در سينماهاي ايران اكران شده است.
فرهاد اصلاني، مريلا زارعي، بهنوش طباطبايي، شهرام حقيقت دوست، حسام نواب صفوي، هوشنگ توكلي، مريم بوباني، آزيتا حاجيان، ابوالفضل ميري و لاله مرزبان نقش آفرينان اين اثر سينمايي هستند.
پوران درخشنده نويسنده، تهيه كننده و كارگردان سينما در سال 1330 خورشيدي در كرمانشاه ديده به جهان گشود و تحصيلات تكميلي خود را در مدرسه عالي تلويزيون و سينما گذراند.
وي در سال ۱۳۵۴ در سازمان صدا و سيما شروع به كار كرد و در همان زمان فيلم ' طاعون ' را در باره شيوع اين بيماري در كردستان به سال ۱۳۲۸ را تهيه كرد.
درخشنده سال هاي ۱۳۵۵ و 1356 به ترتيب دو فيلم در باره چهارشنبه سوري و مراسم سنتي نواحي مختلف ايران توليد كرد.
وي در سال ۱۳۵۷ فيلم‌ مستند ' چشمه‌هاي آب معدني راه هراز ' را به تصوير كشيد و همان سال مستندهاي سه گانه صنايع دستي را در كردستان توليد كرد.
درخشنده در سال هاي 58 و 59 فيلم مستند ' چرخ ها مي‌چرخند ' را توليد كرد كه نگاهي به مسايل ركود اقتصادي و تعطيلي كارخانه‌ها بويژه ايران ناسيونال (ايران خودرو فعلي) داشت .
' شوكران ' عنوان مستند ديگري از درخشنده است كه در ۱۷ قسمت از سال ۱۳۶۹ تا ۷۱ ساخته شد. اين فيلم كه تنها سه قسمت آن پخش شد ، در باره پديده اعتياد در زنان، مردان و كودكان در ايران و مسئله قاچاق مواد مخدر و راههاي پيشگيري از آن بود.
خانم درخشنده دانش آموخته سينما با گرايش كارگرداني از مدرسه عالي تلويزيون و سينما و داراي لوح افتخار درجه يك هنري معادل دكتري از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ايران و نيز عضو انجمن‌هاي فيلمسازان زن آمريكا (WIF)، كارگردانان مستقل آمريكا (IFP)و مركز بين‌المللي فيلم كودكان و نوجوانان يونسكو (CIFEJ) نيز است.
'زير سقف دودي'، 'هيس! دخترها فرياد نمي‌زنند'، 'حرفه اي‌ها'، 'خواب هاي دنباله دار'، 'بچه‌هاي ابدي'، 'روياي خيس'، 'شمعي در باد'، 'عشق بدون مرز'، 'زمان از دست رفته'، 'عبور از غبار'، 'پرنده كوچك خوشبختي' و 'رابطه' از آثار اين بانوي هنرمند است.
'هيس دخترها فرياد نمي زنند' بهترين فيلم از نگاه تماشاگران در سي و يكمين جشنواره فيلم فجر ، 'پرنده كوچك خوشبختي' و 'زمان از دست رفته'برنده لوح زرين از ششمين جشنواره فيلم فجر و 'رابطه' نيز برنده ديپلم افتخار از نخستين دوره جشنواره فيلم بوده است.
خبرنگار : زهره كرمي ** انتشار دهنده : حسن فلاحتي
7330/1654