نماینده مجلس: هیات دولت راه اندازی مرز چیلات در دهلران را به صورت رسمی تایید كرده است

ایلام - ایرنا - نماینده مردم دهلران، آبدانان، دره شهر و بدره در مجلس شورای اسلامی گفت: راه اندازی و بازگشایی مرز چیلات در طول نوار مرزی مشترك دهلران با كشور عراق به صورت رسمی در هیات دولت مصوب شده و مورد تایید قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، شادمهر كاظم زاده روز سه شنبه در بازدید از مرز چیلات اظهار كرد: راه اندازی بازارچه مرزی در این نقطه از مطالبات مردم منطقه و فرصتی برای توسعه روابط تجاری با عراق است و باید برای ایجاد آن تلاش بیشتری شود.
وی افزود: با توجه به تصویب ایجاد این مرز در هیات دولت و ابلاغ آن، مسئولان استان ایلام باید برای تكمیل زیرساخت های مورد نیاز آن اقدام كنند.
عضو كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بر ضرورت رایزنی با استاندار استان عراقی همجوار مرز برای عملیاتی شدن هر چه زودتر مرز چیلات تاكید كرد و یادآور شد: با توجه به فراهم بودن برخی زیرساخت ها نیاز است برای احداث جاده دسترسی به نقطه صفر اقدامات اساسی انجام شود تا مردم بتوانند با عملیاتی شدن مرز از مزایای آن بهره مند شوند.
فرماندار دهلران نیز در این بازدید از اختصاص 17 میلیارد ریال اعتبار در كمیته برنامه ریزی شهرستان برای تكمیل و توسعه زیرساخت های مرز چیلات خبر داد و گفت: از این مبلغ 10میلیارد ریال برای آسفالت و هفت میلیارد ریال نیز برای تامین آب شرب آن هزینه خواهد شد.
سید حسینعلی موسوی با اشاره به مسیر 27 كیلومتری تا رسیدن به این بازارچه مرزی اضافه كرد: 16 كیلومتر از این مسیر نیاز به آسفالت دارد كه امسال اعتبار لازم برای اجرای آن در نظر گرفته شده ضمن اینكه این اعتبار افزایش نیز خواهد داشت.
وی با اشاره به آسفالت قسمتی از این مسیر، تامین شبكه برق رسانی و فیبر نوری این بازارچه مرزی افزود: تاكنون 60 میلیارد ریال برای زیرساخت های بازارچه مرزی چیلات دهلران هزینه شده است.
موسوی راه اندازی بازارچه مرزی چیلات را از مطالبات مردم شهرستان دهلران دانست و یادآور شد: با تلاش مدیریریت ارشد استان، نماینده مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی و حمایت و توجه ویژه دولت تدبیر و امید این بازارچه تصویب شد و بزودی راه اندازی خواهد شد.
فرماندار دهلران تاكید كرد: این بازارچه نقش موثری در رفع بیكاری، اشتغال و تولید و بهبود معیشت مردم منطقه دارد كه امیدواریم هر چه سریعتر شاهد راه اندازی و انجام فعالیت های تجاری در آن باشیم.
امام جمعه دهلران نیز در سخنانی گفت: اقدام و عمل نیاز بازارچه مرزی دهلران برای عملیاتی شدن است كه امیدواریم به همت مسئولان استان، شهرستان و حمایت نماینده مردم در مجلس این مهم محقق شود.
حجت الاسلام سید محسن موسوی با اشاره به نزدیكی به ایام اربعین حسینی اظهار كرد: همه مسئولان دست در دست هم دهند تا ساز و كارهای قانونی در این مرز فراهم شود و شاهد تردد زائران اربعین از مرز به كشور عراق باشیم.
وی از تلاش همه مسئولان در راستای رسمیت یافتن مرز چیلات تقدیر كرد و افزود: امیدواریم با حمایت همه مسئولان شاهد بازگشایی مرز چیلات و بهره مندی مردم شهرستان از این ظرفیت بزرگ باشیم.
به گزارش ایرنا، استان مرزی ایلام با 430 كیلومتر مرز مشترك، بیشترین و طولانی ترین مرز با عراق را در میان استان های مرزی كشورمان دارد و امكان راه اندازی سه بازارچه مرزی با استان های دیاله، واسط و میسان در عراق در این استان فراهم است.
بعد از سقوط صدام در عراق، افق جدیدی پیش روی مبادلات مرزی با این كشور در استان ایلام گشوده شد، و در 2 نقطه صفر مرزی مهران و دهلران (چم سری) شرایط ایجاد بازارچه مرزی ایجاد شد كه بازارچه مرزی مهران از تیرماه سال 82 فعالیت خود را آغاز كرد.
اكنون روزانه نزدیك به یك هزار دستگاه كامیون حامل انواع كالا از جمله مصالح ساختمانی، میوه و تره بار، ساخته های پلاستیكی، مواد شیمیایی و لوازم خانگی به ارزش اقتصادی 2.5 میلیون دلار از بازارچه مرزی مهران به عراق صادر می شود.
هیات دولت در تاریخ 24 تیر ماه جاری با ایجاد بازارچه چیلات در دهلران و بازارچه شهابی (چنگوله) در شهرستان مهران از توابع استان ایلام موافقت و مصوبه آن را ابلاغ كرد.
شهرستان دهلران با 66 هزار نفر جمعیت در 220 كیلومتری جنوب ایلام قرار دارد و دارای چهار شهر و 60 روستا و 220 كیلومتر مرز مشترك با كشور عراق و دارای ذخایر و منابع نفت و گاز و همچنین منابع آب و خاك است و بیش از نیمی از محصولات كشاورزی استان ایلام در این شهرستان تولید می شود.
مرز و بازارچه مرزی چیلات در فاصله 40 كیلومتر شهر دهلران و فاصله 25 كیلومتر شهر علی غربی عراق واقع است كه راه اندازی آن می تواند نقش موثری در تجارت، تبادلات فرهنگی، اقتصادی، واردات و صادرات و تردد مسافر میان ایران و عراق داشته باشدخبرنگار: علی رضازاده ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
7175/9102

سرخط اخبار استان‌ها