پناهجویان استرالیا، بازداشتگاه های پاپوآ گینه نو را ترك می كنند

كوالالامپور - ایرنا - وزیر مهاجرت استرالیا اعلام كرد صدها پناهجو كه در بازداشتگاه های دورافتاده پاپوآ گینه نو به سر می برند تا پایان اكتبر حتی با وجود نبود یقین در مورد پیمان اسكان مجدد با آمریكا جابجا می شوند.

به گزارش روز جمعه ایرنا، استرالیا پناهجویانی را كه تلاش كردند به صورت غیرقانونی و با قایق خود را به این كشور برسانند بازداشت و به بازداشتگاه هایی در نائورو و جزیره 'مانوس' پاپوآ گینه نو منتقل كرد و مانع از ورود آنها به استرالیا شد.
استرالیا روز جمعه اعلام كرد این پناهجویان اكنون باید بازداشتگاه های این كشور در پاپوآ گینه نو را به رغم پیمان استرالیا با آمریكا برای انتقال تعدادی از این گروه به آمریكا، ترك كنند.
سیاست های مهاجرتی آمریكا و به ویژه دیدگاه 'دونالد ترامپ' این ترس را در بین پناهجویان در بازداشتگاه پاپوآ گینه نو ایجاد كرده كه پیشرفتی در روند كار آنها حاصل نمی شود.
به نوشته تارنمای روزنامه 'جاكارتا پست'، 'پیتر داتون' وزیر مهاجرت استرالیا با تاكید بر اینكه كانبرا خواستار تعطیلی بازداشتگاه جزیره 'مانوس' است، گفت: ما همچنان 'نائورو' را حفظ می كنیم.
وی افزود: ما گرفتار فرایند آمریكا شده ایم، آنها هر سال سهمیه ای دارند. در دوره ریاست جمهوری 'باراك اوباما'، آمریكا براساس برنامه پناهجویان سالانه 110 هزار ورودی داشت كه این میزان در دولت 'ترامپ' به 50 هزار نفر كاهش یافته است.
این مقام ارشد مهاجرت استرالیا، تصریح كرد كه برنامه یكساله آنها ماه سپتامبر به پایان می رسد، بنابراین ما در ماه اكتبر تلاش می كنیم كه چه موقع این افراد جابجا می شوند.
تاریخ نهایی اكتبر پس از آن در دستور كار قرار گرفت كه دادگاه عالی پاپوآ گینه نو سال گذشته اعلام كرد نگهداری پناهجویان در بازداشتگاه های مانوس در تضاد با قانون اساسی است.
شرایط بازداشتگاه ها توسط حامیان پناهجویان و فعالان حوزه بهداشت و سلامت كه معتقدند پناهجویان به دلیل بازداشت طولانی مدت از مشكلات سلامت روان رنج می برند، مورد انتقاد قرار گرفته است.
بر اساس آمار اداره مهاجرت استرالیا، در حال حاضر بیش از 800 مرد در جزیره 'مانوس' و 370 مرد، زن و كودك نیز در بازداشتگاه های 'نائورو' به سر می برند.
نگهداری پناهجویان در 'نائورو' و 'پاپوآ گینه نو' از سال 2004 تاكنون بیش از چهار میلیارد دلار هزینه برای استرالیا در پی داشته است.
دولت فدرال استرالیا با پرداخت حدود 53 میلیون دلار (70 میلیون دلار استرالیا) غرامت به یكهزار و 905 نفر از مردانی كه بین سال های 2012 تا 2016 در بازدشتگاه های پناهجویان در جزیره مانوس بازداشت بودند، موافقت كرده است.
براساس برخی آمارها هم اكنون حدود 450 ایرانی در بازداشتگاه نائورو و مانوس در پاپواگینه نو بسر می برند و درخواست آنها برای پناهندگی رد شده است.
مهاجرت های غیرقانونی ایرانیان طی سال های گذشته با سیاه نمایی غرب از ایران و بهشت نمایی كشورهایی مانند استرالیا انجام شد كه بسیاری از مهاجران با در بسته مواجه شدند و چند سال از عمر خود را در بازداشتگاه های غیراستاندارد استرالیا در نائورو و جزیره مانوس در پاپوا گینه نو سپری كردند.
تعدادی از این افراد در برخورهایی در بازداشتگاه كشته، خودسوزی كرده و تعدادی از كودكان مورد آزار جنسی قرار گرفتند.
آساق**241**1611**اتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی