امام جمعه موقت بیرجند: سبك زندگی اسلامی سبب سعادت انسان می شود

بیرجند- ایرنا - امام جمعه موقت بیرجند مركز خراسان جنوبی با اشاره به اهمیت و رعایت سبك زندگی اسلامی در سخنان امام جعفر صادق(ع)، گفت: به فرموده ششمین امام شیعیان باید از روش و منشی كه سبب سعادت انسان می شود، استفاده كرد.

حجت الاسلام محمدعلی تابعی در خطبه های نماز جمعه این هفته بیرجند افزود: نخستین عامل سعادت انسان در چارچوب سبك زندگی اسلامی توحید است، اگر نگاه در چارچوب الهی باشد، جهان بینی اسلامی هم شكل می گیرد، آن وقت انسان مومن باید بداند برای سعادتمند شدن چه مسیری را طی كند.
وی با دعوت نمازگزاران به رعایت تقوای الهی، یادآور شد: مسیر انسان برای رسیدن به رشد معنوی و ارزش های اسلامی، هدفمند باشد،امام صادق (ع) برای زندگی سعادت مند، پنج صفت ذكر كردند.
وی نخستین صفت را وفای به عهد و پیمان عنوان كرد و گفت: شكستن عهد موجب ضرر خواهد شد، آنچه در این ارتباط متعهد شدیم، پای بند به آن باشیم.
وی با بیان اینكه اشخاص خصوصا مومنان به عهد و پیمان شان پای بند باشند، تاكید كرد: آمار بالای ورودی پرونده های قضایی در دادگستری بیانگر پای بند نبودن افراد به عهد و پیمان است.
امام جمعه موقت بیرجند تاكید كرد: پیامبر اكرم(ص) همواره به عهد و پیمان خود با افراد پای بند بود ، این رفتار رسول الله یك آرمان اسلامی است، پیمانی كه با افراد بسته می بست به آن وفادار بودند.
به گفته حجت الاسلام تابعی دومین صفت سبك زندگی اسلامی مدیریت است، اگر از كسی خواسته ای توقع داریم، برنامه ریزی ها و چشم اندازهای آن حتما مشخص باشد.
وی ادامه داد: افراد موفق، رهبران دینی، دانشمندان و چهره های بنام حتی در زندگی شخصی برنامه دارند، زیرا رسیدن به رشد و كمال نیازمند برنامه است،بدون محاسبه و برنامه نمی توان به جایی رسید و نباید وقت خود را بدون برنامه تلف كرد.
وی با بیان اینكه اسلام به تدبر در امور تاكید زیاد دارد، اظهار كرد: اگر مدیریت درست نباشد، سرمایه ها به هدر خواهد رفت به این دلیل با بهره وری و فرهنگ كار پایین در جامعه رو به رو هستیم.
به گفته امام جمعه موقت بیرجند، پیش بینی اشتغال افراد همزمان با تولد كودك، خصوصا در دوره پیش دستانی باید مورد توجه باشد، نه اینكه جوان 25 ساله به دنبال كار باشد، این مساله حاكی از بی توجهی به تعریف شغل برای افراد است.
خطیب جمعه بیرجند با تاكید به اینكه یكی از پایه های سعادت زندگی انسان ، كار و تلاش و توجه به اصل ایمان است، یادآور شد: امام علی(ع)، امام محمد باقر(ع) ، امام صادق و ... در گرمای تابستان مشغول كار بودند و از این فرصت ها برای بستر رشد استفاده كردند.
وی عنوان كرد: برای رسیدن به كمال ارزش های اسلامی و انسانی باید كار و تلاش كرد، اگر مدیریت درست نباشد، امكانات از بین خواهد رفت.
وی در ادامه از توجه ژاپنی ها برای برنامه ریزی اشتغال افراد اشاره كرد و گفت: راز موفقیت جامعه توسعه یافته این كشور آسیای توجه و سرمایه گذاری در عرصه مدیریتی است.
تابعی بیان كرد: آنچه باعث رشد خواهد شد، توجه به زمان، فكر، اندیشه و تلاش است و نباید از این حلقه زنجیره برای رسیدن به قله های پیشرفت غافل شد.
وی در بخشی از خطبه ها به برنامه ریزی و مدیریت امور زندگی امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری و مراجع عظام اشاره كرد و گفت: سراسر زندگی این بزرگان مملو از نظم، انضباط و مدیریت است .
وی در ادامه از ایمان، به عنوان سومین صفت زندگی انسان یاد كرد و گفت: افراد به رفتارهای اجتماعی پای بند باشند، انسانی كه هویت دینی و اسلامی دارد، اجازه نمی دهد دیگران در مورد او حرف بزنند.
وی از حسن خلق و آزاد بودن افراد به عنوان دیگر صفت ها در سبك زندگی اسلامی اشاره كرد و یادآور شد: واژه آزادی به معنای استقلال از همه گرایش هاست كه در این ارتباط از ظرفیت رسانه ها ، نماز جمعه ، دانشگاه ها، مدرسه ، مسجد و ... برای ترویج سبك زندگی اسلامی استفاده كرد تا جامعه بر اساس آموزه های دینی مدیریت شود.
امام جمعه موقت بیرجند در خطبه دوم با اشاره به مناسبت های هفته آینده از جمله آغاز دهه كرامت، پذیرش قطعنامه 598 و بزرگداشت سالروز عملیات مرصاد در 5 مرداد 1367، افزود: در این عملیات با حضور جدی مردم، فداكاری یگان های مسلح، و سرداران بزرگ اسلام از جمله شهیدان شوشتری و صیاد شیرازی و ... حدود پنج هزار نفر از منافقان كشته شدند و دشمنان ما باید از سرانجام این عملیات درس عبرت بگیرند.
وی در ادامه به اهمیت و جایگاه نماز جمعه اشاره كرد و افزود: به فرموده مقام معظم رهبری ، نماز جمعه قرارگاه ایمان و تقواست كه در آن حقوق نظام و حقوق مردم بیان می شود.
تابعی عنوان كرد: باید نماز جمعه تریبونی به دور از مسایل جناحی باشد كه مشكل مردم در آن بیان شود، فرصتی هم برای مسئولان از جمله رئیس جمهوری، وزیران، استانداران، فرمانداران و مدیران سازمان هاست، آنچه را انجام داده اند، بیان كنند.
وی در ادامه به ایجاد استان خراسان جنوبی در سال 1383 اشاره كرد و یادآور شد: در این مدت به حقوق مردم برای ایجاد واحدهای تولیدی و صنعتی، زیرساخت ها خصوصا در راهسازی و ... توجه لازم نشده است .
وی با طرح این پرسش چرا جاده ورودی برخی شهرها در تعدادی از استان ها 2 بانده باشد؟، اما خراسان جنوبی از این نظر با مشكل رو به رو باشد، گفت: سال 95، 168نفر در جاده بیرجند - قاین جان باختند و تعدادی هم زخمی شدند و اسم آن را هم جاده مرگ گذاشتند.
وی از مسئولان استان خواست خلاء های موجود را برای ایفای حقوق مردم در عرصه های مختلف پر كنند.
تابعی در ادامه با اشاره به تایید كناره گیری حجت الاسلام علی رضایی امام جمعه مركز خراسان جنوبی از امامت جمعه بیرجند تاكید كرد: رئیس شورای فرهنگی عمومی استان با توجه به فعالیت های علمی و دانشگاهی بر این عقیده هستند، در سنگر حوزه علمیه قم و تهران و مراكز دانشگاهی موثرتر خواهد بود.
وی در همین حال هرگونه فشار سیاسی و جناحی به آقای رضایی برای كناره گیری از امامت جمعه بیرجند را رد كرد و گفت: نماز جمعه 6 مرداد به امامت رضایی اقامه خواهد شد.
دكتر رضایی، عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند و مولف 20 اثر علمی و از چهره های بنام دانشگاهی و حوزوی خراسان جنوبی است.
2047* خبرنگار و انتشار دهنده- عباسقلی اشكورجیری*

سرخط اخبار استان‌ها