۴ مرداد ۱۳۹۶، ۱۱:۳۹
کد خبر: 82610601
T T
۰ نفر

2 قطعه چكاوك دشتی قاچاق در زابل كشف شد

۴ مرداد ۱۳۹۶، ۱۱:۳۹
کد خبر: 82610601
2 قطعه چكاوك دشتی قاچاق در زابل كشف شد

زاهدان - ایرنا - مدیركل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: 2 قطعه چكاوك دشتی قاچاق با تلاش نیروهای یگان حفاظت محیط زیست زابل كشف شد.

نیره پورملائی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: فرد متخلف پس از تهیه مستندات تحویل مقامات قضایی شد.
وی گفت: همچنین ماموران یگان حفاظت محیط زیست زابل در این عملیات موفق به كشف یك اسلحه شكاری دولول شدند.
وی قاچاق گونه های مختلف جانوری و صید را در كنار خشكسالی از مهمترین معضلات انسانی و طبیعی محیط زیست سیستان و بلوچستان برشمرد.
مدیر كل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان كمبود محیط بان را از جمله مشكلات این اداره كل ذكر كرد.
پورملایی اظهار داشت: سیستان و بلوچستان دارای تنوع زیستی فراوان اما با غنای گونه ای پایین است به این معنی كه انواع حیوانات را در شمار محدود می توان در پهنه این استان مشاهده كرد.
به گزارش ایرنا یك میلیون و 489 هزار و 590 هكتار معادل 9/7 درصد (هفت و 9 دهم درصد) از كل مساحت سیستان و بلوچستان منطقه حفاظت شده و تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.
گونه های جانوری و گیاهی استان در 13 منطقه شامل پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده، آثار طبیعی ملی و مناطق شكار ممنوع شامل مناطق حفاظت شده گاندو، جنگلی شیله، جنگلی بیرك و جنگلی پوزك، مناطق شكار ممنوع بزمان، بلبل آب نصرت آباد، مك سرخ و پزم و پناهگاه حیات وحش هامون و آثار طبیعی ملی تفتان، پیرگل خاش، سرو زربین سنگان و گل فشان تنگ كنارك زیست می كنند.
جنگل حرا، بسترهای علفی، سواحل شن و ماسه ای، رودخانه ها و تالاب ها از مهم ترین زیستگاه های گونه های جانوری سیستان و بلوچستان است.
تمساح پوزه كوتاه و سنجاب بلوچی از جمله گونه های جانوری سیستان و بلوچستان است كه به گفته كارشناسان در دیگر نقاط كشور نمی توان آثاری از زیست آنها مشاهده كرد.
در بین پستانداران علاوه بر خرس سیاه و سنجاب بلوچی همچنین كل، بز، قوچ، میش، جبیر، آهو، گربه وحشی و كاراكال در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان زیست می كنند.
در بین پرندگان نیز دراج، هوبره، زاغ بور، گیلانشاه خالدار، پلیكان خاكستری باكلان و انواع پرندگان شكاری از جمله بحری، بالابان، هما، عقاب طلایی و عقاب ماهیگیر در این استان قابل مشاهده برای علاقه مندان به محیط زیست است.
7316**3213خبرنگار: عصمت جهانی ** انتشار دهنده: اكبر نوری
اخبار لحظه به لحظه را در كانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال كنید. @irnazahedan