۳ مرداد ۱۳۹۶، ۱۰:۰۷
کد خبر: 82609151
T T
۰ نفر

آبگیری سد زمكان كرمانشاه با حضور جهانگیری

۳ مرداد ۱۳۹۶، ۱۰:۰۷
کد خبر: 82609151
آبگیری سد زمكان كرمانشاه با حضور جهانگیری

كرمانشاه- ایرنا- آبگیری سد 'زمكان' در شهرستان دالاهو استان كرمانشاه با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و حمید چیت چیان وزیر نیرو آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در جریان این آبگیری كه صبح سه شنبه سوم مرداد آغاز شد، اسدالله رازانی استاندار كرمانشاه و جمعی از مسئولان استانی هم حضور داشتند.
سد زمكان حدود 90 درصد و شبكه آبیاری آن 64 درصد پیشرفت فیزیكی دارد و به گفته كیاست امیریان مدیرعامل آب منطقه ای استان كرمانشاه طی چند ماه آینده وارد مدار بهره برداری می شود.
تاكنون برای این طرح هزار و 255 میلیارد ریال هزینه شده است.
هدف نهایی از ساخت زمكان، تامین آب مورد نیاز 531 هكتار از باغات بخش گهواره و تبدیل هزار و 694 هكتار از اراضی دیم شهرستان دالاهو به آبی است.
حجم كل مخزن سد زمكان 23.1 میلیون متر مكعب، حجم مفید مخزن 22.8 میلیون متر مكعب و متوسط آورد سالیانه آن 30.2 میلیون متر مكعب اعلام شده است.
طول تاج سد 278 متر، عرض تاج 10 متر، ارتفاع سد از پی 58 متر و ارتفاع از بستر رودخانه 53 متر است.
شهرستان دالاهو با 36 هزار نفر جمعیت در 100 كیلومتری غرب كرمانشاه واقع شده است.
معاون اول رئیس جمهوری پس از آغاز آبگیری سد زمكان برای افتتاح سد 'جامیشان' راهی شهرستان سنقر و كلیایی در شمال شرق استان كرمانشاه شد.
با بهره برداری از سدهای جامیشان و زمكان كه در پائیز امسال و با آغاز فصل بارندگی ها اتفاق می افتد، ظرفیت آب ذخیره شده پشت سدهای استان به یك میلیارد و 230 میلیون متر مكعب می رسد.
جهانگیری در سفر یك روزه خود به كرمانشاه، كارخانه خودروسازی ایران خودرو در شهرستان صحنه را هم افتتاح می كند.
شركت در جلسه شورای اداری استان كرمانشاه با رویكرد اقتصاد مقاومتی و تبیین نقش و تكالیف استانها در تحقق شعار اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال از دیگر برنامه های دكتر جهانگیری در این سفر خواهد بود.
جهانگیری 30 فروردین 95 هم سفری یك روزه به استان كرمانشاه داشت و در آن سفر نیز 2 سد مخزنی 'تنگه حمام' (شهدای گمنام) در قصرشیرین و 'دایك'' در گیلانغرب و طرح تولیدی نان صنعتی كرمانشاه را افتتاح كرد و همچنین از سد داریان در پاوه و راه آهن غرب در مسیر ملایر به كرمانشاه و كرمانشاه به قصرشیرین بازدید كرد.
استان كرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت و 24 هزار و 640 كیلومتر مربع مساحت، دارای 14 شهرستان، 31 شهر، 86 دهستان و 2 هزار و 793 روستای دارای سكنه، در غرب كشور واقع شده است.
7444/8066/7458 خبرنگار: مسعود اسماعیلی ** انتشار دهنده:علی مولوی
۰ نفر