بن بست شكنی یك طرح 12 ساله ، هدیه خداحافظی دولت یازدهم در مازندران

نوشهر - ایرنا - بن بست مشكلات در هم تنیده بزرگ ترین پایانه صادراتی گل و گیاه و محصولات كشاورزی شمال كشور پس از 12 سال سرمایه های میلیاردی ، با دخالت دولت تدبیر و امید شكسته شد.

به گزارش ایرنا ، دولت یازدهم دراقدامی هدفمند برای شناسایی و بررسی مشكلات و موانع ساخت ،‌ نقاط قوت ، ضعف ، ‌تهدید ها و فرصت های این پایانه ، بتازگی هیاتی متشكل از تیم كارشناسی اقتصاد مقاومتی را به محل اجرای این طرح فرستاد تا یك بار برای همیشه با نگاه كارشناسی و تامین منافع مردم و سرمایه گذاران ، گره كور مشكلات این پایانه را باز كند.
علمیات اجرایی بزرگ ترین پایانه صادراتی گل و گیاه و محصولات كشاورزی شمال كشور در سال 84 در زمینی به مساحت 22.5 هكتار در منطقه ' اسبچین ' شهرستان عباس آباد در غرب مازندران آغاز شد و قرار بود پس از 2 سال به بهره برداری برسد ..
فرماندار عباس آباد روز چهارشنبه با اشاره حضور كارشناسان حوزه اقتصاد مقاومتی وزارت كشور در محل گفت : در پی نامه نگاری سرمایه گذار و مجری طرح به استانداری و پی گیری نماینده عالی دولت در مازندران ، این كارشناسان برای بررسی موضوع به این منطقه اعزام شدند.
حق الله كثیری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود ‌:‌ مهم ترین ماموریت این تیم اقتصادی دریافت گزارشی از مشكلات ، موانع و درخواست های سرمایه گذار این طرح ملی بوده و به یقین این موضوع به اطلاع مسئولان ذیربط به منظور تصمیم گیری درست و هدفمند برای رفع آن ها رسانده می شود.
وی اظهار داشت :‌ همچنین قرار است در آینده نزدیك نشستی با حضور مسئولان استانی در محل اجرای این طرح به منظور بررسی مشكلات این طرح تشكیل شود.
فرماندار عباس آباد اظهار امیدواری كرد كه در این جلسه پس از بررسی مشكلات این طرح ، تصمیمات خوبی برای ادامه كار اتخاذ شود.
** نقطه عطف در حل مشكلات
سرمایه گذار و مجری طرح ملی پایانه صادراتی گل و گیاه ، گیاهان دارویی و محصولات كشاورزی شهرستان عباس آباد نیز گفت :‌ بازدید هیات اقتصاد مقاومتی وزارت كشور به نظرم نقطه عطفی برای تسریع در روند ساخت این پایانه است.
یعقوب خواجوند عابدینی افزود :‌ این كارشناسان از زوایای مختلف مشكلات و موانع اجرایی این طرح ملی را بررسی كردند و وعده دادند بزودی تصمیمات خوب برای رفع موانع و مشكلات ساخت این پایانه از سوی مسئولان سطوح كلان گرفته خواهد شد.
وی مهم ترین اقدام برای حل مشكل این پایانه را واگذاری آن به اتحادیه تولید كنندگان گل و گیاه برشمرد و ادامه داد : با این كار دیگر سرمایه گذار در حوزه مدیریت اجرایی نقش زیادی ندارد.
**شناسائی 2 مشكل عمده
رئیس هیات بازرسی اتحادیه سراسری تعاونی های گل و گیاه ٬ محصولات گلخانه ای و صنایع وابسته كشور نیز گفت : در پی تحقیقات انجام گرفته در فرآیند ساخت این پایانه ، 2 اشكال اساسی شامل حوزه مدیریت تصمیم و دیگر مدیریت اجرا شناسایی شده است.
كرم رضا محمدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : با ورود دولت برای حل این مشكلات ، می توان امیدوار بود كه در آینده شاهد فعالیت این پایانه در منطقه باشیم.
وی گفت : در حال حاضر فاز نخست این پایانه شامل نمایشگاه تولیدات گل و گیاهان فضای باز راه اندازی شده كه آماده نرخ گذاری محصولات گل و گیاه برای صادرات است .
پایانه صادراتی گل و گیاه شمال كشور دارای امكانات اداری ، سالن تجارت الكترونیك و حراج، 184 دفتر وی آی پی ، نمایشگاه شیشه ای و دائمی،‌ فضاهای آموزشی ، ‌تحقیقاتی، (دانشگاه مجازی)، ‌بازار خرید و فروش،‌ آزمایشگاه های مجهز و مدرن، قرنطینه گل و گیاه، كنترل كیفی، سردخانه های زیر صفر و بالای صفر، سالن بسته بندی، تخلیه و بارگیری، امكانات رفاهی و رستوران، بانك، گمرك، قرنطینه ، استاندارد ،‌بهداشت، دامپزشكی، اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و موسسه بذر و نهال است .
طبق آمار منابع رسمی، سالانه حدود 235 میلیون اصله گل و گیاه زینتی و 38 میلیون درختچه به ارزش تقریبی 200 میلیارد تومان در مازندران به صورت اصله، شاخه، گلدان، بوته و پیاز تولید می شود كه به گفته مسوولان بین پنج تا هفت درصد گل و گیاه تولیدی این استان صادراتی است.
خبرنگار:‌مهراب زكی پور ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
7078 /1602/1654

سرخط اخبار اقتصاد