۳۰ تیر ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۴۷
کد خبر: 82605016
۰ نفر
كاهش 50 درصدی قاچاق كالا در دولت یازدهم

تهران- ایرنا- قاچاق كالا یكی از مهمترین معضلات اقتصاد است كه آثار منفی بسیاری دارد. در دولت یازدهم میزان قاچاق در سال 1395 نسبت به سال 1392 حدود 50 درصد كاهش داشت و از 25 میلیارد دلار در سال 1392 به حدود 13 میلیارد دلار در سال 1395 كاهش پیدا كرد.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، قاچاق كالا از جمله آسیب های بخش بازرگانی داخلی و خارجی كشور است كه عوارض نامساعدی در حوزه كسب و كار، تولید، اشتغال داخل و تجارت قانونی بر جای می گذارد. مقابله با این پدیده شوم و سخت جان در اقتصاد ایران، همواره یكی از موضوع های مورد تاكید مسئولان است.
مقابله با پدیده قاچاق در ابلاغیه سیاست های اقتصاد مقاومتی مدنظر قرار گرفته است. در سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی بر توجه به ظرفیت ها و تولید ملی تاكید شده است چرا كه واردات غیررسمی كالا سبب بی رونقی تولید داخل می شود.
دلایل كاهش تخمین حجم قاچاق را می توان درمواردی از جمله اقدامات انجام شده در راستای مبارزه با قاچاق توسط قوای سه گانه و ستاد مبارزه با قاچاق، كاهش قیمت سوخت در سطح بین المللی و كاهش تقاضای واردات جستجو كرد.

**قاچاق در روندی كاهشی
بر اساس تخمین های ارائه شده از سوی ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز، آمار برآورد قاچاق كالا در سال 1392 حدود 25 میلیارد دلار بود كه در سال 1393 به حدود 19.8 میلیارد دلار و در سال 1394 به 15.5 میلیارد دلار كاهش یافته است. روند كاهش حجم قاچاق در سال 95 نیز ادامه یافت و كشفیات قاچاق در این سال با رشدی حدود 200 درصد نسبت به سال 94 همراه بود.
«قاسم خورشیدی» سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز دوهفته پیش گفت: تا پیش از سال 92 با ۲۵ میلیارد دلار حجم قاچاق سالانه در كشور مواجه بودیم كه با مجموعه اقدامات انجام شده و برنامه ریزی و هدفگذاری برای كاهش ۷۵ درصدی قاچاق، در سال ۱۳۹۵ به كاهش ۵۰ درصدی رسیدیم.
همچنین حجم كشفیات قاچاق از ۹۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۲، به عددی بالغ بر ۱۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در سال گذشته رسیده است.

** كاهش واردات میوه خارجی
با افزایش ورود میوه های داخلی به بازار، فروش نمونه های وارداتی آن ها كه به صورت قاچاق وارد كشور می شوند به شدت كاهش یافته است.
چندی پیش «حسین مهاجران» رییس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار، در خصوص قیمت میوه تابستانی در بازار اظهار كرده بود: از آنجایی كه تقریبا همه جاهای كشور محصولاتشان به بازار رسیده، قیمت ها متعادل شده و دو نوع میوه ای كه قیمت بالاتری دارد به خاطر هزینه برداشت این محصولات است.
رییس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار در خصوص میوه های قاچاق در بازار تصریح كرده بود: چهار نوع میوه وارداتی قاچاق در كشور وجود دارد كه با شروع فصل تابستان و تولید مكفی داخلی مردم كمتر به سراغ آنها می روند. انگور شیلی كه كیلویی 35 هزار تومان بود در حال حاضر با 15 هزار تومان هم دیگر خریده نمی شود و دلیل آن توزیع انگور یاقوتی به بازار است كه محصول داخلی فروش انگور وارداتی را به صفر رساند.

**كاهش قاچاق سوخت
بر اساس آمار میزان قاچاق بنزین در حال حاضر صفر است. طبق آمار مربوط به فرآورده‌های مكشوفه تحویلی به انبارهای شركت ملی پخش قاچاق سوخت از سال 1392 تا كنون كاهش پیدا كرده است.
در سال 1392 حدود 45 میلیون لیتر نفت گاز مكشوفه از دستگاه‌های كاشف تحویل شركت پخش شده است كه این میزان در سال 1393 به 39 میلیون لیتر، در سال 1394 به 22 میلیون لیتر و در سال 1395 به 13 میلیون لیتر رسیده است. به عبارت دیگر از سال 1392 تا سال 1393 به میزان 12 درصد، از سال 1393 تا 1394، 42 درصد و از سال 94 تا 95، 43 درصد كاهش داشته است.

** از مدرن سازی گمرك تا رشد كشفیات قاچاق
یكی از مسائل رونق صنعت و تجارت، شفاف سازی، ساده سازی و كارآمدی است. این مساله را می توان در مدرن سازی گمرك كشور و تسهیل تجارت و صنعت مشاهده كرد. یكی از بزرگترین دستاوردهای گمرك در دولت یازدهم، راه‌اندازی گمرك الكترونیك در ایران بود، به نحوی كه دولت با استفاده از دانش‌پژوهان داخلی موفق شد با راه‌اندازی و اجرای سامانه جامع گمركی ۳۴عملیات گمركی را الكترونیكی كند.
بر این اساس راه‌اندازی بزرگترین بانك اطلاعات تجارت خارجی كشور، پنجره واحد تجاری مجازی، كیف پول الكترونیكی، پروانه الكترونیكی، سامانه آنلاین ارزش، دوراظهاری واردات، دوراظهاری صادرات، دوراظهاری ترانزیت، طرح كارشناسی مجازی، مانیفست الكترونیكی، صندوق الكترونیكی، كنترل الكترونیك بدهی‌ها، سامانه جامع بازبینی، توزین هوشمند، بایگانی دیجیتال، اعمال بخشنامه‌ها به صورت الكترونیكی، سامانه ثبت و دریافت شماره سریال گوشی‌های تلفن همراه و سامانه هوشمند بیمه از جمله مهم‌ترین دستاوردهای گمرك الكترونیك در دولت یازدهم بود.
از این رو در این زمینه می توان به رشد چشمگیر كشفیات قاچاق كالا نسبت به گذشته اشاره كرد. گمرك ایران از سوی اداره روابط منطقه ای سازمان جهانی گمرك(رایلو) به عنوان سومین كشور مبارزه با قاچاق توفیق بزرگی است كه نوید بخش دستیابی به یك گمرك كارآمد است.
كشفیات قاچاق در سال 95 با رشدی حدود 200 درصد نسبت به سال 94 همراه بود. ارزش مالی كشفیات در سال مورد اشاره از 5 هزار میلیارد تومان به 14 هزار و 600 میلیارد تومان رسیده است.

پژوهشم**458** 1601**خبرنگار: محمد ستاری** انتشاردهنده : شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، كانالی برای انعكاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.