۲۹ تیر ۱۳۹۶،‏ ۱۷:۵۲
کد خبر: 82604695
۰ نفر
ركوردشكنی روابط اقتصادی ایران و بلاروس

مسكو - ایرنا - ولادیمیر آندرچنكو رئیس مجلس نمایندگان بلاروس در دیدار مصطفی اویسی سفیر ایران در مینسك گفت كه ارزش مبادلات تجاری دو كشور در چهار ماهه اول سال جاری به 50 میلیون دلار یعنی برابر با كل سال 2016 رسید كه افزایش بی سابقه ای را نشان می دهد.

به گزارش ایرنا، در این دیدار كه امروز (پنجشنبه) در ساختمان محلس نمایندگان بلاروس برگزار شد، موضوعات مختلف سیاسی، اقتصادی و تجاری دو جانبه و همچنین راهكارهای ارتقای همكاری ها در حوزه های پارلمانی مورد بررسی قرار گرفت.
آندرچنكو با اشاره به اینكه پایان سال جاری مصادف با بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیك بلاروس و ایران خواهد بود، رفت و آمد هیات های بلندپایه بین دو كشور در این مدت از جمله چهار سفر متقابل روسای جمهوری را نشانه دوستی و همكاری های تنگاتنگ خواند و از اقدام های انجام شده در راستای توسعه مناسبات ابراز رضایت كرد.
رئیس مجلس نمایندگان بلاروس همچنین تعاملات سازنده دو كشور در مجامع مختلف بین المللی را عرصه دیگری از همكاری های دوستانه معرفی كرد و خواستار ادامه و تقویت این روند شد.
وی همچنین با اعلام افزایش حجم مبادلات تجاری ایران و بلاروس به سطح پنجاه میلیون دلار طی چهار ماهه اول سال جاری، آن را برابر با حجم كل ایام سال گذشته (میلادی) خواند و این تحول را نتیجه فعالیت مشترك دیپلمات ها، پارلمان ها و بخش های اقتصادی دو كشور بر شمرد.
ایفای نقش بیشتر پارلمان های دو كشور به ویژه كمیسیون های تخصصی پارلمانی در حوزه های اقتصادی و همچنین تقویت و گسترش همكاری های استانی نیز مورد تاكید رئیس مجلس نمایندگان بلاروس قرار گرفت.
اویسی سفیر ایران نیز با اشاره به برگزاری نشست اخیر پارلمانی سازمان امنیت و همكاری اروپا در مینسك، حضور گسترده نمایندگان كشورهای عضو را نشانه كارآمدی و ارزشمندی این رویكرد برای رسیدن به اهداف عالیه كشورها خواند.
وی همچنین با اشاره به اینكه برنامه سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به بلاروس در حال تهیه است، نقش پارلمان ها را برای تحكیم پایه های حقوقی روابط دوجانبه تعیین كننده و بسیار كارآمد و مثبت برشمرد.
ساختار نظام پارلمانی جمهوری بلاروس متشكل از دو مجلس تحت عنوان «مجلس نمایندگان» و «شورای جمهوری» می باشد كه مجموع آنها «مجمع ملی بلاروس» نام دارد.
بهمن سال گذشته رئیس شورای جمهوری مجمع ملی بلاروس در راس یك هیات بلندپایه پارلمانی به كشورمان سفر كرده و با رئیس جمهور، رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار كرد. همچنین از آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بازدید رسمی از بلاروس طی تابستان سال جاری دعوت به آمده است.
جمهوری بلاروس به مساحت 207 هزار و 600كیلومتر مربع با پایتختی مینسك در شرق اروپا هم مرز روسیه، اوكراین، لهستان، لیتوانی و لتونی بوده و حدود 10 میلیون نفر جمعیت دارد.
اروپام 1516 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا