بررسی طرح تحریم های جدید ایران، روسیه و كره شمالی در مجلس نمایندگان آمریكا

تهران - ایرنا - مجلس نمایندگان آمریكا پس از كش و قوس فراوان سه شنبه شب، طرحی را بررسی می كند كه در ابتدا بنا بود تا تنها تحریم هایی جدید علیه ایران تصویب كند، اما اكنون و برای خوشایند دمكرات ها و جمهوریخواهان، تحریم هایی علیه روسیه و كره شمالی نیز به آن افزوده شده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، طرح (H. R. 3364) كه 'قانون مقابله با دشمنان آمریكا از طریق تحریم ها' نام دارد، ابتدا در سنا، تحت عنوان 'قانون مقابله با اقدامات بی‌ثبات كننده ایران' و به منظور مقابله با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فعالیت های موشكی ایران توسط سناتور باب كوركر، تهیه و تدوین و اوائل سال جاری به صحن علنی سنا ارائه شد. هم زمانی بررسی این طرح با حملات تروریستی داعش در تهران موجب نشد تا سنای آمریكا از بررسی آن منصرف شود.
اما جمهوریخواهان برای به دست آوردن حمایت دمكرات ها حاضر شدند تا بخش دیگری را به این طرح اضافه كنند كه بر اساس آن و به بهانه دخالت مسكو در اوكراین و انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریكا، تحریم هایی جدیدی را علیه روسیه وضع می نماید.
این طرح با وجود مخالفت اتحادیه اروپا با تصویب و اعمال تحریم های جدید ضد روسیه كه به زیان شركت های بخش انرژی اروپا تمام می شود، در سنا تصویب و به مجلس نمایندگان ارسال شد كه اعضای این مجلس با بررسی آن، ایرادهایی شكلی به آن گرفتند و با وجود رفع این ایرادها و تصویب مجدد طرح در سنا، مجلس نمایندگان آمریكا در بررسی آن تعلل كرد كه با واكنش برخی از سناتورها مواجه شد. آنان دلیل تعلل مجلس نمایندگان را مخالفت برخی از جمهوریخواهان هوادار ترامپ با تحریم بیشتر روسیه می دانستند.
گفتنی است كه جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان، اكثریت پررنگ تری نسبت به سنا تشكیل داده و هماهنگی بیشتری با سیاست های دولت ترامپ دارند.
تحریم های جدیدی علیه پیونگ یانگ نیز پس از آزمایش موفقیت آمیز موشك قاره پیمای كره شمالی، تنظیم و به این طرح اضافه شد كه به نظر می رسد برای جلب نظر حامیان ترامپ صورت گرفته باشد. در صورتی كه تحریم‌های پیشنهادی علیه كره شمالی هم تصویب شود، سنا باید یك بار دیگر این طرح را بررسی و در مورد آن رای گیری كند.
با وجود انتقاد باب كوركر كه بررسی این طرح را در صحن علنی مجلس نمایندگان، زودهنگام خوانده بود، رسانه های غربی گمانه زنی می كنند كه نظر هر دو طیف سیاسی كنگره جلب شده و احتمال تصویب طرح 'قانون مقابله با دشمنان آمریكا از طریق تحریم ها' بسیار بالا باشد.
گفتنی است كه قرار است در حاشیه جلسه امشب مجلس نمایندگان، نشستی در یكی از كمیته های فرعی آن با خویشاوندان برخی از زندانیان دوتابعیتی برگزار می شود. داگلاس لوینسون فرزند رابرت لوینسون مامور سابق اف بی آی و همكار سیا كه سال هاست مقام های آمریكایی مدعی گم شدن او در ایران بوده و به تازگی نیز از زنده بودن او ابراز ناامیدی كرده اند، بابك فرزند باقر نمازی و برادر سیامك نمازی و عمر زاكا فرزند نزار زاكا كه به اتهامات جاسوسی و امنیتی در زندان به سر می برند، در این نشست حضور خواهند داشت.
اروپام**3092**1486**گردآوری: سیّد منصور جاوید**انتشار: محسن شریفی**