ولایتی: تصمیم قدرتمندانه می گیریم /همه گزینه ها روی میز است

تهران - ایرنا - عضو هیئت نظارت بر برجام در واكنش به تصویب تحریم های جدید مجلس نمایندگان آمریكا علیه ایران گفت: همه گزینه ها پیش روی ماست و تصمیمهای لازم، مقتضی و قدرتمندانه ای را اتخاذ خواهیم كرد.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار ایرنا؛ دكتر علی اكبر ولایتی در ارتباط تصویری با بخش خبری 21 شبكه یك سیما در پاسخ به این پرسش كه هدف آمریكا از اعمال تحریم های جدید علیه ایران چیست؟ افزود: آنچه آمریكایی ها انجام دادند برای ما ناشناخته نیست. آقای ترامپ هم در سیاست داخلی و هم خارجی خود، روشی را در پیش گرفته است كه در نهایت به ضعف آمریكا هم در داخل و هم در صحنه بین المللی منجر خواهد شد.
به گزارش ایرنا، مجلس نمایندگان آمریكا عصر سه شنبه (به وقت واشینگتن) طرح تحریم های ایران، روسیه و كره شمالی را با 419 رای موافق و 3 رای مخالف تصویب كرد.
این تحریم ها كه گسترده ترین تحریم های آمریكا پس ازتوافق هسته ای تهران و 1+5 در سال 1394 است، نسخه جدید طرحی است كه پیشتر باعنوان «مقابله بااقدامات بی ثبات كننده ایران در سال 2017» نام گرفته بود.
ولایتی در ادامه با اشاره به اینكه ترامپ با این كارش با دنیا درافتاده است، ادامه داد: فقط روسیه، ایران و كره شمالی مخاطب مستقیم آمریكایی ها نیستند بلكه آنها توقع دارند اروپایی ها از آنها تبعیت كنند اما اروپایی ها موضع گرفتند و از آمریكا تبعیت نمی كنند و این موضوع منجر به شكاف در غرب خواهد شد.
ولایتی گفت: همان بی حساب و كتابی كه در سیاست داخلی ترامپ است، در سیاست خارجی اش هم وجود دارد و جواب نمی دهد.
عضو هیأت نظارت بر برجام افزود: اگر آمریكایی ها تصور می كنند كه نفوذ غیرقانونی و نامشروع از دست رفته آنها در منطقه با این حرف ها احیا می شود احیا نخواهد شد و نفوذ آن ها در منطقه رو به زوال است.
دكتر ولایتی افزود: اگر آن ها تصور می كنند ایران با یك تشر یا فشار آمریكا تسلیم آنها می شود اشتباه می كنند زیرا قطعاً ایران مانند برخی كشورهای منطقه نیست كه با یك تشر آمریكا تسلیم باج خواهی آنها شود.
وی با تاكید بر اینكه در كمیته نظارت بر برجام تصمیمات لازم، مقتضی و قدرتمندانه ای را اتخاذ خواهیم كرد، اضافه كرد: دستمان در حوزه های مختلف باز است به طوری كه در عین اینكه برجام را به هم نمی زنیم اما می توانیم اقداماتی را انجام دهیم كه حكایت از اقتدار رو به افزایش هسته ای ما خواهد بود بدون اینكه برجام را نقض كنیم.
دكتر ولایتی افزود: تجربه گذشته نشان داده است و آمریكایی ها بدانند كه همه گزینه ها برای جمهوری اسلامی ایران روی میز است.
وی با اشاره به نقض عهد گذشته غربی ها در مقابل جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: آمریكا و غربی ها از ما خواستند كه مدت كوتاهی همه كارهای هسته ای را متوقف كنیم و ما هم متوقف كردیم اما این ها قول سه ماه داده بودند اما بیش از دو سال طول كشید بعداً جمهوری اسلامی تصمیم گرفت و فعالیت های هسته ای خود را از سر گرفت.
عضو هیأت نظارت بر برجام افزود: بنابراین هیچ راهی بر روی ما بسته نیست اما متناسب با تدابیری كه در كشور اتخاذ خواهد شد، تصمیم درست را اتخاذ خواهیم كرد.
دكتر ولایتی تاكید كرد: همه گزینه ها پیش روی ماست و متناسب با استقلال و اقتدار ایران تصمیم گرفته خواهد شد.
سیام ** 1569
انتشار: علی حبیبی