ایدرو برای گسترش همكاری با شركت های كره جنوبی تفاهمنامه امضا كرد

تهران- ایرنا- سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) با فرمانداری استان «جیونگ گی*»– قطب اقتصادی كره جنوبی– برای گسترش همكاری ها تفاهمنامه همكاری امضا كرد.

به گزارش دوشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، «سیدعلی عراقچی» مدیر بین الملل ایدرو و «كیم دونگ كئون» معاون فرمانداری استان جیونگ گی این تفاهمنامه را در محل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران امضا كردند.
بر مبنای این تفاهمنامه، مقرر شد همكاری های ایدرو با شركت های كره جنوبی در زمینه های خودرو، ریلی، كشتی سازی، فناوری های پیشرفته و انرژی های نوین تسهیل شود.
بر این اساس، ایدرو در نظر دارد فناوری های كره جنوبی را در این بخش ها وارد كشور كند و زمینه سرمایه گذاری فعالان اقتصادی كره جنوبی را فراهم سازد.
معاون فرمانداری استان جیونگ گی در معرفی این استان گفت: استان جیونگ گی در شمال غرب كره جنوبی قرار گرفته و با 13 میلیون تن جمعیت، 22 درصد اقتصاد كره جنوبی را در اختیار دارد.
«كیم دونگ كئون» اعلام كرد این استان محل استقرار دفتر مركزی شركت های برجسته ای همچون سامسونگ و ال.جی است، همچنین 37 هزار شركت مهم كره ای كه همه آنها در بخش صادرات فعالیت می كنند، در این استان مستقرند.
وی گفت: گسترش همكاری با كشورهای مختلف در مناطقی مانند غرب آسیا از اولویت های كره جنوبی است و در این بین، گسترش همكاری با ایران به عنوان مهمترین كشور خاورمیانه برای ما اهمیتی ویژه دارد.
به گزارش ایرنا، مبادلات مالی و تجاری ایران و كره جنوبی از شهریورماه پارسال و با سفر رییس جمهوری پیشین این كشور به تهران وارد مرحله تازه ای شد و 2كشور توافق كردند مبادلات تجاری خود را با ارز یورو تسویه كنند.
همزمان با رایزنی های هیات كره ای در تهران كه پس از برجام بود، كره جنوبی از آمادگی بانك های این كشور برای اختصاص خطوط اعتباری و فاینانس برای طرح های ایرانی خبر داد.
كره جنوبی هم در زمینه صادرات و هم در زمینه واردات جزو پنج كشور اولی است كه با ایران مبادلات تجاری دارند. طبق آمار گمرك در سال 1395 كره جنوبی با 2 میلیارد و 876 میلیون دلار، پس از كشورهای چین، امارات، عراق و تركیه، پنجمین مقصد صادرات ایران بود.
پارسال، این كشور سه میلیارد و 460 میلیون دلار صادرات به ایران داشت تا بین كشورهای صادركننده به ایران در جایگاه سوم قرار گیرد.
كره جنوبی پنجمین كشور عمده طرف معامله با ایران در زمینه صادرات غیرنفتی نیز به شمار می‌رود. حدود 6.5 درصد از كل صادرات غیرنفتی ایران به مقصد كره جنوبی بارگیری می شود و این كشور پس از چین، امارات، عراق و تركیه قرار می‌گیرد.
كره جنوبی در دوره تحریم علیه ایران نیز همواره یكی از طرف‌های اصلی مبادلات تجاری با كشور ما بودند.
........................
* GyeongGi

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**9189*1961* خبرنگار: اسماعیل داودی* انتشار: مریم مسعود