۳۰ تیر ۱۳۹۶، ۱۷:۵۴
کد خبر: 82605286
T T
۰ نفر

كشف 400 پرنده مینای قاچاق در زابل

۳۰ تیر ۱۳۹۶، ۱۷:۵۴
کد خبر: 82605286
كشف 400 پرنده مینای قاچاق در زابل

زاهدان - ایرنا - مدیركل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: 400 قطعه پرنده مینا قاچاق با تلاش نیروهای یگان حفاظت محیط زیست استان در زابل واقع در شمال این استان و نزدیك مرز افغانستان كشف شد.

نیره پورملائی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: متخلف این محموله قاچاق بعد از تهیه مستندات تحویل مقامات قضایی شد.
وی قاچاق گونه های مختلف جانوری و صید را در كنار خشكسالی از مهمترین معضلات انسانی و طبیعی محیط زیست سیستان و بلوچستان برشمرد.
زابل در 205 كیلومتری شمال زاهدان مركز استان سیستان و بلوچستان و در نزدیكی مرز افغانستان واقع شده است.
مدیركل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان كمبود محیط بان را از جمله مشكلات این اداره كل ذكر كرد.
پورملایی اظهار داشت: سیستان و بلوچستان دارای تنوع زیستی فراوان اما با غنای گونه ای پایین است به این معنی كه انواع حیوانات را در شمار محدود می توان در پهنه این استان مشاهده كرد.
به گزارش ایرنا یك میلیون و 489 هزار و 590 هكتار معادل 9/7 درصد (هفت و 9 دهم درصد) از كل مساحت سیستان و بلوچستان منطقه حفاظت شده و تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.
گونه های جانوری و گیاهی استان در 13 منطقه شامل پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده، آثار طبیعی ملی و مناطق شكار ممنوع شامل مناطق حفاظت شده گاندو، جنگلی شیله، جنگلی بیرك و جنگلی پوزك، مناطق شكار ممنوع بزمان، بلبل آب نصرت آباد، مك سرخ و پزم و پناهگاه حیات وحش هامون و آثار طبیعی ملی تفتان، پیرگل خاش، سرو زربین سنگان و گل فشان تنگ كنارك زیست می كنند.
جنگل حرا، بسترهای علفی، سواحل شن و ماسه ای، رودخانه ها و تالاب ها از مهم ترین زیستگاه های گونه های جانوری سیستان و بلوچستان است.
تمساح پوزه كوتاه و سنجاب بلوچی از جمله گونه های جانوری سیستان و بلوچستان است كه به گفته كارشناسان در دیگر نقاط كشور نمی توان آثاری از زیست آنها مشاهده كرد.
در بین پستانداران علاوه بر خرس سیاه و سنجاب بلوچی همچنین كل، بز، قوچ، میش، جبیر، آهو، گربه وحشی و كاراكال در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان زیست می كنند.
در بین پرندگان نیز دراج، هوبره، زاغ بور، گیلانشاه خالدار، پلیكان خاكستری باكلان و انواع پرندگان شكاری از جمله بحری، بالابان، هما، عقاب طلایی و عقاب ماهیگیر در این استان قابل مشاهده برای علاقه مندان به محیط زیست است.
همجواری استان سیستان و بلوچستان با 2 كشور افغانستان و پاكستان موجب شده تا ماموران حفاظت محیط زیست هر از گاهی حیوانات وحشی قاچاق را از افراد سودجو و قاچاقچی كشف كنند.
7316**6081 خبرنگار: عصمت جهانی ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
۰ نفر