رئیس كل دادگستری كرمانشاه جزییات تازه ای از پرونده كلاهبردار میلیاردی را فاش كرد

كرمانشاه- ایرنا- رئیس كل دادگستری استان كرمانشاه گفت: فرد كلاهبرداری كه مبالغ زیادی از مردم پاوه دریافت كرده بود به هنگام خروج از كشور در یكی مرزهای شمال غربی كشور دستگیر شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدرضا عدالتخواه روز یكشنبه در مراسم تودیع و معارفه دادستان عمومی و انقلاب شهرستان پاوه افزود: این فرد كلاهبردار با این ادعا كه سودهای كلان در قبال سپرده به افراد می دهد مبالغ كلانی را از مردم پاوه دریافت و جمع آوری كرده بود و قصد خروج از كشور را داشت.
وی اظهار كرد: نامبرده با انتشار عكسی از خود در فضای مجازی وانمود كرده بود كه به خارج از كشور(تركیه) رفته است و درصدد رد گم كردن و فرار از كشور بود.
عدالتخواه افزود: دوستان امنیتی ما با رصدی كه از موضوع داشتند متوجه شدند كه فرد كلاهبردار به یكی از مرزهای شمال غربی وارد شده و قصد خروج از كشور را دارد كه خوشبختانه دستگیر شد.
وی تصریح كرد: با وجود توصیه ها و تذكرات ما به مردم مبنی بر اینكه كسانی كه وعده سودهای كلان می دهند و پول های مردم را به دست می آورند، اینها شیاد و كلاهبردار هستند متأسفانه مردم توجه نمی كنند و گرفتار می شوند.
رئیس كل دادگستری استان كرمانشاه با اظهار تأسف از بی توجهی مردم به توصیه های پلیس و دستگاه قضائی افزود: هر چند وقت یكبار شاهد یك كلاهبرداری كلان در استان می شویم كه جمع زیادی از مردم را گرفتار خود می كند.
عدالتخواه با بیان اینكه مردم خودشان باید هوشیار باشند، گفت: ما به عنوان یك قاعده گفتیم اگر كسی به انحای مختلف با وعده سودهای كلان درخواست پول كرد آن فرد به طور قطع كلاهبردار است.
وی اضافه كرد: نمونه بارز آن هم كلاهبرداری اخیر در شهرستان پاوه كه رقم آن تا 600 میلیارد ریال تخمین زده می شود.
رئیس كل دادگستری استان كرمانشاه با بیان اینكه هنوز حسابرسی دقیق انجام نشده است و شاكیان به دستگاه قضائی مراجعه نكرده اند، اما اگر همه شاكیان بیایند این موضوع هم خودش یك بحرانی است كه در پاوه به وجود آمده است.
وی افزود: پرونده این كلاهبرداری برای انجام مراحل رسیدگی و جزئیات آن به دادستان عمومی و انقلاب استان كرمانشاه تحویل شده است.
عدالتخواه در ادامه به هم افزایی بسیار خوب و مطلوب دستگاه های استانی اعم از اجرایی، قضائی، نظامی و انتظامی و امنیتی اشاره كرد و گفت: به لطف این تعامل و همدلی شاهد یك امنیت پایدار در استان هستیم.
وی مسئولیتها را اعتباری و گذرا دانست و گفت: هر كسی كه برای رضای خدا به مردم خدمت كند ماندگار خواهد بود لذا باید برای آخرت خویش و ماندگاری نیك دنیوی تلاش كنیم نه برای ماندن در پست و مسئولیت.
رئیس كل دادگستری استان كرمانشاه با قدردانی از تلاش و زحمات رئیس، قضات و كاركنان دادگستری پاوه گفت: دادگستری این شهرستان در ارزیابی بازرسان قوه قضائیه به عنوان دادگستری پیشرو و الگو در استان معرفی شده، باید برنامه و رویه این دادگستری به همه دادگستریهای استان تسری یابد.
وی در پایان با قدردانی از زحمات و خدمات ابراهیم شریفی دادستان سابق شهرستان پاوه، مسلم الماسی را به عنوان معاون دادستان این شهرستان معرفی كرد.
امام جمعه پاوه نیز با اشاره به وجود امنیت پایدار در این شهرستان، آن را نتیجه وحدت و پیوند فكری و خونی مردم اهل سنت این دیار با نیروهای اعزامی اهل تشیع از مناطق دیگر كشور دانست.
ماموستا ملا قادر قادری با بیان اینكه امنیت پاوه سرآمد دیگر نقاط است، افزود: نباید از نقش علما و روحانیت منطقه در نمازهای جمعه و جماعات در راستای هدایت و راهنمایی مردم و اشاعه و گسترش امر به معروف و نهی از منكر و توصیه ها و یادآوریهای آنان برای مردم غافل شویم.
وی یكی دیگر از عوامل و عناصر شاخص امنیت پایدار در منطقه را وجود هشت مدرسه علوم دینی عنوان كرد و گفت: ما در این مدارس طلبه ها را به شیوه اعتدال و نه به شیوه افراط و تفریط تربیت می كنیم.
وی افزود: مردم ما برای حفظ و تعالی نظام مقدس جمهوری اسلامی 640 شهید تقدیم انقلاب كرده ند یعنی به ازای هر یكصد نفر یك شهید و بیش از یكهزار جانباز و آزاده نیز برای این انقلاب و نظام عضوی از اعضای بدن خود را تقدیم كرده اند.
امام جمعه پاوه افزود: خون شهیدان اهل سنت و اهل تشیع در این منطقه در كنار هم ریخته شد تا با این پیوند فكری و خونی زمینه و بستر وحدت، هم افزایی، دوستی و برادری در شهرستان پاوه فراهم و از حیث تندروی كمترین مشكلات را داشته باشیم، اگر چه بدون مشكل هم نیستیم.
ماموستا قادری با اشاره به 2 ویژگی تدین و روشنفكری كه مقام معظم رهبری به مردم پاوه اعطا فرمودند امروز آن تدین مدنظر معظم له به دلیل ضعف در كارهای فرهنگی خدشه دار شده است.

** قاچاق كالا اقتضای مناطق مرزی در تمام دنیاست
فرماندار شهرستان پاوه نیز گفت: قاچاق اقتضای مناطق مرزی است و این موضوع در تمام كشورهای جهان مرسوم است.
پرویز ایده پور افزود: مرز شهرستان پاوه امروز ویترین كالاهای چینی است كه توسط ساكنان اقلیم كردستان عراق به نمایش گذاشته می شود و به نوعی محرك و تحریك كننده است.
وی اظهار كرد: ویژگی های مرزی ما این است كه ما در پاوه 2 شهر در جدار مرزی داریم و عراق هم 2 شهر كه با كمتر از پنج دقیقه پیاده روی افراد می توانند كالا را با هم مبادله كنند.
ایده پور، قرابت های فامیلی و نزدیكی هایی كه هست در مجموع دست به دست هم داده موضوع مرز ما را امروز به عنوان یك پروسه ای مطرح می كند كه دستگاه قضائی ما شاید زحماتی را كه در قبال مرز دارد، هیچ وقت كمتر از زحمات دستگاه قضائی درون استانی نیست.
وی افزود: باید در این راستا ما بصورت ویژه به دستگاه قضائی، انتظامی، سپاه و دستگاه امنیتی مان نگاه كنیم زیرا ما هر روز با این موضوعات درگیر هستیم.
فرماندار پاوه گفت: چیزی كه ما امروز به عنوان قاچاق به آن نگاه می كنیم در فاصله یك متری ما در آن طرف مرز به عنوان اقتصاد و معیشت از آن یاد می كنند و یك متر می آید این طرف قاچاق و ممنوع می شود.
شهرستان پاوه با بیش از 60 هزار نفر جمعیت در شمال غربی كرمانشاه قرار دارد.
7448/8066 خبرنگار: محمدهادی زامیاد ** انتشار دهنده:علی مولوی

سرخط اخبار استان‌ها