رئیس سازمان بهزیستی: دو پدیده شهرنشینی و افزایش سالمندان، نیاز به برنامه ریزی كلان دارد

یزد - ایرنا - رئیس سازمان بهزیستی گفت: توسعه شهرنشینی و افزایش جمعیت سالمندی دو پدیده جدی عصر امروز است كه نیاز جدی به برنامه ریزی كلان و علمی دارد.

به گزارش ایرنا انوشیروان محسنی پندبی روز پنجشنبه در آیین افتتاح فاز دوم مركز تحقیقات سالمندی اردكان یزد افزود: برنامه ریزی های انجام شده در راستای جذب مشاركت دستگاه های مختلف در ارائه خدمات اجتماعی و با بیان اینكه تدوین سند سالمندی در دستور كار این سازمان است.
وی ادامه داد: هر كشوری كه برای دو پدیده سالمندی و توسعه شهرنشینی برنامه ریزی علمی و كاربردی داشته باشد می تواند نسبت به مدیریت بهتر كاهش آسیب های ایفای نقش كند.
رئیس سازمان بهزیستی با بیان این كه تدوین سند سالمندی در دستور كار این سازمان است، گفت: همكاری 15 نهاد و وزارتخانه از دیگر اولویت های تعیین شده برای دستگاه های كشور در راستای كاهش آسیب های اجتماعی است.
این مقام مسئول خاطرنشان كرد: جذب مشاركت نهادهای مختلف، توسعه بنیاد فرزانگان، نهادینه كردن شاخص های دیده بانی سلامت سالمندان ، سه رویكرد جدی سازمان بهزیستی كشور است.
محسنی بندپی با اشاره به تعهدات سازمان بهزیستی در برنامه ششم توسعه در راستای رسیدگی به سالمندان و كاهش آسیب های اجتماعی گفت: جذب مشاركت دستگاه های مختلف از دیگر اولویت های اجرایی سازمان بهزیستی است.
نماینده مردم اردكان در مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به دستاوردهای دولت در ارائه خدمات مختلف به اقشار مختلف جامعه، گفت: تأمین اجتماعی كشور به خانه تكانی نیاز دارد.
محمدرضا تابش با اشاره به بهره برداری نیروگاه انرژی خورشیدی در اردكان، اظهار كرد: استان یزد بیشتر از 300 روز آفتابی دارد ظرفیت استقرار نیروگاه‌های مختلف را دارد.
وی افزود: حمایت از توسعه نیروگاه‌های خورشیدی علاوه بر صرفه اقتصادی از نظر زیست محیطی برای استان یزد بسیار بصرفه است.
نماینده مردم اردكان در بخش دیگری از سخنان خود تأمین اجتماعی را یكی از مولفه های حكمرانی مطلوب دانست و بیان كرد: مقوله تأمین اجتماعی به عنوان چتر حمایتی مردم نقش مهمی در ارائه خدمات بهتر و بیشتر به مردم ایفا می كند.
این نماینده با بیان این كه نظام تأمین اجتماعی كشور به خانه تكانی نیاز دارد، تصریح كرد: علی‌رغم دستاوردهای خوب تأمین اجتماعی در حال حاضر خدمت رسانی مطلوب و قابل انتظاری را ارائه نمی كند.
تابش در ادامه با اشاره به افتتاح مركز تحقیقات سالمندی در اردكان، خاطرنشان كرد: میانگین سالمندی در ایران 8.3 درصد است و 6 میلیون و 430 نفر جمعیت سالمند در كشور زندگی می كنند.
وی با بیان این كه جمعیت سالمند در استان یزد 9.3 درصد یعنی حدود 93 هزار نفر است افزود: خروجی افتتاح این چنین مراكز خدماتی و تحقیقاتی باید بتوانند باری از روی دوش سالمند و خانواده در راستای رسیدگی به سالمندان بردارند.
نماینده مردم اردكان گفت: رسیدگی به سالمندان باید با همكاری خانواده‌ها و دولت به صورت مشترك برنامه ریزی و اجرایی شوند.
وی در پایان همسان سازی كارگران حقوق كارگران بازنشسته و یكسان سازی حقوق پیمانكاران را از جمله اولویت های اجرایی وزارت كار تعاون و رفاه اجتماعی دانست.
فاز نخست مركز تحقیقات سالمندی اردكان، سال 93 در زمینی به وسعت بیش از 20هزار متر مربع و هزینه 23 میلیارد ریال مورد بهره برداری قرار گرفت .
در فاز دوم نیز با صرف 13 میلیارد ریال اعتبار و با بازسازی و بهسازی مركز توانبخشی حمیدیا، این مجموعه قابلیت تبدیل به فاز دوم را پیدا و فضای مجموعه به 1362متر مربع افزایش یافت.
اردكان با 98 هزار نفر جمعیت در 60 كیلومتری شمال شهر یزد واقع شده است.
7544/6197 خبرنگار: مژگان دشتی** انتشار: محمدحسین فلاح