۵ مرداد ۱۳۹۶،‏ ۱:۰۲
کد خبر: 82611455
۰ نفر
با تلاش دولتمردان یازدهم استان كرمان صادر كننده برق شد

كرمان - ایرنا - معاون برق و انرژی وزارت نیرو گفت: امسال به یمن تلاش های دولت یازدهم ركورد بی سابقه ای در استان كرمان زده شده و این استان صادر كننده برق شده است.

به گزارش ایرنا هوشنگ فلاحتیان عصر چهارشنبه در آیین بهره برداری از پست 400 كیلو ولت ارگ بم افزود: این در حالی است كه كرمان در سالهای گذشته وارد كننده برق از استان های همجوار بود.
وی بیان كرد: تراز تولید نسبت به مصرف برق در استان كرمان حدود 300 مگاوات مثبت شده است و همین مقدار به استان سیستان و بلوچستان و استان های همجوار برق صادر می شود.
معاون برق و انرژی وزارت نیرو گفت: وزارت نیرو در بخش برق سرمایه گذاری های سنگینی در استان كرمان در دستور كار خود قرار داده كه پروژه های زیادی در سه سال اخیر به بهره برداری رسیده است.
وی افزود: همچنین در سه سال دولت تدبیر و امید حدود 500 مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید برای استان كرمان فراهم شده است.
فلاحتیان بیان كرد: در طول ماه های آینده با حضور مقامات عالیرتبه كشور شاهد افتتاح نیروگاه 500 مگاواتی سیرجان و نیروگاه 500 مگاواتی گل گهر خواهیم بود.
وی با بیان اینكه ایجاد زیر ساخت های صنعت برق بسیار گرانقیمت است افزود: به ازای هر كیلو وات ساعت 40 تومان زیان می دهیم اما به دلیل ضرورت رفع افت ولتاژ و نیاز صنعت و كشاورزی اقدام به ایحاد زیر ساخت ها می كنیم.
معاون برق و انرژی وزارت نیرو اظهار كرد: امروز شاهد افتتاح پست 400 كیلو ولت ارگ بم در شهرستان بم هستیم و پس از تلاش های پنج ساله این تاسیسات آماده بهره برداری است.
وی افزود: ظرفیت این پروژه در فاز اول 200 مگاوات آمپر و با راه اندازی فاز دوم آن تا سال آینده ظرفیت آن به 400 مگاوات آمپر افزایش پیدا خواهد كرد.
وی گفت: این پست از طریق خط انتقال 400 كیلو وات به نیروگاه یك هزار و 500 مگاواتی سیكل تركیبی كرمان متصل شده است.
فلاحتیان تصریح كرد: برای راه اندازی این پست حدود 100 میلیارد تومان و برای خط انتقال آن 400 میلیارد تومان و مجموعا 500 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.
وی ادامه داد: با راه اندازی این پست نیاز دیرینه شهر بم و مناطق همجوار آن به انرژی برق برای حال و آینده تامین می شود و با ایجاد زیرساخت های برق فرصت را برای سرمایه گذاران جهت ایجاد كارهای تولیدی و صنعتی در این خطه فراهم می كند.
وی با اشاره به سفر وزیر نیرو به استان كرمان در روز پنجشنبه افزود: افتتاح نیروگاه 20 مگاواتی خورشیدی ماهان، پست 400 كیلو واتی بهرمان رفسنجان و كلنگ زنی عملیات ساخت نیروگاه 500 مگاواتی زرند از جمله برنامه های توسعه ای حوزه برق است.
خبرنگار:داود رجبی بهجت** انتشار: بهنام احمدی *
7437/ 5054