میزگرد ایرنا/ مشاركت مردمی، رویكرد دولت یازدهم در مبارزه با موادمخدر

شهركرد - ایرنا - كارشناسان مبارزه با مواد مخدر در میزگرد تخصصی رسانه و مبارزه با مواد مخدر ایرنا مركز شهركرد اعلام كردند: پیشگیری از مواد مخدر در گذشته جدی گرفته نشده است، بر این اساس دولت یازدهم مبارزه با این بلای خانمان سوز را از حاكمیتی به مشاركتی تبدیل كرد.

به گزارش ایرنا، در دومین میزگرد تخصصی رسانه و مبارزه با مواد مخدر چهارمحال و بختیاری در ایرنا مركز شهركرد با موضوع چالش ها و اقدامات اجرایی برای از بین بردن آسیب های اجتماعی در قشر دانش آموزی، دانشجویی، محیط كار و محلات، كارشناسان مبارزه با مواد مخدر برنامه های علمی و اجرایی و ضرورت های این معضل اجتماعی تشریح شد.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر چهارمحال و بختیاری در این میزگرد تخصصی گفت: مقابله و برخورد جدی به منظور ریشه كنی مواد مخدر به عنوان مهمترین مطالبه مردم در جامعه محسوب می شود.
سید قدیر مرتضوی باباحیدری تاكید كرد: براساس بند 57 برنامه ششم توسعه ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه همه جانبه با مواد مخدر حضور تمامی مردم، مسئولان و قشرهای مختلف در این بخش ضرورت دارد.
وی افزود: بر این اساس شخص، دستگاه و ساختار خاصی متولی مبارزه با مواد مخدر نیست و تمامی بخش ها و قشرها باید به منظور رسیدن به اهداف پیش بینی شده در این بخش دست در دست یكدیگر دهند.
وی یادآور شد: مضرات، آسیب ها و مشكلات ناشی از مواد مخدر در بخش های مختلف برای تمامی مردم، مسئولان و قشرهای مختلف مشخص و شفاف است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر چهارمحال و بختیاری اظهار كرد: اعتیاد مادر آسیب های اجتماعی و دارای ارتباط بسیار مستقیم و موثر با سایر آسیب هاست، به همین منظور توجه و تمركز ویژه و خاصی بر چارچوب برگزاری نشست های این شورا وجود دارد.
مرتضوی باباحیدری تاكید كرد: شناسایی مرزها، برخورد با عمده فروشان و مقابله با خرده فروشان از اهداف و برنامه های اصلی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در سطح ملی و استانی محسوب می شود.
وی افزود: بررسی آمارهای موجود نشان می دهد سیستم حاكمیت در برخورد جدی با مواد مخدر از عزمی جدی برخوردار است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر چهارمحال و بختیاری تصریح كرد: در حوزه مقابله با عرضه در كشور هیچكس تعارف و بحثی نداشته و تمامی مسئولان بر مبارزه جدی با این بلای خانمان سوز اتفاق نظر دارند، علاوه بر مقابله و مبارزه جدی با مواد مخدر، سالم سازی فضای جامعه در اولویت كاری است.
مرتضوی باباحیدری اظهار كرد: برخی معتقدند لازمه دسترسی آسان به مواد مخدر عامل اصلی گرایش به این بلای خانمان سوز است، اما به عنوان دبیر این شورا آن را نفی می كنم.
وی گفت: برنامه ریزی و اجرای برنامه های علمی مدون و مشخص در حوزه پیشگیرانه از دیگر ضرورت های حوزه مبارزه با مواد مخدر محسوب می شود.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر چهارمحال و بختیاری تاكید كرد: اگر از همان ابتدای فعالیت ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال 1368 توجه به اصل پیشگیری در چارچوب برنامه های اولویت دار قرار می گرفت، امروزه آسیب های اجتماعی كمتری در جامعه وجود داشت.
وی افزود: البته در 27 سال گذشته اتفاقات خاصی در حوزه مبارزه با مواد مخدر رخ داده و آسیب های مختلفی كاهش یافته است.
مرتضوی باباحیدری تصریح كرد: توسعه مواد مخدر و مبتلا كردن جوانان و درگیر كردن خانواده یكی از مهمترین و اصلی ترین موارد پیگیری شده در جنگ نرم از سوی استكبار جهانی با هدف نابود كردن سرمایه های نظام جمهوری اسلامی است.
وی یادآور شد: البته در سال های اخیر متناسب با رشد جمعیت و افزایش حجم تهدیدات و آسیب های مختلف، اقدامات اجرایی حوزه مبارزه با مواد مخدر از رشد مطلوبی برخوردار بوده است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر چهارمحال و بختیاری اظهار كرد: اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر در دولت یازدهم و تغییر استراتژی و راهبرد مبارزه با این بلای خانمان سوز از حاكمیتی و اجرایی به سمت مشاركتی مبارزه استوار شد.
مرتضوی باباحیدری تاكید كرد: برای كسب موفقیت های بهتر در این حوزه پیوند راهبرد دولتی با راهبرد مردمی و همچنین استفاده از ظرفیت های موجود بایستی در دستور كار قرار گیرد.
وی افزود: افزون بر 90 درصد فعالیت های حوزه مبارزه با مواد مخدر در زمینه های درمان، پیشگیری و توسعه مشاركت های مردمی از سوی سازمان های مردم نهاد و بخش خصوصی صورت گرفته است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر چهارمحال و بختیاری تصریح كرد: ترسیم و اجرای برنامه های تمامی بخش های اقدامات پیشگیرانه جامعه در حوزه مبارزه با مواد مخدر نیازمند تقسیم بندی و مشخص بودن جوامع هدف براساس تناسب با نیاز و ذائقه است.
وی شناخت اولیه از جامعه هدف در این حوزه را ضروری دانست و یادآور شد: زنان در محلات حضور موثرتری داشته و می توانند پیوند بیشتری برقرار كنند به همین منظور توجه به محلات اهمیت بیشتری دارد.
وی با اشاره به توجه ویژه در چهارمحال و بختیاری به محیط محلات گفت: با دستور استاندار به عنوان رئیس شورای مبارزه با مواد مخدر استان كمیته های تخصصی زیرمجموعه این شورا ایجاد و فعال شد.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر چهارمحال و بختیاری تاكید كرد: این كمیته های تخصصی شامل دانش آموزی، دانشجویی، جوامع كار و كارگری، محلات، فرهنگی و پیشگیری و زنان بوده است.
وی یادآور شد: علاوه بر اقدامات انجام شده همزمان با فعالیت دولت یازدهم در حوزه مبارزه با مواد مخدر اما هنوز در ابتدای راه قرار داریم و انجام اقدامات بیشتر در این بخش ضرورت دارد.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر چهارمحال و بختیاری اظهار كرد: در این مدت فضای حساسیت عمومی در جامعه افزایش یافته و نگاه خانواده ها، مسئولان و متولیان امر در مبارزه با مواد مخدر دغدغه مند شده است.
وی یادآور شد: بیان اقدامات صورت گرفته برای مردم، انعكاس برنامه های علمی حوزه مبارزه با مواد مخدر ها و فضاسازی رسانه ای در این بخش باید در دستور كار قرار گیرد.

** آموزش و پرورش بالاترین ظرفیت را برای فرهنگسازی در مبارزه با مواد مخدر دارد
معاون تربیت بدنی و سلامت اداره كل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری نیز گفت: با توجه به وجود 200 هزار دانش آموز و فرهنگی در این استان توانسته ایم این قشر را با برنامه های حوزه مبارزه با مواد مخدر درگیر كنیم.
خدایار قاسم پور تاكید كرد: به همین منظور آموزش و پرورش ظرفیت بسیار بالایی به منظور آگاه سازی خانواده ها و جوامع مختلف در راستای مبارزه با مواد مخدر دارد.
وی افزود: تمامی فعالیت های اداره كل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری در بخش های مختلف و به ویژه حوزه مبارزه با مواد مخدر برگرفته از اسناد بالادستی است.
قاسم پور، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را یكی از اسناد بالادستی و برگرفته از سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری اعلام و تصریح كرد: بر این اساس، آموزش و پرورش باید انسانی را تربیت كند كه مومن، سالم، بانشاط، مسئولیت پذیر و میهن دوست باشد.
وی یادآور شد: آموزش و پرورش امروزه متفاوت از 20 سال قبل بوده و شرایط كنونی به طور كامل با گذشته تفاوت دارد.
وی گفت: به همین منظور اداره «پیشگیری در برابر آسیب های اجتماعی» در آموزش و پرورش تشكیل و فعال شده تا فعالیت های گسترده ای در تعامل با سایر دستگاه های اجرایی انجام دهد.
قاسم پور تاكید كرد: محور فعالیت مسئولان در این اداره همان تربیت دانش آموزان به منظور شناخت مخاطرات اجتماعی و گفتن «نه بزرگ» به آن ها در زندگی است.
معاون تربیت بدنی و سلامت اداره كل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری تصریح كرد: برنامه های جدید و مدون برای برخورد با دانش آموزان براساس علم روز تهیه شده كه ارائه آن به اولیای دانش آموزان نیز ضروری و تاثیرگذار است.
وی یادآور شد: چگونگی استفاده از فضای مجازی و آشنایی دانش آموزان و اولیای آنان با مزیت ها و معایب این فضا جزو همین برنامه های علمی محسوب می شود.
قاسم پور اظهار كرد: در كشورهای پیشرفته نحوه استفاده از فضای مجازی و دسترسی ها برای دانش آموزان تعریف می شود اما در ایران نه تنها این اقدام صورت نمی گیرد، بلكه از سوی برخی خانوارها گوشی و وسایل مجهز خریداری و در اختیار آنان قرار داده می شود.
وی گفت: به همین منظور آسیب های این حوزه مشخص و نقشه خطرپذیری برای دانش آموزان شناسایی و آماده شده است.
معاون تربیت بدنی و سلامت اداره كل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری تاكید كرد: براساس این نقشه انواع آسیب هایی كه امكان ارتباط دانش آموزان با آن ها وجود دارد، مشخص شده است.
وی افزود: این آسیب های به مواد مخدر، مشروبات الكلی، فضاهای مجازی، اینترنت و ماهواره، خشونت، ارتباطات دختر و پسر، عدم روابط عاطفی خانواده، نقاط كور و بی دفاع در كنار مدارس، فروشنده های مواد مخدر در نزدیكی آموزشگاه ها، ایجاد مزاحمت برای دانش آموزان و دانش آموزان بی سرپرست و بدسرپرست تقسیم بندی شده است.
قاسم پور با اشاره به وجود یكهزار و 800 مدرسه فعال در چهارمحال و بختیاری یادآور شد: سال گذشته 25 درصد مدارس استان تحت برنامه های پیشگیرانه قرار گرفت كه این میزان امسال به 40 درصد رسید.
معاون تربیت بدنی و سلامت اداره كل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری اظهار كرد: به منظور كاهش خطرات ناشی از مشكلات اجتماعی به ویژه مواد مخدر برنامه های علمی مطلوبی در مدارس استان اجرا می شود.
وی گفت: به همین منظور طرح «مدارس عاری از خطر» ویژه دانش آموزان دوره متوسطه در پایه اول با تمركز بر پیشگیری از استعمال دخانیات، سوء مصرف مواد مخدر، خشونت و روابط ناسالم جنسی در چهارمحال و بختیاری برگزار شد.
قاسم پور تاكید كرد: اجرای طرح «آموزش مهارت های مقابله ای» مربوط به دانش آموزان دوره متوسطه اول با هدف آموزش قسمتی از برنامه های مهارت های زندگی به منظور مواجهه موثر آن ها با مصادیق آسیب های اجتماعی و رفتارهای اجتماعی و مقاوم سازی آن ها برای حل مساله تصمیم گیری در مواقع خطر سال گذشته در مدارس استان به مرحله اجرا درآمد.

** ساختار و فرآیند دو بخش اصلی درمان اعتیاد و حوزه آسیب های اجتماعی است
معاون پیشگیری سازمان بهزیستی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: فعالیت های لازم برای درمان اعتیاد و حوزه آسیب های اجتماعی در دو بخش ساختار و فرآیند انجام می شود.
شهرام مقدس تاكید كرد: 32 تیم پیشگیری از اعتیاد در محلات شهری، 23 تیم در محلات روستایی و 50 مهد كودك با رویكرد اجتماع محور فعالیت داشته كه توانمندسازی و ایجاد انگیزه در آن ها ضروری است.
وی افزود: در همین راستا 50 مركز مشاوره و خانه های سلامت روان غیر دولتی و یك مركز دولتی در چهارمحال و بختیاری با اخذ مجوز فعال شده اند.
مقدس تصریح كرد: سامانه تلفنی رایگان «صدای مشاور» چهارمحال و بختیاری با شماره 1480 به موازات اهداف سامانه «خط ملی اعتیاد» به شماره 09628 روزانه در 2 شیفت فعالیت دارد.
معاون پیشگیری سازمان بهزیستی چهارمحال و بختیاری به اختصاص 3 دفتر دفتر حوزه پیشگیری این سازمان به بحث آسیب های اجتماعی اشاره و اظهار كرد: از این تعداد یك دفتر به پیشگیری و درمان اعتیاد، یكی به پیشگیری از آسیب های اجتماعی و دفتر دیگر به امور مشاوره مستقیم و غیر مستقیم آسیب های اجتماعی اختصاص دارد.
مقدس تاكید كرد: سال گذشته طرح های مشترك با دستگاه های مختلف مانند آموزش های خانواده پیش از ازدواج برای 15 هزار و 625 نفر و طرح آگاهسازی و آموزش مهارت های زندگی برای 20 هزار و 21 نفر در قالب های مختلف و با رویكرد آموزش كارگاهی در چهارمحال و بختیاری برگزار شد.
معاون پیشگیری سازمان بهزیستی چهارمحال و بختیاری تصریح كرد: امسال 30 مهد كودك استان در طرح 'مصون سازی' با هدف كاهش آسیب های اجتماعی مشاركت دارند.

** اعتیاد به عنوان یكی از پنج آسیب اجتماعی مورد حمایت مسئولان است
معاون اجتماعی اداره كل كار، تعاون و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: یكسری اسناد بالادستی در وزارتخانه داریم كه براساس آن آسیب اعتیاد به عنوان یكی از آسیب های اجتماعی در كنار فقر، طلاق و حاشیه نشسینی و فسادهای اخلاقی و مالی مورد حساسیت مسئولان است.
محسن مولوی تاكید كرد: براساس ماده 80 قانون برنامه ششم توسعه تكلیف برای رفع مشكل اعتیاد در كنار سایر آسیب های اجتماعی مشخص شده و باید در پایان برنامه 25 درصد نسبت به سال 1395 كاهش یابد.
وی افزود: مصرف مواد مخدر یكی از معضلات اساسی جامعه كارگری بوده و خطر بیشتر در كمین كارگران و كارفرمایان است.
مولوی تصریح كرد: در گذشته مداخلاتی در محیط كارگری صورت می گرفت كه چون هدفمند نبود به نتیجه نرسید.
وی یادآور شد: وزارت كار تعاون و رفاه اجتماعی طرح كاج را با هدف كاهش شیوع مصرف مواد مخدر در جامعه كارگری اجرایی كرد.
معاون اجتماعی اداره كل كار، تعاون و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری اظهار كرد: این طرح در سال 1395 به صورت پایلوت در استان اجرایی شد تا درصد میزان شیوع اعتیاد در جامعه كاركری كاهش یابد.
وی گفت: طرح كاج امسال در 263 كارگاه بین 50 تا 500 نفر كارگر چهارمحال و بختیاری در حال اجراست.
مولوی تاكید كرد: فعالیت های این طرح در سه محور 'ترویج سبك زندگی اسلامی'، 'تسهیلات مراقبت جسمی، روانی و اجتماعی' و 'پرورش كارفرمای سلامت محور' به صورت حضوری و مجازی ارائه می شود.
وی افزود: آگاه سازی كارگران به عنوان قشر ضعیف و آسیب پذیر جامعه از مضرات مواد مخدر برای خود، فرزندان و خانواده های آنان در طرح كاج مورد توجه قرار می گیرد.

** دغدغه مسئولان اعتیاد زنان است
مدیركل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری چهارمحال و بختیاری نیز گفت: موضوع اعتیاد در جامعه زنان از اهمیت بالایی برخوردار است و به عنوان یكی از دغدغه های مهم مسئولان در سطح ملی و استانی محسوب می شود.
فاطمه دوستی به جایگاه والای زن در فرهنگ دینی و ملی ایرانیان اشاره و تاكید كرد: به همین منظور سلامت روحی، جسمی و روانی زن به عنوان محور اصلی هر خانه موضوعی مهم و حیاتی است.
وی لطمات ناشی از ورود زنان به اعتیاد را بسیار بیشتر از مردان دانست و افزود: در صورت گرفتار شدن این قشر در دام اعتیاد به سرعت از جامعه و خانواده طرد می شوند.
دوستی تصریح كرد: به همین منظور اثرات منفی، لطمات و خسارت های اعتیاد زنان در جامعه نسبت به مردان بسیار بیشتر است.
وی یادآور شد: البته توجه به این مهم ضرورت دارد كه تمامی مشكلات و خسارت های ناشی از اعتیاد زن و مرد، فرزند و یا هر عضو دیگر خانواده بر دوش زنان است.
مدیركل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری چهارمحال و بختیاری اظهار كرد: آسیب های ناشی از اعتیاد همسر و سرپرست خانواده برای زنان جبران ناپذیر است.
وی گفت: استفاده ناصحیح از اوقات فراغت، پرسه زدن در فضاهای مجازی و استفاده نادرست از اطلاعات آن، تفكر اشتباه استفاده از برخی مواد صنعتی برای لاغری و ناآگاهی از اثرات مخرب سوءمصرف مواد مخدر مهمترین علت های گرایش زنان و اعتیاد آنان به این بلای خانمان سوز محسوب می شود.
دوستی تاكید كرد: برنامه ریزی برای ارائه آموزش های علمی در خصوص ارتقای كمی و كیفی سطح آگاهی زنان علاوه بر كاهش گرایش آنان به مواد مخدر در تحكیم بنیاد خانواده و افزایش سلامت جامعه تاثیر دارد.
وی افزود: به همین منظور از بهمن سال گذشته با سپردن مسئولیت كمیته زنان شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر چهارمحال و بختیاری به دفتر امور بانوان و خانواده استانداری بررسی های متمركز برای ورود به این مهم با اولویت اطلاع رسانی، افزایش آگاهی عمومی و ارائه آموزش های علمی به جامعه هدف آغاز شد.
مدیركل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری چهارمحال و بختیاری تصریح كرد: به همین منظور كمیته 'توانمندسازی جوامع آسیب پذیر' تشكیل و فعال شد.
وی افزود: طرح 'خودباوری و ارائه خدمات نوین سلامت' چهارمحال و بختیاری از خرداد سال جاری آغاز و در آن آموزش های لازم در خصوص روش های كاهش گرایش زنان به اعتیاد به ویژه در حوزه سلامت آغاز شده است.
دوستی به جمعیت بالای دانش آموزی و ارتباط مستقیم آموزش و پرورش با خانواده ها تصریح كرد: آشنایی اولیا و مربیان با علائم اعتیاد افراد به مواد مخدر می تواند در كنترل و به موقع و مبارزه با این بلای خانمان سوز در زمان مناسب مفید باشد.
وی یادآور شد: تعامل بین دستگاه های اجرایی مختلف با همكاری نیروی انتظامی، پزشكی قانونی و دادگستری برای ارائه آموزش های لازم در این خصوص به دانش آموزان نقش مهمی در كاهش گرایش و اعتیاد جامعه به مواد مخدر ایفا می كند.
بر این اساس می طلبد تا بحث مبارزه با مواد مخدر بصورت جدی و همگانی دنبال شود و با مدیریت منسجم و یكپارچه خطر اعتیاد و مواد مخدر را از جامعه دور كنیم.
كارشناس میزگرد: وحید رئیسی دهكردی**انتشار:جهانبخش صفری
7362/6021