تلاش چین برای جلوگیری از به حاشیه رفتن مساله فلسطین اشغالی

پكن ـ ایرنا ـ چین بر این باور است كه با پیشبرد برنامه های تجاری و بازرگانی و افزایش مراودات با فلسطین و مرتبط ساختن آن با طرح نوین راه ابریشم از به حاشیه رفتن مساله فلسطین اشغالی جلوگیری می شود.

به گزارش ایرنا ، شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین در جریان سفر محمود عباس رییس تشكیلات خودگردان فلسطین به پكن و دیدار با وی ،بین روزهای 17 تا 20 ماه جاری میلادی پیشنهادهای چهارگانه ای در باره حل مساله خاورمیانه ارایه كرد.
چین تاكید كرده است كه سیاست های دونالد ترامپ رییس جمهور آمریكا نسبت به مساله فلسطین سختگیرانه است و بن بست در مذاكرات بین دو طرف خاورمیانه موجب شده تا مساله فلسطین در ماه های گذشته در حاشیه قرار گیرد.
به همین سبب یكی از پیشنهادهای چین مرتبط كردن فلسطین با برنامه راه ابریشم و پیشبرد این طرح و افزایش مراودات و همكاری های تجاری دو طرف و ایجاد كشور مستقل فلسطین بوده است تا اجازه داده نشود این موضوع مهم خاورمیانه مورد كم توجهی قرار گیرد.
بسیاری از تحلیلگران بر این باورند كه چین با استفاده از طرح راه ابریشم می خواهد زمینه ورود فلسطین به این برنامه را هموار كند كه این می تواند راهبردی مقابله جویانه با سیاست های رژیم صهیونیستی و ترامپ برای به حاشیه راندن فلسطین باشد.
تارنمای یی سی چین در همین باره می نویسد كه مردم فلسطین نمی خواهند در حاشیه قرار گیرند. آنها می خواهند دنیا توجه جدی تری به این مساله داشته باشد و كمك های خود را از فلسطین دریغ نكند و چین برای این منظور تلاش می كند.
رییس جمهوری خلق چین در پیشنهاد خود از ایجاد دو دولت و ایجاد كشور مستقل فلسطین با مرزهای 1967 میلادی و با پایتختی بیت المقدس شرقی حمایت كرده است.
وی همچنین گفته است كه شركت های چینی تشویق خواهند شد تا همكاری های اقتصادی را با فلسطین افزایش داده و در فلسطین شهرك های صنعتی ایجاد كنند و با طرف های فلسطینی مراودات تجاری فزاینده داشته باشند.
قرار است برای حل برخی از مشكلات گمركی و كاستن از محدودیت هایی كه رژیم صهیونیستی برای تجارت با فلسطین و در مرزها در نظر گرفته است ، چین كنفرانس صلح فلسطین را تا قبل از پایان سال جاری میلادی میزبانی كند.
وو اینهونگ كارشناس مسایل خاورمیانه می گوید كه پكن به دنبال ایفای نقشی فعالتر از گذشته و حتی میانجیگری در خاورمیانه است و در واقع در حال تزریق اندیشه های نوین به خاورمیانه است تا صلح در منطقه به پیش سوق داده شود و یكی از ركن های آن هم همكاری های تجاری و اقتصادی با طرفین خواهد بود.
وی تاكید كرد كه چین باید نقشی سازنده در حل مساله خاورمیانه برعهده گیرد. ماموریت آینده چین جلوگیری از تنش های فزاینده در خاورمیانه است و برای این منظور پیشنهادهای رییس جمهور برای حل مساله فلسطین اهمیت فراوانی دارد.
آساق**231**انتشار دهنده: مریم شفیعی

سرخط اخبار جهان