لزوم افزايش اطلاعات پزشكي عموم درباره گرمازدگي و راههاي پيشگيري ومقابله با آن

خرمشهر – ايرنا - يك متخصص قلب و عروق با تشريح عوارض گرمازدگي بر لزوم افزايش اطلاعات پزشكي عموم مردم درباره اين مبحث و راههاي پيشگيري و مقابله با آن تاكيد كرد.

دكتر طوبي اكبري دراين باره به ايرنا گفت: آگاهي افراد جامعه از اطلاعات پزشكي را لازم و ضروري است ولي متاسفانه آگاهي پزشكي كاذب در جامعه وجود دارد كه ضرر و زيان آن بيش از ناآگاهي است.
وي افزود: مطالعه پزشكي افراد جامعه در كشورهاي اروپايي و آمريكايي خيلي مرسوم است و در سايت هاي معتبر دانشگاهي بخشي تحت عنوان آموزش در دسترس افراد جامعه است و اين امر باعث پيشگيري بسياري از بيماري هاي آنها شده است اين درحالي است كه بازديد هاي جامعه ما از سايت هاي پزشكي همچون سايت هاي آموزشي ايران سايت مربوط به دانشگاه علوم پزشكي تهران 'مركز قلب' و دانشگاه علوم پزشكي ايران(بيمارستان رجايي) كم است.
وي در ادامه گفت: مطالب ساده اي كه افراد از آن آگاهي پيدا مي كنند مي تواند پيشگيري مناسبي براي جلوگيري از بروز بيماري ها داشته باشد.


تحقيقات نشان داده مبتلايان به بيماريهاي قلبي چنانچه در فصل تابستان به شهرها و مكان هايي با رطوبت بالا سفر كنند، چندين برابر بيشتر دچار عوارض قلبي مي شوند. متاسفانه بسياري از مردم تصور مي كنند آب و هواي مرطوب تنفس را ساده تر و مانند ساحل دريا به دليل وجود هواي پاك تر به تنفس كمك مي كند اما تحقيقات نشان مي دهد قرار گرفتن در رطوبت زياد براي سلامتي قلب مضر است.
وي ادامه داد: براساس اعلام متخصصان قلب اگر افراد بالاي 70 سال در حمام هاي بخار و سوناها با رطوبت بالا قرار گيرند و اين كار به صورت مكرر انجام شود، احتمال خطر برايشان به حدي بالا مي رود كه امكان دارد جان خود را از دست بدهند.
وي در خصوص پيامدهاي قرار گرفتن در محيط هاي با گرماي بالا همراه با رطوبت، با تاكيد براينكه گرمازدگي يك آسيب جدي به بدن انسان در فصل گرماست، گفت: گرمازدگي در فصل گرما به خصوص در منطقه خشك و نيمه خشك ايران و حتي كشورهاي ديگر دنيا تجربه شده ، وقتي بدن در معرض گرما قرار مي گيرد، ساز و كار بدن به سمتي مي رود كه گرما را دفع كند زيرا اگر اين گرما داخل بدن بماند و دفع نشود باعث از بين رفتن سلول هاي بدن شده و موجب مرگ احتمالي افراد مي شود بنابراين كار اوليه بدن در مواجه با گرما تعريق، قرمزي پوست و تند شدن نفس است.
دكتر اكبري اظهار كرد: درصورتي كه دماي هوا افزايش يابد و راهكارهايي مقابله با گرما بدليل مصرف دارو يا بيماري تضعيف شده باشد يا گرما بحدي شديد و طولاني باشد و راهكارهايي مذكور نتواند بر آن غلبه كند، گرمازدگي پيش مي آيد و يك وضعيت حاد همراه با تب شديد ايجاد شده و فرد علاوه بر كاهش هوشياري، دچار رنگ پريدگي پوست، دچار بي قراري و نفس تنگي شديد مي شود.
وي افراد مسن بالاي 50 سال، بيماران قلبي و زنان باردار را از افراد آسيب پذير در مقابل گرما دانست و گفت: افراد مسن بالاي 50 سال ، افراد چاق، بيماراني كه داروهاي قلبي مصرف مي كنند و زنان باردار از افراد ضعيف و آسيب پذير در مقابل گرما محسوب مي شوند.

*** پيشگيري و راهكارهاي مقابله با گرمازدگي
پزشك مختصص قلب و عروق خرمشهر، توجه به پيشگيري از گرمازدگي افراد در هواي گرم و شرجي جنوب بخصوص شهرهاي آبادان و خرمشهر را ضروري خواند.
وي خارج نشدن از خانه از 10 صبح تا 16 را از راهكارهاي اوليه مقابله با گرمازدگي عنوان كرد و گفت: به بيماران قلبي توصيه مي شود در روزهاي گرما و هنگام ظهر از خانه خارج نشوند ، ساير افراد هم درصورت اجبار به خارج شدن از منزل استفاده از لباس روشن، كفش و جوراب هاي نخي مناسب را فراموش نكنند و قبل از بيرون رفتن هم 2 ليوان آب بنوشند تا بدن گرما را دفع كند.

وي همچنين به ورزشكاران توصيه كرد: در معرض گرما و تابش مستقيم نور خورشيد قرار نگيرند و فعاليت خود را ملايمتر و در محيط هاي خنك ورزش هاي مناسب را انجام دهند.
دكتر اكبري گفت: بيماران قلبي تا جايي كه امكان دارد از قرار گرفتن در معرض هواي گرم پرهيز كنند و در فصل گرما با پزشك معالج خود مشاوره و ارتباط برقرار كنند.
وي ادامه داد: با توجه به اينكه مصرف داروهاي قلبي هم باعث افزايش خطر گرما زدگي مي شود لازم است فرد مصرف كننده دارو در مواجه با گرما حداكثر احتياط را داشته باشد.

** استفاده از شربت هاي سنتي و هندوانه از روش مهم رفع تشنگي
اين متخصص قلب و عروق يكي از مهمترين روش هاي درماني رفع تشنگي و گرمازدگي را نوشيدن شربت هاي سنتي عنوان كرد و گفت: شربت خاكشير، تخم شربتي، سكنجبين، عرق شاتره، كاسني از جمله نوشيدني ‌هاي سنتي و وطني هستند كه قديمي‌ ها نوشيدن آن ها را براي رفع تشنگي و خنك شدن بدن در فصل گرما بسيار كارساز مي ‌دانستند.توصيه برخي از پزشكان براي پيشگيري از گرمازدگي استفاده از دانه‌ هاي خاكشير است اين ماده گياهي ضد عفوني ‌كننده، ضد انگل و تب‌ بر هستند و به رفع التهاب كليه كمك مي ‌كنند. اين دانه‌ ها با كمي شكر، گلاب و آب سرد بسيار ملين و خنك بوده و از سرگيجه، تب، بي حالي، تهوع و بي ‌اشتهايي ناشي از گرمازدگي كاهش مي دهد.
7100/3015/6002
خبرنگار : كميله حجازي ** تنظيم : عدنان جواهري ** انتشار:كبري آقازري