250میلیون یورو به صدور ضمانتنامه صادرات خدمات فنی مهندسی تخصیص یافت

تهران- ایرنا- میز تخصصی صادرات خدمات فنی و مهندسی تصمیم گرفت 250 میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی برای سپرده‌گذاری در بانك‌های خارجی و صدور ضمانتنامه های صادرات اینگونه خدمات اختصاص یابد.

به گزارش یكشنبه سازمان توسعه تجارت ایران، معاون توسعه صادرات كالا و خدمات در میز تخصصی صادرات خدمات فنی و مهندسی در سازمان توسعه تجارت ایران گفت: هدف از شكل‌گیری میزها، مشاركت بیشتر بخش خصوصی و همكاری استان‌های معین است تا دولتمردان با آگاهی از الزام ها و نیازها، آن را در هدف‌گذاری لحاظ كنند.
«محمدرضا مودودی» افزود: خدمات فنی و مهندسی از اهمیت بالایی در سبد صادرات غیرنفتی برخوردار است، به همین دلیل مجموعه كاملی از انتظارات، درخواست‌ها، مشكلات و موانع موجود بر سر راه صادرات خدمات فنی و مهندسی از سوی سازمان توسعه تجارت احصا شده است.
در ادامه، نمایندگان بخش خصوصی به عمده‌ترین مشكلات خود مانند نیاز به مشوق‌های صادراتی، مشكل صدور ضمانت‌نامه‌ها، تسویه حساب پیمانكاران در عراق، مشكلات بانكی و بیمه‌ای اشاره كردند.
«محمود اسكندری» مدیركل دفتر توسعه صادرات خدمات و محصولات دانش‌بنیان سازمان توسعه تجارت گفت: بازنگری در آیین‌نامه اجرای حمایت از صادركنندگان خدمات فنی و مهندسی، تصویب گواهی خدمات فنی و مهندسی در كمیته ماده 19، پرداخت یارانه كمك‌سود تسهیلات بانكی و هزینه كارمزد صدور ضمانت‌نامه‌ها از گام‌های موثر سازمان برای حمایت از توسعه خدمات فنی و مهندسی در سال 1395 بود.
صدور 83 فقره مجوز خروج موقت ماشین‌آلات و تجهیزات و همچنین اعمال مصوبات كمیته ماده 19 برای 42 شركت برای صدور ضمانت‌نامه‌های ارزی از دیگر موارد اشاره شده بود.
به گزارش ایرنا، كمیته ماده 19 متشكل از نمایندگان سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان مسوول كمیته، نهاد برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، بانك مركزی، وزارتخانه ­های ذیربط و انجمن صادركنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران است و درباره مسائل زیر تصمیم می گیرند:
تعیین سقف ضمانتنامه ­های ارزی مورد نیاز متقاضیان شامل پیش پرداخت، انجام تعهدات، استرداد كسور وجه­ الضمان و گواهی خط اعتباری، صدور مجوز خروج موقت ماشین­ آلات و تجهیزات مورد نیاز پیمانكاران، صدور مجوز خروج موقت ماشین­ آلات و تجهیزات مورد نیاز پیمانكاران و مجوز ورود ماشین­ آلات و تجهیزات به­ كار گرفته شده در طرح های برون مرزی و كنترل، بازرسی و نظارت بر حسن اجرای این طرح ­ها براساس ضوابط معین.
همچنین صدور مجوز استفاده از تسهیلات بانكی برای پیمانكاران در چارچوب آیین­ نامه تامین مالی صادرات كالا و خدمات مصوبه شورای پول و اعتبارو تایید مدارك برای پرداخت جوایز صادراتی از دیگر وظایف این كمیته است.
سلسه جلسات میزهای كالایی و خدماتی با حضور نمایندگان بخش خصوصی برای بررسی چالش‌ها و موانع پیش روی صادرات تشكیل می شود و با همفكری بخش خصوصی راهكارهای مناسب را برای رفع موانع پیشنهاد می كند.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام* 9132*1961* تنظیم: فرزانه سلامت بخش* انتشار: مریم مسعود