آبگيري سد گرمي چاي ميانه تا 2 سال ديگر

تبريز- ايرنا - مديرعامل آب منطقه اي استان آذربايجان شرقي با اعلام اينكه 2 سال زمان مي برد تا سد گرمي چاي ميانه به مرحله آبگيري برسد، گفت: به موازات آن بايد خط انتقال به اين شهرستان به اتمام برسد .

به گزارش ايرنا، غلامرضا هاشمي روز يكشنبه در نشستي با فرماندار ميانه در زمينه تامين آب اين شهرستان با اشاره به اينكه به خاطر محدوديت هاي منابع مالي، پروژه هاي مرتبط با اين طرح تكميل نشده است، اعلام كرد: پس از اينكه از نظر كمي و كيفي سد گرمي چاي به اتمام برسد، آب ذخيره شده آن پس از گذشت مسيري به طول 40 كيلومتر به ميانه انتقال مي يابد.
وي اضافه كرد: در اواسط مسير انتقال اين خط تصفيه خانه اي در حال احداث است كه بايد اين مجموعه ها به اتمام برسد تا بتوان مشكل آب شرب شهر را بطور اساسي حل كرد .
وي گفت: در حال حاضر سد گرمي چاي 65 درصد پيشرفت داشته و به بيش از يكهزار و 100 ميليارد ريال اعتبار نياز دارد تا به اتمام برسد.
وي ادامه داد: به لحاظ محدوديت منابع مالي، تصميمي گرفته شده كه با هزينه كردن 300 ميليارد ريال، به ميزان نياز آبي شهرستان آب در پشت سد آبگيري شود.
هاشمي خاطرنشان كرد: ظرفيت پيش بيني شده سد گرمي چاي بيشتر از نياز كنوني شهرستان ميانه و براي پاسحگويي به نياز اين شهرستان در افق 1425 است.
وي اضافه كرد: تكميل خط انتقال آب به ميانه كه 20 كيلومتر از آن باقي مانده، در چارچوب قرادادهاي بين المللي B.O.T انجام خواهد شد و اساس قرارداد بدين صورت است كه سرمايه گذار با انجام اين پروژه، با فروش آب به مدت 18 سال از آن كسب درآمد كند كه اين قرارداد قطعي و نهايي شده و طي يك ماه آتي عمليات اجرايي آن آغاز مي شود.
هاشمي با بيان اينكه تصفيه خانه پروژه آب شرب ميانه بالاي 90 درصد پيشرفت داشته و فقط نصب تجهيزات آن مانده است، افزود: دليل تعويق در نصب تجهيزات به خاطر اتمام نيافتن پروژه سد است تا موجب استهلاك تجهيزات نشود زيرا نصب تجهيزات زمانبر نيست.
مديرعامل آب منطقه اي استان آذربايجان شرقي با اشاره به اينكه كمبود آب چالش جدي كشوري است، دليل اصلي آن را تغيير اقليم و مصرف غيرمجاز دانست و گفت: با توجه به كاهش بارندگي ها شاهد كاهش بيش از 60 درصدي آبهاي سطحي استان هستيم.
وي اظهاركرد: حفاظت از منابع آب هاي سطحي و زيرزميني، موضوعي اساسي و جزو برنامه هاي اصلي دولت در سال هاي گذشته تحت عنوان تعادل بخشي آب هاي زيرزميني قرار گرفته است و در استان ما نيز با مسدود كردن چاه هاي غيرمجاز يا نصب كنتور بر چاه هايي كه بيش از مجوز پروانه بهره برداري مي كنند درصدد تعادل بخشي هستيم .
هاشمي افزود: حدود 90 درصد مصرف آب در استان مربوط به بخش كشاورزي است پس بايد بيشترين فرهنگ سازي و رعايت مصرف بهينه در اين بخش متمركز شود تا كشاورزان در زمينه نحوه آبياري به سمت مدرن كردن كشاورزي براي بهره برداري درست بروند.
وي با اشاره به اينكه دراين استان 30 هزار حلقه چاه مجاز و 25 هزار چاه غيرمجاز داريم، گفت: خوشبختانه در سال 94 ، 2 هزار حلقه و در سال گذشته 2500 حلقه چاه در اين استان مسدود و در كنار آن از حفر چاه هاي جديد جلوگيري شد.
وي با اشاره به اينكه در سال گذشته شاهد توقف افت ميزان آبهاي زيرزميني بوديم درحاليكه در سال هاي قبل هرساله به ميزان يك و نيم متر آب هاي زيرزميني افت پيدا مي كرد، گفت: البته اين به اين معنا نيست كه آبهاي زيرزميني به حالت تعادل رسيده است.
هاشمي مهمترين برنامه مديريت منابع آبي در طول برنامه ششم را جلوگيري از كاهش آب هاي زيرزميني عنوان كرد و افزود: با اقدامات حفاظتي به اين امر دست يافته ايم و بايد در طول 20 سال آتي، سفره هاي آب زيرزميني را به تعادل پايدار و تراز مناسب برسانيم.
مديرعامل آب منطقه اي استان آذربايجان شرقي گفت: برداشت ها در حوزه آب بيش از ظرفيت بوده و به لحاظ تاثير صنعت در اشتغال به عنوان دغدغه اصلي كشو، اولويت اختصاص منابع آبي به كاربري صنعت است، ولي در خصوص توسعه كشاورزي، امكان تخصيص وجود ندارد و تنها توجيه توسعه كشاورزي در پاياب سدهاست كه خوشبختانه شهرستان ميانه از لحاظ تعداد سد و ظرفيت هايي كه دارد از لحاظ كشاورزي قابل توسعه است.
فرماندار ميانه هم با بيان اينكه تامين آب شرب مطلوب از نيازها و اولويت هاي مهم شهرستان به شمار مي رود، افزود: آب شرب مورد استفاده در اين شهرستان از لحاظ استاندارد و بهداشتي مشكلي ندارد اما داراي سختي بالاست.
حميد شكري با بيان اينكه آب سد گرمي چاي مي تواند اين نياز شهرستان را برآورده كند، بر سرعت بخشي در اجراي اين طرح تاكيد كرد.
سد گرمي چاي در ۵۳ كيلومتري شمال شرقي شهر ميانه، با هدف ذخيره سازي و تنظيم ۴۶ ميليون متر مكعب از آورد ساليانه ، تأمين آب مورد نياز ۱۶۰۰ هكتار از اراضي كشاورزي و تأمين آب شرب شهر ميانه حدود ۱۶ ميليون متر مكعب در سال احداث مي شود.
خبرنگار: غلامي ** انتشار: انصاري
7231/3071

سرخط اخبار استان‌ها