وزیرنفت: دولت به مجتمع های پتروشیمی در حل مشكل صادرات به چین كمك می كند

تهران - ایرنا - وزیر نفت با بیان اینكه ایجاد مشكل در دریافت پول صادرات پتروشیمی از چین، یك موضوع تجاری است و سیاسی نیست، گفت: البته دولت در حال كمك برای رفع مشكل این مجتمع های پتروشیمی است.

«بیژن زنگنه» روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت رفع مشكل دریافت پول صادرات پتروشیمی به چین، بیان داشت: این شركت ها دولتی نبوده و خصوصی هستند و خودشان این موضوع را پیگیری می كنند.
وزیر نفت درباره زمان حل این مشكل، گفت: مشخص نیست، یك طرف این مساله، ما هستیم، اما طرف دیگر، چین است.
به گزارش ایرنا، در هفته های اخیر، مشكلاتی در نقل و انتقال پول ناشی از صادرات محصولات پتروشیمی به چین رخ داد كه برخی از آن به عنوان بلوكه شدن پول های ایران در چین نام برده بودند.
برخی منتقدان نیز بدون بررسی موضوع، اعلام كرده بودند كه چین واردات محصولات پتروشیمی ایران را تحریم كرده است كه این موضوع توسط نهادهای ذیربط، تكذیب شد.
در واقع، علت اصلی بروز مشكل در دریافت پول ناشی از صادرات محصولات پتروشیمی به چین این است كه از ابتدای ماه مه (11 اردیبهشت) 2017 ، قوانین مبارزه با پولشویی در بانك های چین به اجرا درآمده است كه بر اساس آن برای صادرات محصولات پتروشیمی و انتقال پول سخت گیری می شود.
پیش از این، مرضیه شاهدایی معاون وزیر نفت در این باره به ایرنا گفته بود: در صادرات پتروشیمی به چین مشكلی نداریم و فقط، مشكل در موضوع پرداخت پول ناشی از صادرات است.
وی افزوده بود: ما تمهیداتی را اجرا كرده و جلساتی را در این باره برگزار كرده ایم. دولت نیز در حال پیگیری این مساله بوده و از سفیر چین نیز توضیحات لازم خواسته شده است.
به گفته وی، قرار شده است برای رفع این مشكل با وزیر اقتصاد چین نیز مذاكراتی انجام شود.
مدیرعامل شركت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این كه شاید لازم باشد كه برخی مقررات چین اصلاح شود، خاطر نشان كرده بود: بخشی از مشكلات مربوط به اجرای قوانین جدید مبارزه با پولشویی در چین است. باید این موانع برطرف شود تا بتوان تبادلات بانكی صادرات پتروشیمی را به راحتی انجام دهند.
به گفته وی، این مساله به جایی رسیده كه مقامات ارشد دولت های دو كشور باید در این باره مذاكره كنند.
«مهدی شریفی نیك نفس» مدیرعامل شركت بازرگانی پتروشیمی نیز در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا گفته بود: پول صادرات محصولات پتروشیمی ایران در بانك های چین باقی نمانده و بلوكه نشده است، و به دلیل اجرای قوانین مبارزه با پولشویی در بانك های چین برای صادرات محصولات پتروشیمی و انتقال پول سخت گیری می شود.
وی خاطر نشان كرده بود: علاوه بر اجرای قوانین مبارزه با پولشویی در چین، مشكل دیگر این است كه بانك های چینی هنوز بانك های ایرانی را از فهرست بانك ها و شركت های دارای ریسك خارج نكرده اند.
مدیرعامل شركت بازرگانی پتروشیمی درباره تاثیر این مشكل بر صادرات محصولات پتروشیمی ایران، گفته بود: به دلیل اینكه امكان نقل و انتقال پول وجود ندارد، صادرات محصولات برخی شركت ها متوقف می شود.
به گفته شریفی نیك نفس، حدود 40 درصد از كل محصولات پتروشیمی و 60 تا 70 درصد از صادرات مواد پلیمری كشور به چین صادر می شود، بنابراین نمی توان از بازار این كشور چشم پوشید.
به گزارش ایرنا، در سال 1392 میزان صادرات محصولات پتروشیمی 12.8 میلیون تن بوده كه در پایان سال 1395 به 20.4 میلیون تن افزایش یافته است.
اجرای برجام و رفع تحریم ها باعث جهش در صادرات محصولات پتروشیمی شده و همچنین بازارهای جدیدی را در اروپا و آمریكای جنوبی به روی محصولات ایرانی گشوده است.
ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی در دوره زمانی سال های 1392 تا 1395 با بیش از 9 درصد رشد از ناحیه اجرای 12 طرح تولیدی و یك طرح توسعه ای سرویس های جانبی بیش از پنج میلیون تن افزایش یافته است.
ظرفیت نصب شده در سال 1393 بدون احتساب واحد «NF3» پتروشیمی بندر امام 56.7 میلیون تن بوده كه این ظرفیت در سال گذشته به نزدیك 62 میلیون تن رسیده است.
ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی كشور تا پایان سال 1396 با بهره برداری از 6 طرح جدید به 72 میلیون تن و ارزش كل فروش خالص این محصولات نیز به 17 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**2022**1569** خبرنگار:میثم طاهری ** انتشار: علی حبیبی