هیچ وزیری به مجلس نیامده كه بگوید مرا در كابینه جای دهید/ سطح تعاملات قوای سه گانه اینقدر نازل نیست

تهران - ایرنا – رئیس مجلس شورای اسلامی شایعاتی مبنی بر حضور وزرا در مجلس و معامله آنان با مجلس شورای اسلامی برای حضور در كابینه بعد را خلاف واقع دانست و گفت: سطح تعاملات قوای سه گانه اینقدر نازل نیست، در جمهوری اسلامی سازماندهی و رفتار خاصی میان روابط قوا حاكم است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی لاریجانی روز سه شنبه در افتتاح همایش هیات امنای دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور در محل سالن همایش های صدا و سیما گفت: ما امروز با چالش های زیادی در كشور مواجه هستیم كه از جمله آن می توان به چالش های اقتصادی اشاره كرد.
وی افزود اینكه بارها تاكید كرده ام كابینه آینده از نظر ظرفیت های اقتصادی كارآمد و پتانسیل های لازم را داشته باشد به دلیل وضع اقتصادی موجود است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاكید بر اینكه ما باید شرایط امروز كشور را برای نخبگان بازگو كنیم و با هم چاره ای برای مسائل مختلف كشور بیاندیشیم گفت: امروز ما یك زندگی سیاسی پر از حواشی در كشور داریم كه این حواشی ذهن مسئولان را گرفته است. ذهنی كه باید به چالش های اقتصادی درگیر باشد به چالش های سیاسی درگیر است.
لاریجانی اضافه كرد متاسفانه چندی پیش در یكی از روزنامه ها نوشتند كه وزرای فعلی به مجلس آمده و دست به دامن مجلس شده اند و با مجلس معامله كردند، این موضوع واقعی نیست و خلاف است.
وی افزود: ما هیچ وزیری را سراغ نداریم كه به مجلس بیاید و بگوید به من در كابینه جای دهید ولی غیر از این بوده است برای مثال برخی وزرای موفق بودند كه به مجلس آمدند و گفتند نمی خواهیم در دولت بعدی بیاییم همانند آقای هاشمی وزیر بهداشت و درمان كه ما به آنان توصیه كردیم در دولت بمانید.
لاریجانی اضافه كرد ما نسبتی با كسی نداریم كه می آیند و می گویند كه وزرا به مجلس آمدند و معامله كردند، هیچ وزیر نیامده است.
وی تاكید كرد: سطح تعاملات قوای سه گانه آنقدر نازل نیست، در جمهوری اسلامی ایران سازماندهی و ساختار روابط قوا حاكم است، به نظر شما این ها حاشیه نیست؟

** نحوه آشنایی لاریجانی با وزیر بهداشت
لاریجانی در بخشی از سخنانش به ذكر خاطره ای از قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت پرداخت و گفت من در گذشته آشنایی با وزیر بهداشت نداشتم، حتی ذهنیتم نسبت به وی مثبت نبود ولی خانواده ما با ایشان آشنایی داشت.
وی گفت در جلسه ای كه با آقای ناطق نوری داشتیم وزیر بهداشت را دیدم. آقای قاضی زاده هاشمی چشم پزشك است و چشم سیاسیون را عمل می كند شاید به همین دلیل است كه وضع سیاسی كشور ما به اینگونه است!
وی اضافه كرد من بعدها فهمید آقای قاضی زاده هاشمی آدم معقول و منطقی است و از آنجا بود كه با هم ارتباطمون بیشتر شد.
رییس مجلس در بخشی از سخنانش با تاكید بر این كه سمت و سوی كار دانشگاه ها باید به طرف استقلال بیشتر باشد گفت: در این راستا نخبگان و هیات امنای دانشگاه ها باید تحول اساسی ایجاد كنند، زیرا دست هیات امنای دانشگاه ها باز است و می توانند در مورد موضوعات بزرگ در دانشگاه ها تصمیم گیری كنند.
وی در ادامه آماری از وضعیت اقتصادی كشور ارائه كرد و گفت: رتبه ایران در رشد ناخالص داخلی در منطقه از 24 كشور 10 است همچنین رتبه ما در جهان از 191 كشور 84 است.
وی افزود: در سرانه اسمی تولید داخلی رتبه ایران در میان 22 كشور منطقه 14.5 و در جهان از میان 151 كشور ما 81 هستیم، همچنین در زمینه سهم سرمایه گذاری خارجی ما در میان 24 كشور منطقه رتبه 22 را داریم.
رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد:در بخش حمایت از سرمایه گذاری در میان 20 كشور منطقه ما 19 هستیم همچنین در جهان از میان 138 كشور ما رتبه 117 را داریم، در زمینه رقابت پذیری اقتصادی در منطقه از میان 20 كشور 13 هستیم همچنین در جهان در میان 138 كشور رتبه 76 را داریم.
لاریجانی اضافه كرد: نرخ تورم ما در منطقه در میان 24 كشور 19 است همچنین ما در جهان در میان 189 كشور رتبه 158 را داریم، رتبه ما در مصرف انرژی در منطقه از میان 20 كشور 14 است همچنین در میان 213 كشور در جهان ما رتبه 121 را داریم.
وی ادامه داد: این آمار نشان می دهد كه ما نیازمند تحول اساسی در حوزه اقتصاد كشور هستیم و هزینه های جاری كشور زیاد است كه باید آن را كاهش دهیم با این وضعیت ما نمی توانیم به سند چشم انداز برسیم.
رییس مجلس شورای اسلامی افزود: دانشگاه ها در دنیا با پول نفت اداره نمی شوند بلكه با پول پژوهش اداره می شوند ما باید سهم پژوهش را زیاد كنیم، دانشگاه باید روی پای خود بایستد و دانشگاه و تولید باید به هم احساس نیاز كنند نه این كه هر كدام جداگانه بودجه خود را دریافت كند و هیچ نیازی به هم نداشته باشند.
وی اضافه كرد: ما باید متوجه باشیم كه اقتصادی بیمار داریم و این اقتصاد یك چالش است كه دولت و مجلس باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند و ذهن مسوولان باید در این موضوع درگیر باشد.
رییس مجلس شورای اسلامی افزود: وظیفه ملی ما این است كه هزینه كشور را كاهش دهیم،اگر هر دستگاهی به شكل جزیره ای عمل كند به اهداف نمی رسیم.
سیام**9121 خبرنگار: سمیه لاری**انتشار: كتایون لامع زاده

سرخط اخبار جامعه