۳۱ تیر ۱۳۹۶،‏ ۸:۲۸
کد خبر: 82605542
۰ نفر
آزارجنسی كودكان كار زخمی ناسور

تهران- ایرنا- خشونت علیه كودكان ذاتا دردآور است اما دردآورتر آن است كه شاهد آزار دیدن كودكان كار بی پناه باشی؟ كودكانی كه از حداقل حقوق انسانی خود جامانده اند و مرتب استثمار می شوند.

كودكانی كه سرنوشت برای آنان بد، خواسته است و از محبت پدر و مادر دور مانده اند؛ كودكانی كه بچگی نمی كنند بلكه یك شبه رویاهای كودكی خود را با كار كردن و التماس برای فرار از تنبیه سركرده خود با هزار حسرت و آرزو با دنیای بزرگسالی معاوضه می كنند.
با گردشی كوتاه درشهر، هرروزه شاهد حضور صدها كودك كار در سطح خیابان هستیم كودكانی كه بدون توقع از زندگی كار می كنند و با التماس از تو می خواهند كه در حد خریدن یك فال به آنها كمكی ناچیز كنی. این كودكان مرتبا در معرض سوء استفاده هستند.
با مشاهده این صحنه ها دلت به درد می آید و بغض در گلویت خفه می شود اما دریغ كه كاری نمی توانی بكنی .
متاسفانه خشونت علیه كودكان وآزار آنان به تفریحی جذاب برای عده ای افراد سودجو بدل شده است و متاسفانه اقدام جدی از سوی دستگاه های مسئول دراین باره صورت نمی گیرد.
آزارهایی از جنس خیابانی كه از تحقیر و تمسخر شروع می شود و با بهره برداری از كودكان بی پناه به خشونت های بزرگ تری همچون آزار جنسی ختم می شود.
برخی شهروندان به ویژه آنان كه با خودرو خود، ثانیه هایی پشت چراغ قرمز توقفی كوتاه دارند ، اغلب روزها نظاره گر صحنه هایی از آزار كودكی خردسال توسط صاحبان خودروهای لوكس لاكچری درچهارراه های شمال شهر هستند؛ آنجا كه می گویند بالا شهر؛ آنجا كه محل قشرمرفه نشین است وفرهنگ شان بالاست.
مثل دختركی شیرین و معصوم با پیراهنی ژولیده و كثیف كه به دلیل جذابیت جسمی اش مورد تمسخر و آزار جوانك های سرنشین خودروهای لوكس چندصد میلیاردی قرار می گیرد ؛ بی دردانی كه قهقهه زنان، دخترك را دست می اندازند و تا چراغ ، سبز شود او را بازیچه هوس های خود می كنند.
و این تنها نمونه ای بسیار بسیار ناچیز از هزاران نمونه آزار هایی است كه كودكان معصوم كار می بینند.
خشونت علیه كودكان به شیوه های مختلفی از قبیل وادار كردن آنان به انجام كارهای سخت و طاقت فرسا، تنبیه وآزار بدنی، سوءاستفاده و آزارجنسی انجام می شود والبته كه آزار جنسی بیشترین آسیب را به كودك، اطرافیانش و در یك نگاه كلی تر به جامعه وارد می سازد.
آزار جنسی كودكان دارای مصادیق زیادی از قبیل توریسم جنسی یا گردشگری جنسی‌، هرزه‌نگاری (پورنوگرافی‌) نسبت به كودكان‌، قاچاق كودكان‌ و جرایم و اعمال منافی عفت علیه كودكان است.
حمید بابایی لاكه یی، روانشناس خانواده می گوید: معضل اجتماعی كودكان كار تنها منحصر به كشور ما نیست بلكه سال هاست كه درجوامع مختلف بشری با این معضل اجتماعی روبرو هستیم؛ این كودكان در بسیاری از كشورها زاییده روابط نامشروع و یا مادران معتاد هستند ومتاسفانه مورد استثمار جنسی قرار می گیرند.
وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می افزاید: آزار جنسی در كودكان كار فقط منحصر به دختران نمی شود بلكه شامل پسران هم می شوند و آنان نیز آسیب می بییند و متاسفانه كسی نیست كه از آنها در برابر مخاطرات اجتماعی مراقبت كند.
وی خاطرنشان می كند: كودكان كار اغلب از 12 تا 13 سالگی مورد سؤء استفاده جنسی قرار می گیرند. از آنجا كه این بچه ها و به خصوص دخترها از قدرت فكری و جسمی لازم برخوردار نیستند مجبورند تا تن به خواسته های شیطانی كسانی همچون مراقبان خود بدهند.
این روانشناس بالینی اظهار می كند: كودكان كار توسط افرادی در جوامع ساماندهی می شوند كه از آنها بهره می برند این افراد كودكان را در محل هایی نگه داری می كنند و در قبال آن از آنان بهره می برند.
بابایی لاكه یی، خاطرنشان می كند: كودكان كار در بسیاری از كشورها همچون برزیل، تایلند، هندوستان ، بنگلادش و حتی در كشورهای آفریقایی؛ ابزار كار خلاف برای برخی گروه های خاص می شوند و در رده سنی ویژه ای به كشورهای دیگر صادر می شوند. مسلم است كه وقتی این بچه ها آسیب بینند و بیمار روحی روانی شوند این بیماری را به دیگران و جامعه منتقل خواهند كرد.
بابایی لاكه یی، می گوید:‌كار خیر كردن این نیست كه پولی كف دست بچه های كار بگذاریم بلكه باید بتوانیم از آنان حمایت و مراقبت كنیم.
وی می افزاید: باید سازمان های مردم نهاد و خیریه هایی توسط مردم و افراد فرهیخته برای كمك به كودكان كار و بد سرپرست ایجاد شود و از آنان در برابرهرگونه استثمار‌مراقبت اشود.
وی در ادامه از دستگاه های اجرایی دولتی می خواهد ، دغدغه میز نداشته باشند بلكه بیایند و سازوكاری را فراهم كنند تا خیرخواهان برای كمك و مراقبت از كودكان كار پا به میدان بگذراند؛ چرا كه معضل كودكان كار همچون بسیاری از مشكلات و بیماری ها همچون بیماری سل و وبا قابل حل است.
وی می افزاید:‌ در حال حاضر بهزیستی و معاونت اجتماعی نیروی انتظامی برای مقابله با استثمار كودكان كار و مراقبت از آنان در چارچوب وظایف اداری خود اقداماتی را به انجام می رسانند اما این اقدامات كافی نیست و كاربرد لازم را ندارد.
مهریار داشاب، استادیار دانشكده حقوق علامه طباطبایی هم با ارزیابی قوانین حقوقی در زمینه حمایت از كودكان در برابر خشونت و آزار جنسی اظهار می دارد: قانون جامعی كه بتواند در كشور بطور مشخص و دقیق از حقوق كودكان و یا كودكان كار در برابر آزارهای جنسی و سوءاستفاده جنسی و تجاری كودكان دفاع كند، وجود ندارد.
وی می افزاید: در زمان حاضر قانونی تحت عنوان حمایت از كودكان و نوجوانان دركشور وجود دارد كه درسال 83 به تصویب رسیده و 8 تا 9 بند تنظیم شده است اما این قانون هم دارای نقایص زیادی است و نتوانسته است كمك زیادی به حمایت از كودكان در برابرآزارهای جسمی و جنسی آنان بكند.
این استادیار دانشگاه در ادامه می گوید: سندی به عنوان سند مقابله نامه 182 سازمان بین المللی كار در مبارزه بدترین اشكال كار كودكان در دنیا وجود دارد كه در این قانون مشخصا به سوء استفاده جنسی كودكان اشاره شده است ؛ ایران هم عضو این مقابله نامه است و تعهداتش را پذیرفته است.
وی می گوید: قوه قضاییه مسئول اجرای كنوانسیون حقوق كودك است كه البته اقداماتی را در این زمینه به انجام رسانده است.
داشاب با بیان اینكه كودك كار درهمه جای دنیا وجود دارند و صرفا مختص كشور ما نیستند، می افزاید: باید برنامه جامعه ای برای مبارزه با آزار این كودكان تدوین شود همچنین در حوزه آموزش قوه قضاییه واساتید دانشگاه ها در حوزه كودكان و حمایت از آنان بیشتر كار شود.

** قوانین ایران در حمایت از كودكان آزاد دیده چه می گوید؟
طبق قانون حمایت از كودكان و نوجوانان كه درسال 81 به تصویب رسیده است؛ تمامی اشخاصی كه به سن هجده سال تمام هجری شمسی نرسیده باشند مورد حمایت قرار می گیرند.
براساس این قانون هرنوع اذیت و آزار كودكان و نوجوانان كه موجب شود به آنان صدمه جسمانی یا روانی و اخلاقی وارد شود و سلامت جسم یا روان آنان را به مخاطره اندازد؛ ممنوع است.
براساس این قانون؛ كودك‌آزاری ازجرائم عمومی محسوب می‌شود و نیاز به شاكی خصوصی ندارد٬ یعنی هركس می ‌تواند به محض دیدن مورد كودك‌ آزاری آن را گزارش دهد و دادستان هم به‌ عنوان مدعی‌العموم باید موضوع را پیگیری كند.
حداكثر مجازاتی كه در این قانون پیش بینی شده است 6 ماه حبس و یك میلیون تومان جزای نقدی است.
و اما در قوانین كیفری ایران هیچ قانونی در حمایت از آزار جنسی كودكان پیش بینی نشده است.
البته در فصل 18 ماده 640 قانون مجازات اسلامی به جرایم ضد عفت و اخلاق عمومی اشاره شده است اما هیچ اشاره ای نسبت به كودكان در جهت حمایت بیشتر از آنها، به عمل نیامده است.
و این درحالی است كه «كمیته حقوق كودك سازمان ملل متحد» با تاكید بر لزوم قانونگذاری خاص در این خصوص‌، از تمام دولت‌ها خواسته است كه در قوانین كیفری خود، استثمار جنسی ، فحشاء و قاچاق كودكان را به عنوان جرایمی مهم و با حداكثر مجازات‌ برای مرتكبان‌ پیش‌بینی كنند و اطفال را بدین وسیله‌، مورد حمایت كیفری بیشتر قرار دهند.
متاسفانه به نظر می‌رسد قوانین مربوط به حمایت از حقوق كودكان در ایران دچار نواقص زیادی است و قانونگذار كیفری‌ باید با توجه به آسیب‌پذیری بیشتر اطفال‌، طفل بودن را از علل مشدده جرم قرار دهد و به جرم‌انگاری خاص برای اطفال در این زمینه‌ها اقدام كند.
البته نحوه برخورد سیستم‌های قضایی در برخورد با كودك آزاری در كشورها متنوع است.
در كشور‌آلمان از سال 1969 میلادی كودك آزارانی كه بیش از 25 سال سن داشته باشند و درصورت نظر موافق كمیسیون پزشكی با استفاده از دارو عقیم می‌شوند؛در سوئد نیز قانون مشابهی از سال 1993 اجرا می‌شود.
در فرانسه و اسپانیا هم تمهیداتی برای اجرای موارد مشابه انجام گرفته است.
دولت اسپانیا اخیرا چنین قانونی را تصویب كرده است؛ ضمن آنكه براساس قانون جدید این كشور، نه تنها مجازات كسانی كه متهم به كودك‌آزاری و سوءاستفاده جنسی از كودكان و نوجوانان هستند به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد یافت بلكه این افراد پس از طی دوران محكومیت در زندان و آزادی به‌مدت 20 سال تحت نظر قرارخواهند گرفت تا درآینده و پس از آزادی نتوانند به استخدام هیچ نهادی درآیند كه با كودكان و نوجوانان سروكار دارد درآیند.
و این درحالی است كه در ایران اقدام سخت گیرانه ای درباره حمایت از كودكان وجود ندارد و در قانون دچار خلاء های زیادی هستیم.

** آمارها چه می گویند؟
درحال حاضر آمار دقیقی كه نشان ازآزارجنسی كودكان بویژه كودكان كار در كشورمان باشد؛ وجود ندارد.
طبق اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی مطالعات انجام شده در حوزه روان پزشكی نشان می‌دهد در جوامع بشری سوء رفتار جنسی با كودكان، شایع‌تر از آن چیزی است كه تصورمی‌شود؛ به گونه‌ای كه بر اساس نتایج پژوهش‌های میدانی، در كشورهای غربی تا 27 درصد دختران در كودكی مورد بدرفتاری و یا آزار جنسی قرار گرفته‌اند.
در همین رابطه «حسین اسد بیگی» رئیس اورژانس اجتماعی كشور با ارائه آماری درباره سوء استفاده جنسی از كودكان به خبرنگار ایرنا می گوید:‌ سال گذشته 10 هزار و 101 مورد كودك آزاری به واحدهای سیار اورژانس اجتماعی، دو هزار و 765 مورد كودك آزاری به مراكز مداخله در بحران (مراكز حضوری) اورژانس اجتماعی و13 هزار و 726 كودك آزاری به خط تلفنی 123 اورژانس اجتماعی اطلاع داده شده است.
وی تصریح می كند كه از دو هزارو 765 مورد گزارش شده كودك آزاری به مراكز حضوری اورژانس اجتماعی ، 80 كودك مورد سوء استفاده جنسی و24 كودك هم مورد سوء استفاده جنسی و هم مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند.
وی همچنین تعداد پسر و دخترهایی كه مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته اند را برابر اعلام كرده است.
اسدبیگی می افزاید: 2.3 درصد موارد گزارش شده كودك آزاری به خط تلفن 123مربوط به كودك آزاری های جنسی بوده است.
در همین رابطه «حسن قاضی زاده هاشمی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی هم می گوید: میزان تعرض جنسی به كودكان فراتر از تصور است و در كشور باید قوه قضاییه بطور قاطع با متجاوزان برخورد كند
وزیر بهداشت می افزاید : دركنار برخوردهای قاطع قضایی همچنین نیازمند اقتضائات فرهنگی، توجه به سلامت روان درجامعه و ترویج آموزش‌های لازم در مقاطع سنی و تحصیلی از طریق والدین، نظام آموزشی و رسانه‌ها، به ‌ویژه صدا و سیما هستیم.
اجتمام**9136 ** 1776
گزارشگر: فرزانه جلالیان ** انتشار : لیلا خطیب زاده
آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا
@irnaej
https://t.me/irnaej