'رام نات كوویند' به عنوان چهاردهمین رئیس جمهوری هند انتخاب شد

دهلی نو-ایرنا- 'رام نات كوویند'با كسب حدود دو سوم از آرای نمایندگان مجالس قانون گذاری هند با پیروزی بر 'میرا كومار' به عنوان چهاردهمین رئیس جمهوری هند انتخاب شد.

به گزارش ایرنا،'كوویند' 71 ساله و دالیت كه از حمایت حزب حاكم بهارتیا جاناتا(بی جی پی) برخوردار است ،توانست با كسب دوهزار و 930 از مجموع چهار هزار و 896 رای بر 'میرا كوما' نامزد احزاب مخالف و كنگره پیروز شود.
'میرا كومار' نماینده احزاب مخالف نیز یك هزار و 844 رای كسب كرد.
'نارندا مودی' نخست وزیر هند و تعدادی از مقامات سیاسی پیروزی 'كوویند' را به وی تبریك گفتند.
انتخابات ریاست جمهوری هند كه 17 جولای (26تیر)برگزار شد اما شمارش آرا امروز( پنجشنبه) انجام شد.
مراسم تحلیف 'كوویند' كه پیش از این به عنوان عضو پارلمان ، وكیل و سروزیر ایالت بیهار بوده 25 جولای (سوم مرداد )برگزار می شود.
رئیس جمهوری جدید، قرار است جایگزین 'پرناب موكرجی ' سیاستمدار كهنه كار كه از سال 2012 تاكنون این سمت را در اختیار داشته ، شود.
قرار است رای گیری برای انتخاب معاون رئیس جمهوری نیز پنجم اگوست(14 مرداد) برگزار شود.
حزب بی جی پی 'ونیكاه نایدو' دبیر اسبق این حزب را به عنوان نامزد خود برای تصدی این سمت معرفی كرده در حالیكه احزاب مخالف از 'گوپال كریشنا گاندی' فرماندار اسبق ایالت بنگال غربی حمایت كرده اند.
انتخاب ریاست جمهوری هند به صورت غیرمستقیم و توسط اعضای مجالس قانونگذاری ' لوك سابها'، راجیا سابها' و اعضای پارلمان ایالت ها صورت می گیرد.
انتخابات ریاست جمهوری هند به یك روش تناسبی و براساس محاسبه خاصی صورت می گیرد و رأی هر یك از اعضای مجالس مركزی و ایالتی دارای ارزش جداگانه ای است و نامزدی كه بیشترین امتیاز را بدست آورد بر مسند ریاست جمهوری هند تكیه می زند.
رییس جمهوری هند پس از معرفی نامزدها از سوی احزاب و یا ائتلافی از احزاب؛ از طریق 'كالج انتخاباتی' شامل اعضای انتخابی دو مجلس كشور و اعضای انتخابی مجلس ایالتی و دو فرمانداری دهلی و پاندیچری، برگزیده می شود.
رییس جمهوری هند می‌تواند برای بار دوم نیز به این سمت انتخاب شود. هر دوره كامل ریاست جمهوری پنج سال است.
هرگونه مشكلی در خصوص انتخاب رییس جمهوری هند از طریق دادگاه عالی هند استماع و حل و فصل خواهد شد.
رییس جمهوری هند، ریاست اجرایی كشور را برعهده ندارد و این مهم بر عهده نخست وزیر است.
سمت ریاست جمهوری هند هرچند تشریفاتی است اما این سمت بالاترین مقام اجرایی بوده و از اختیارات قانونی گسترده ای برخوردار است. رئیس‌جمهوری رییس رسمی قوای مقننه، مجریه و قضاییه و همچنین فرمانده كل نیروهای مسلح این كشور است.
براساس ماده 53 قانون اساسی هند، رییس جمهوری این كشور می تواند از قدرت های قانونی خود بطور مستقیم، به استثنای موارد بسیار معدودی، استفاده كند ولی قوه مجریه به عهده نخست وزیر است و همه رئیس جمهوری را در حوزه اجرایی به عهده دارد.
در هند حداقل سن رییس جمهوری 35 سال اما محدودیتی در حداكثر سن وجود ندارد.
رئیس‌جمهوری با خواست خود یا براساس اصل 61 قانون اساسی در صورت انجام اقدامی خلاف قانون اساسی توسط مجالس بركنار می شود.بركناری وی مشروط به رأی یك چهارم نمایندگان مجلس خواهد بود كه در طول چهار روز پس از اعلام، پیشنهاد بركناری وی باید به امضای این تعداد از نمایندگان مخالف برسد.
آساق**267*انتشار دهنده:احمدعلی خلیل نژاد

سرخط اخبار جهان