رئيس كل دادگستري زنجان: نگاه مسئولان به وقوع جرم پيشگيرانه باشد

زنجان - ايرنا - رئيس كل دادگستري استان زنجان، گفت: بايد نگاه مسئولان به وقوع جرم پيشگيرانه باشد، نه نگاه درمان محور، چرا كه هزينه هاي پيشگيري به مراتب كمتر از هزينه هاي درمان است.

جعفر گل محمدي روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: پيشگيري از جرايم در سطح جامعه از برنامه هاي اولويت دار قوه قضائيه است و اين برنامه را با جديت در زنجان دنبال خواهيم كرد.
وي با بيان اينكه همه دستگاه هاي متولي خود را مسئول كاهش آسيب ها و ناهنجاري هاي اجتماعي بدانند ، تصريح كرد: به قطع همدلي و تفاهم بين مسئولان ، سبب سرعت بخشي در روند كاهش ناهنجاري ها در اجتماع خواهد شد.
گل محمدي با اشاره به اينكه مراجعه به دادگاه بايد آخرين راه براي گرفتن حق باشد ، گفت: آگاه سازي مردم نسبت به حقوق خود و تغيير فرهنگ جامعه در مواجهه با مشكلات، تاثير بالايي در كاهش پرونده هاي ورودي به دادگستري خواهد داشت.
وي افزود: هرقدر فرهنگ صلح و سازش در جامعه گسترش يابد ، همان قدر مشكلات مردم زودتر حل و فصل خواهد شد و نيازي براي مراجعه به محاكم نيست.
رئيس كل دادگستري استان زنجان با بيان اينكه نهادينه كردن اين فرهنگ در استان امري ضروري است، خاطرنشان كرد: براي فرهنگ سازي در حوزه صلح و سازش علاوه بر استفاده از تجارب گذشته ، بايد از ظرفيت افرادي كه به نوعي صاحبان تريبون بوده و با مردم ارتباط دارند، بهره برد.
گل محمدي يادآور شد: استفاده از ظرفيت و جايگاه رسانه ملي ، خبرگزاري ها ، نشريات مكتوب و شبكه هاي اجتماعي ، اين فرصت را در اختيار متوليان امر قرار مي دهد تا اهداف خود را تشريح كرده و به گوش مردم برسانند.
اين مسئول ادامه داد: اجراي قانون در همه زمان ها موجب احقاق حقوق افراد، ايجاد نظم، آرامش و امنيت در جامعه خواهد شد.
به گزارش ايرنا ، با توجه به تعدد پرونده هاي قضايي مراجعه سالانه مردم به دادگستري زنجان بيش از 2 ميليون بار است.
مطالبه وجه، اعسار از پرداخت محكوم به، مطالبه وجه چك و تامين خواسته چهار رتبه نخست پرونده هاي حقوقي دادگستري زنجان را از نظر تعداد فراواني شامل مي شود.
3216/8068
خبرنگار : سجاد كريمي *** انتشار دهنده : اسماعيل جهانبخش