معاون وزیر نفت، افزایش قیمت و سهمیه بندی مجدد بنزین را تكذیب كرد

تهران- ایرنا- معاون وزیر نفت با تكذیب در دستور كار داشتن افزایش قیمت و سهمیه بندی مجدد بنزین، گفت: مشكلی در تامین بنزین و انواع سوخت وجود ندارد و به خوبی توزیع سوخت در كشور در حال مدیریت است.

عباس كاظمی روز یكشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره احتمال سهمیه بندی مجدد بنزین، گفت: سهمیه بندی بنزین مطرح نیست.
مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی درباره احتمال افزایش قیمت بنزین نیز بیان داشت: موضوع افزایش قیمت نیز مطرح نیست و ما چنین درخواستی را ارایه نكرده ایم.
كاظمی درباره چرایی افزایش مصرف بنزین در سال جاری، گفت: علت اصلی رشد مصرف بنزین و سوخت، افزایش رشد اقتصادی كشور و رفاه بیشتر است.
وی اضافه كرد: به دلیل رشد اقتصادی كشور، میزان استفاده از خودرو و شماره گذاری آن، حدود 8.5 درصد افزایش داشته است كه افزایش مصرف بنزین را به دنبال دارد.
مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با بیان این كه افزایش 8.5 درصدی مصرف بنزین، یك رشد غیرطبیعی به شمار نمی رود، ادامه داد: به دلیل افزایش رشد اقتصادی، میزان مصرف انواع حامل های انرژی، از جمله برق نیز افزایش داشته به طوری كه گزارش ها از رشد حدود 10 درصدی مصرف برق حكایت دارند.
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی تصریح كرد: مشكلی در تامین بنزین و انواع سوخت وجود ندارد و به خوبی توزیع سوخت در كشور در حال مدیریت است.
به گزارش ایرنا، در روزهای اخیر، برخی ادعاها درباره احتمال از سرگیری سهمیه بندی بنزین به علت افزایش شدید مصرف بنزین مطرح شده بود.
حتی ادعا شده بود كه برای مهار رشد مصرف بنزین، احتمال دارد كه قیمت بنزین نیز افزایش یابد.
میزان مصرف بنزین در سال 96 افزایش قابل توجهی داشته به طور كه میانگین مصرف امسال به روزانه 79 میلیون لیتر رسیده است كه نسبت به مدت مشابه پارسال رشد 8.5 درصدی را نشان می دهد كه علت اصلی آن به افزایش تولید و استفاده از خودرو باز می گردد.
دولت از بهار سال 1394، عرضه بنزین دونرخی را متوقف كرد و بر این اساس نرخ بنزین معمولی در سراسر كشور لیتری 10 هزار ریال تعیین شد كه بدون سهمیه بندی عرضه می شود.
پس از تك نرخی شدن بنزین، میزان استفاده رانندگان خودرو از كارت سوخت كاهش زیادی یافته است و مردم تمایل دارند از كارت سوخت جایگاه داران استفاده كنند.
«علی اكبر نژاد علی» مدیر سامانه هوشمند سوخت پیش از این به ایرنا گفته بود: بیشتر سوخت گیری در پمپ بنزین ها از طریق كارت جایگاه داران انجام می شود به طوری كه كمتر از 10 درصد از طریق كارت شخصی سوخت گیری می كنند.
پیش از این عباس كاظمی مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی گفته بود: حفظ كارت سوخت بنزین با توجه شرایط كنونی و منطقی شدن قیمت بنزین، مهار قاچاق و رشد مصرف، فقط یك هزار و 200 میلیارد ریال هزینه به دولت تحمیل می كرد.
برخی كارشناسان با توجه به تك نرخی شدن بنزین و نزدیك شدن قیمت این سوخت به نرخ بنزین در كشورهای همسایه كه كاهش قاچاق را در پی داشته، خواستار حذف كارت سوخت بوده اند، اما مجلس شورای اسلامی، در 20 اردیبهشت 96 در قالب تصویبب «قانون اصلاح ماده یك قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت» خواستار حفظ این كارت شد.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**2022** خبرنگار: میثم طاهری*انتشار: مرضیه فاتحی